Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

След няколко години на Земята ще грейне изкуствено Слънце

Димитър Тонев
Снимка: Добромир Видев

4 години остават до момента, в който на Земята ще грейне изкуствено Слънце. Това ще стане във Франция, където от близо 35 години се строи ядрен реактор за синтез на ядрено гориво. България също е част от този проект. А за да запознаят обществеността с него и с българското участие, до 23 август в София има изложба със снимки, която можете да видите на моста до НДК в София.

Снимка: Добромир Видев

ITER е името на проекта. ТОКАМАК е системата от магнити, които, с помощта на магнитно поле, ще ограничават ядреният синтез. Ядрен синтез е онова, което се случва в Слънцето, за да свети милиарди години и да движи човечеството напред. Кадараш, Югоизточна Франция е мястото, където е разположен този експериментален реактор. Там работят и българи, каза за БНР професор Димитър Тонев от Института за ядрени изследвания.

"Ядреният институт изследва качеството на материалите на стените, от които се прави "Токамака", както и българи в различни научни организации. Аз познавам мои състуденти, които в Англия работят по този проект".

Снимка: Добромир Видев

Идеята за реактор, който да прави енергия чрез ядрен синтез е от 1985-та година. В него участват 34 държави – от ЕС, Индия, Китай, Русия, САЩ, Южна Корея, Япония. Заради известни пречки срокът за пускане на ядрения реактор е удължаван няколко пъти. Сегашният срок за първото пускане е 2025-та година. Сградата е вече построена. Основата поставена. А наскоро беше съобщено, че първият компонент от плазмената камера пътува от САЩ към Европа. Плазмата в нея ще се нагрява до температура от 150 милиона градуса. Десет пъти по-горещо от ядрото на слънцето. И за да не стопи камерата, плазмата ще бъде удържана от мощно магнитно поле.

Снимка: Добромир Видев

ITER ще има мощност 500 мегавата. За старта му ще е нужна входяща мощност от 50 мегавата. Целта е да се докаже, че термоядреният синтез може да бъде мощен източник на ток, без да има вредни емисии.

"При огромно налягане и висока температура имаме сливане на леки ядра. В  случая ние искаме да разгледаме деутерий и тритиий - два изотопа на водорода, които се сливат. Образува се ядро на хелий и се отделят неутрони, които носят огромна енергия и точно от тази енергия очакваме да имаме енергоизточниците на бъдещето. Въпросът е тази плазма, която е нагрята до 150 милиона градуса и го удържат магнитни сили, отделената огромна енергия може да се ползва като конвенционалните централи".

Повече можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01