Талибаните уверяват международната общност, че територията на Афганистан няма да бъде използвана за застрашаване на когото и да било по света.
Това заяви на първа пресконференция след превземането на Кабул говорителят на талибаните Забиула Муджахид. Освен това той декларира, че никой американец или гражданин на която и да било друга държава в Афганистан не бива да се плаши от новата власт.
Муджахид заяви, че талибаните не търсят нито вътрешни, нито външни врагове. Той потвърди, че е обявена обща амнистия за войниците от армията на досегашната афганистанска власт, преводачите на различните военни контингенти на страните членки на НАТО в Афганистан и правителствените служители. Обеща и права за жените - образователни, здравни и други.
Талибаните обявиха обща амнистия за държавните служители.
Говорителят на талибаните заяви още, че те няма да допуснат нелегален износ на оръжия от Афганистан. Освен това смятат да прекратят производството и трафика на наркотици. За това обаче ще търсят помощ от международната общност, за да сменят мака с други растителни култури.
Забихула Муджахид също така заяви, че талибаните възнамерява "много скоро" да представят новото правителство на Афганистан.
Той твърди, че талибаните са общували с "всеки, който иска да служи на страната", добавяйки, че правителството ще бъде „приобщаващо“. Освен това Муджахид заяви, че талибаните възнамеряват да изградят "подходящо и здраво правителство", което да работи за всички.
Освен това Муджахид заяви, че талибаните искат да установят международна дипломатическа рамка.
Муджахид също така повтори, че Афганистан ще се противопостави на всяка чужда терористична група в рамките на границите на страната, като отбеляза, че новото правителство ще работи съгласно ислямския шериатски закон.
Клубът на пенсионера и местното читалище в планинското с. Смочево организират два пъти в седмицата прожекции на филм по желание или на любима продукция, а съдействие им оказва кметът Стефка Зашева. Най-напред е била заявена лентата "Гунди - легенда за любовта", която се въртя два пъти. За 21 октомври, от 10.30 ч., има заявен интерес за..
140 години от създаването и обявяването във въоръжение на 13-и Рилски пехотен полк, наричан "Булаирци", беше отбелязана с поклонение пред паметника на полка в центъра на Кюстендил. Дойдоха кметът на Общината инж. Огнян Атанасов, представители на обществени организации и организациите на офицерите и сержантите от запаса. Така се поставя началото..
С впечатляваща победа завършиха изборите днес в Северен Кипър за нов лидер на кипърската турска общност, т. нар. президент на непризнатата от международната общност Севернокипърска турска република. В своеобразния референдум по Кипърския въпрос днес гласоподавателите казаха "Да" на федерално обединение. За нов, шести по ред лидер на кипърските..
Приключи първият тур на местните избори в Северна Македония. Избирателните секции затвориха в 19:00 ч. местно време (20:00 българско). Първите неофициални резултати се очакват около полунощ. Кметовете се избират по мажоритарна система - ако никой не получи повече от 50 процента на първи тур, следва балотаж между двамата с най-висок резултат. Вториият..
15-годишен младеж е бил намушкан при сбиване между две компании в столичен търговски център. Инцидентът е станал минути преди 20:00 ч. в центъра на бул. "Александър Стамболийски", потвърдиха за БНР от СДВР. Полицията издирва извършителя. Изясняват се причините за инцидента. Провеждат се разпити. Ще бъдат иззети и записи от видеокамерите в..
Съединените щати трябва да увеличат натиска върху руския лидер Владимир Путин за постигане на мир в Украйна, след като принудиха Израел и "Хамас" да спрат боевете в Газа. Това заяви украинският президент Володимир Зеленски в интервю за телевизионния канал NBC: "Защото Путин е нещо подобно, но по-силен от Хамас. Войната (срещу Украйна) е..
ЕС се подготвя да засили правомощията си за борба със сенчестия флот на Русия, който нарушава санкциите, превозвайки петрол под чужди флагове. Според документ, подготвен от Европейската служба за външна дейност за предстоящото утре заседание на външните министри, Брюксел планира рамка за законни инспекции на такива кораби, включително чрез двустранни..
"Наблюдавахме емоционална сцена без особен план. Плам имаше, но план нямаше . Не виждам нищо друго, освен нищо друго, освен раздразнението на..
"Борисов пробва дали ако тропне по масата, Пеевски ще му даде да стане министър-председател. Установи, че тази работа няма да стане и тръгна натам,..