Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Каква промяна е необходима в образователната система

Снимка: Личен архив

Темата какво образование е нужно на децата не излиза във ваканция и през лятото особено за родители, на които им предстои да вземат важно решение. През много изпитания трябваше да преминат деца, родители и учители заради дистанционното обучение.

Четвъртокласникът Лъчезар се занимава с наука и един от неговите въпроси беше избран да получи отговор от астронавтите от Международната космическа станция. Това, което обаче го прави още по-горд него и майка му е, че и учените не успяха да отговорят на въпроса, който постави той. Лъчезар попита защо, след като се твърди, че вселената е безкрайна и в същото време се разширява, как може нещо, което е безкрайно да се разширява.

Четвъртокласникът Лъчезар             Снимка: Добромир Видев

Лъчезар иска да стане астронавт или космонавт:

"Чета доста енциклопедии за космоса, всякакви факти, попаднах на този факт и не можах да си го обясня. Мама ми каза, че мога да попитам астронавтите“.

Нина ще подкрепя сина си, защото Лъчезар обича математиката. И ще му търси специално допълнително образование:

"Живот и здраве идеята е да го запишем в по-специално училище, където да изучават усилено физика и математика".

Статистиката, представена от Министерството на образованието показва, че към средата на юли т.г. над 43 000 ученици, повечето, от които от уязвимите групи, все още не разполагат с устройство. 34 хиляди деца нямат интернет. Липсата на компютри, интернет и помощник в семейството е увеличила разликата между обучението в големите градове и малките места. Неравенства има и между ученици, чиито семейства разполагат с техника и имат умения да работят с нея, и такива без достъп до устройства и интернет. Така дистанционното обучение е накарало всеки трети ученик да проспи онлайн уроците. Има спад на знанията, увеличил се е рискът от отпадане, заради коронавируса

Засега от МОН говорят за „максимално дълго присъствено обучение през следващата учебна година“. А дистанционно да се минава „само в краен случай“. Говорят за подкрепа за наваксване на пропуските на учениците, за което ще се разчита на европейската програма "Образование" 2021-2027". Извън Covid-ситуацията - 510 училища наскоро получиха статут на иновативни. 7 ВУЗ-а бяха обявени за изследователски, за да получат от Националния план за възстановяване и устойчивост допълнително целево финансиране за развитие на научната дейност. От години в училищата е въведено т.нар. СТЕМ образование, за да може и в университетите да постъпват качествени студенти. Но това не е достатъчно. „Карайте децата да правят проекти“, казва проф. Георги Милошев от Института по молекулярна биология на БАН.

Преди 12-15 години проф. Георги Милошев започнал да изпитва студентите по нов начин - не с конспект от 40 въпроса, на основната на това, което им е преподал по време на лекциите.

"Аз не изпитвам по този начин, а ги изпитвам с научен проект за научно изследване - всички необходими неща, за които се изисква проектното начало, с увода, резултати, метода".

Той допълни, че от 15 години провежда изпитите по тази начин.

"Те влагат много повече усилия от себе си, четат различни материали, няма нужда да назубри това, което го пише в учебника, то след 5 години няма да е вярно. Нещата в областта на молекулярната биология се развиват с невероятна скорост".

Проф. Евгения Сендова от Института по математика допълни, че към образованието трябва да се подхожда с внимание към всяко дете:

"Истината е, че не трябва да има бележки от 2 до 6, или от 1 до 100, а да видим какво детето е произвело, какъв скок е направило спрямо себе си и най-вече каква радост е изпитало докато го прави".

Проф. Георги Милошев и проф. Евгения Сендова се съгласяват с мнението на известния преподавател по физика Теодосий Теодосиев, който каза:

"Най-важното производство в държавата е производството на хора, на качествени хора, които могат. Не става само с купуването на компютри и таблети, еднократна покупка няма да ни разреши проблемите на образователната система. Трябва децата да се занимават с технологии от най-ранно детство, трябва да бъде научено детето да чете колкото може по-рано, да знае значението на думите".

Теодосий Теодосиев                  Снимка: Добромир Видев

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Красимира Катинчарова

Красимира Катинчарова: Властта не спазва законите на страната

"Мотивите на вота на недоверие са несправяне на изпълнителната власт с огромния екологичен проблем и по-точно  екологичната катастрофа , която вече се е оформила поради несправянето на властта с незаконните сметища ". Това коментира пред БНР Красимира Катинчарова , депутат от "Величие": "Говорим за това, че властта не спазва законите на..

публикувано на 07.07.25 в 13:51

Йордан Ибришимов: Новата наредба на МРРБ цели да забрани къмпингуването

Кемпер обществото в България е срещу новата наредба на МРРБ за разполагане на каравани и кемпери извън морските плажове .  Проблемът с дивото къмпингуване остава нерешен и през този летен сезон " Въртим се в невероятен затворен кръг, защото това е един стар текст на наредбата , който беше отхвърлен преди години, над 600 отрицателни..

публикувано на 07.07.25 в 11:20

Корнел Бан: Румъния рискуваше да не може да изплати заплатите и пенсиите

Румъния търси спасение от нарастващия дефицит в бюджета и изчерпването на средствата за пенсии и заплати в държавния сектор. Премиерът обяви първите мерки за овладяване на ситуацията - увеличение на данъците, замразяване на заплатите в публичния сектор и още редица непопулярни стъпки, които засягат дори пенсионерите и младите родители .  Как..

публикувано на 07.07.25 в 10:05

Ужилването от стършел може да бъде смъртоносно

Сред рисковете при топлото време особено опасно за някои хора може да се окаже ужилването от стършел. Жилещите насекоми са навсякъде, има ги в града, не само сред природата или на село. С какво е опасно ухапването от стършел и как да реагираме? Кое е основно и важно в долекарската първа помощ при инциденти от всякакъв характер? Комари,..

публикувано на 06.07.25 в 08:00

"Пикник с кауза" в Силистра - музика, забавления и събиране на средства за исторически проект

На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават два дни с богата програма – музика, забавления и подкрепа за историческо наследство. Всички събрани средства ще бъдат инвестирани в проект за визуализация на южната крепостна стена на древния..

публикувано на 05.07.25 в 08:00

Започна поклонническият поход "Светият път", посветен на свети Йоан Рилски

От Велико Търново за седма година започна поклонническият поход "Светият път", посветен на 556 години от пренасянето на мощите на свети Йоан Рилски от старопрестолния град до Рилския манастир. За повече от месец поклонниците ще извървят близо 700 километра.  Мощите на свети Йоан Рилски са първите, които са пренесени в старопрестолнината Търново през..

публикувано на 05.07.25 в 05:30
Странджа планина е рай за приключенци

Магията на мистичната Странджа. Какво търсят туристите?

В най-тайнствената и мистична българска планина - Странджа, се намира най-големият природен парк у нас. В горещите летни дни туристите по Южното Черноморие могат да се възползват от прохладата на планината, да се докоснат до нейните исторически, природни, кулинарни и древни забележителности. Странджа е магия, която пленява духа ...

публикувано на 04.07.25 в 09:39