Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С различни ритуали и обичаи се отбелязва празника Голяма Богородица

Снимка: БГНЕС

Има различни ритуали и обичаи у нас, чрез които се отбелязва празника Голяма Богородица. В църквата се носят обредни хлябове и първите прибрани от полето плодове, които се освещават в църква. 

Отбелязваме Успение на Пресвета Богородица

„Това е денят, когато Богородица приключва земния си път и се преселва в небесните селения  и тъй като тя не е обикновен човек, тя не умира, а просто заспива и затова се използва и това название – Успението се използва и за другите светци, а сред народа се нарича Голяма Богородица за разлика от Малка Богородица – Рождение Богородично, което празнуваме на 8 септември. Смята се, че Успението, преселването в небесното царство е по-голям празник, защото тогава започва небесния живот на Богородица, истинския живот“, каза за БНР доц. д-р  Вихра Баева от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН.   

Според легендата три дни преди смъртта си Божията майка имала видение. Пред нея се появява архангел Гавриил, който я предупреждава за началото на нейния небесен живот. В знак на потвърждение на присъствието си и на достоверността на това, което е казал, той ѝ подарява палмова клонка.

„В светото писание много малко сведения имаме за житейски път на Богородица и затова нейната биография се допълва от различни църковни предания и апокрифи, които разказват за житейски ѝ път. Сред народа много различни легенди и вярвания се разпространяват, свързани с нейния образ и нейния празник, но се смята, че на 64 годишна възраст е настъпило нейното Успение“.

По думите ѝ Богородица е много обичана и почитана, възприемана като майка на всички християни както православни, така и католици.

„Празнува се от църквата с тържествени служби и водосвети. Празнуват голяма част от манастирите в България, които са посветени на нея, най-известни сред тях са Бачковския манастир, Троянския манастир, в Рилския манастир също се празнува много тържествено, въпреки че  има и друг патрон Свети Иван Рилски“.

Тя съобщи, че много е разпространено на Голяма Богородица да се носят в църквата обредни хлябове и първите плодове, които са прибрани от полето особено грозде, дини, сливи. Те се носят в църквата и се освещават на празника и след това хората започват да ядат от тях. 

„В някои от посветените ѝ църкви и манастири също има интересни обичаи. Например в Троянския манастир, където аз напоследък работя на терен и също изследвам неговите традиции там има едно интересно шествие с иконата на Света Богородица Троеручица. Тя е една от най-прочутите чудотворни икони в България, изнася се от мястото ѝ в църквата и с нея се ходи до един близък параклис, който бележи едно специално място. На това място според преданието иконата е завършила първото си чудо“.

Според разказите на монасите иконата се е появила през 17 век по тези зем, донесъл я един монах от Света гора, който  пътувал за Влашко.

Повече можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Общини от Кюстендилско се включват в кампанията #НеДишайСмърт

Общини от Кюстендилско се включват в кампанията срещу употребата на вейпове под надслов #НеДишайСмърт. Тя насочена срещу нарастващата употреба на вейп устройства с неустановено и често опасно съдържание от деца и младежи.  По общини се организират срещи с представители на полицията и прокуратурата, педагози и психолози, за да се обмислят..

публикувано на 21.02.25 в 15:52

КФН: Активите на частните пенсионни фондове достигнаха 26,5 млрд. лева

Активите на частните пенсионни фондове достигнаха 26,5 млрд. лева – това сочат данните на Комисията за финансов надзор към 31 декември 2024 г. За една година те бележат ръст от близо 16% или над 3 млрд. лева. С най-голям дял от близо 87 процента са средствата в най-масовите, универсални фондове, в които задължително се осигуряват всички..

публикувано на 21.02.25 в 15:49

Списание ЛИК посвети брой на 90-годишнината на БНР

През февруари списание ЛИК посвети брой на Българското национално радио (БНР). На 25 януари се навършиха 90 години от създаването на медията. На тази дата през 1935 г. цар Борис ІІІ издава указ, с който радиоразпръскването в България става държавна собственост. Изданието на Българската телеграфна агенция (БТА) е озаглавено "БНР 90 години..

публикувано на 21.02.25 в 15:28
Борис Бонев

Борис Бонев: Зам.-кмет от "Спаси София" ще бъде публично арестуван

Единственият зам.-кмет на София от "Спаси София" Илиян Павлов, който е с ресор транспорт, ще бъде публично арестуван заради реорганизацията на движението и велоалеята на бул. "Патриарх Евтимий". За това предупреди председателят на политическата партия Борис Бонев, който посочи, че за това "има решение на много високо ниво".  Истинската..

публикувано на 21.02.25 в 15:28
Последовател на палестинското движение

"Хамас" назова заложниците, които ще освободи утре

"Хамас" назова шестимата заложници, които ще освободи утре съгласно споразумението за прекратяване на огъня с Израел.  По-рано израелският премиер Бенямин Нетаняху нареди на армията интензивни операции на Западния бряг след снощната серия от експлозии в празни автобуси.  След експлозии в автобуси - израелският премиер нареди интензивни..

публикувано на 21.02.25 в 15:14
Орлин Владимиров

САС потвърди доживотните присъди по делото за убийството на Евгения Владимирова

Софийският апелативен съд потвърди доживотните присъди по делото за жестокото убийство на 33-годишната Евгения Владимирова. Тялото на младата жена беше открито през 2021 г. в куфар във водоем край Перник, а за смъртта ѝ бяха обвинени нейният съпруг Орлин Владимиров и баща му Пламен Владимиров. Решението, което може да бъде обжалвано пред..

публикувано на 21.02.25 в 15:14
Красимир Вълчев

Част от приема на студентите по медицина да се обвърже със задължителна реализация у нас

Част от държавно-финансирания прием по професионалното направление "Медицина" да се обвърже със сключването на договор за задължителна реализация в лечебно заведение в страната. Това съгласие бе постигнато между ректорите на висши училища, в които има обучение в областта на медицината, с министъра на образованието и науката Красимир..

публикувано на 21.02.25 в 14:52