Евгени Мичев е любител фотограф. Снима пресъхналите чешми в радиус от няколкостотин метра около сградата на Габровската община и констатира, че това не е от вчера.
„Водата като ценен, важен ресурс винаги е била от насъщна потребност, особено през летните горещини и е много жалко в Габрово в един радиус от няколко стотин метра от сградата на Общината да има толкова много неработещи чешми или останки от чешми. В България то 14 век нататък започва да се образува такава култура на течаща вода и то принудително течаща, защото реката също тече, но е естествено течащ източник. Преди това тази култура е била в римски свят, но за съжаление не сме закачили много от него и поради тази причина след Османското нашествие започват да се изграждат масово такива чешми, каквито ние познаваме в днешно време“, каза за БНР Евгени Мичев.
Има и работещи чешми, които обаче са крайно недостатъчни, допълни Мичев. В тези жеги габровци и гостите на града могат да се разхладят на чешмата, намираща се на площада пред Общината и на течащата вода пред старата часовникова кула. За разлика от тях, други десет чешми в центъра остават сухи. Като тази в близост до Априловската гимназия:
„Трябва да има вода, да си налея, но отдавна няма“, каза жителка на Габрово.
Чешмата до Априловската гимназия изглежда трудно може да бъде опазена от вандали. През този сезон канелката ѝ е сменяна 3 пъти. Отново е счупена и до няколко дни предстои да бъде сложена нова и водата да бъде пусната, посочват от Общината в отговор на питането за стопанисването на обществените чешми. Кражбите и посегателствата гневят габровци:
„Страшно много хора вандалстват и са безнаказани. Чешмата, която беше срещу бившия Дом на книгата, реновираха я като правиха парка с едни много хубави медни чучури. Изкараха една седмица и ги счупиха“.
Регулярно, през сезона, състоянието на чешмите се проверява от общинското предприятие „Благоустрояване“, което има ангажимента да ги стопанисват, посочват от местната администрация. От отговорите оттам става ясно, че друга чешма в идеалния център, тази под Дома на културата не работи, защото за пускането ѝ е необходимо разкриване на партида във ВиК, монтиране на водомер и кран. Предстои да бъдат предприети действия в тази насока, уверяват от Общината.
Според Евгени Мичев течащата вода е с по-добри качества, затова е за предпочитане.
"Много хора се учудват и казват - вие сте балкански град, не знам дали това е така и ням как да се разбере, защото не е работа на потребителите да установяват, би трябвало да има оторизирани лица и мисля, че едно обследване и ремонт на чешмите не би излязло повече отколкото един електромобил. Друг е въпросът за коефициента на полезно действие, който ще има електромобила и 10 поправени чешми“, заяви Евгени Мичев.
Коментарът му е по повод купените електромобили от Община Габрово.
„Намеквам за изразходването на публични средства тяхната рефлексия върху живота на обществото“.
Евгени Мичев очаква, че ще се намерят специалисти, които да се заемат и да установят дебита на чешмите, източниците на захранване:
„Защото все пак това е съществена, общозначима тема, би трябвало да ги вълнува. Освен това бих предложил дори да участват заинтересовани граждани по някакъв начин с доброволен труд. По такъв начин беше възстаноовен една знакова чешма на пътя за Дряново. Има ли желание нещата могат да станат.Трябва само организация, малко помощ“.
Повече можете да чуете в звуковия файл.Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси. "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и Ради..
Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..
Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген. В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..
Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..
70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит . Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..
Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..
Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..
Ролята на тези управляващи не е да изправят държавата на крака, първата им грижа е да се наместят те! Това мнение изказа пред БНР политологът Слави..
Държавата има проблем с прозрачността, вече сме във втората четвърт на XXI век, и в администрацията, като Министерството на финансите нямаме дори..
В момента всеки се упражнява на тема ДДС в ресторантьорството , но без аргументи за връщане на 20%. Това заявява Георги Тръпков, хотелиер и..