Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Американските здравни власти одобриха трета доза ваксина срещу Covid-19

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Американските здравни власти одобриха поставянето на трета доза ваксина срещу Covid-19.

От 20 септември американците, които са напълно ваксинирани с препаратите на "Бионтех" и "Модерна", ще могат да получат подсилваща доза осем месеца след втората.

Според официални лица, пожелали анонимност, цитирани от "Вашингтон поуст", данни от различни проучвания показват, че силата на имунитета от поставените ваксини намалява с течение на времето. Това може да изисква по-голямо ниво на защита за справяне с изключително заразния Делта вариант. Бустерната доза се очаква да бъде препоръчана осем месеца след приключване на пълна ваксинация.

Стъпката на администрацията на Джо Байдън ще е в отговор на покачване в броя на случаите в болница и починали следствие на Covid-19. Делта вариантът създаде изпитания за медицинските заведения в някои южни щати като в Алабама в момента има повече пациенти, нуждаещи се от интензивна грижа, отколкото легла за тях.

И докато едни приветстват поставянето на допълнителни дози ваксини в отговор на тревожната статистика, други настояват препоръката от Байдън да дойде след като Администрацията по храни и лекарства се изкаже официално по случая.

Има и такива, които посочват, че първо е необходимо по-голям брой от глобалното население да получат началния цикъл ваксинация.

Очакваните препоръки за поставяне на допълнителна доза засега ще касаят само получилите ваксини на "Пфайзер" и "Модерна".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Главният изпълнителен директор на Rheinmetall AG Армин Папергер (вляво) и румънският министър-председател Илие Боложан (вдясно) в края на пресконференция в централата на правителството в Букурещ, 3 ноември 2025 г.

Румъния подписа с "Райнметал" за фабрика за барут, купува Ф-16 за 1 евро от Нидерландия

Германският оръжеен концерн "Райнметал" (Rheinmetall AG) ще произвежда барут и в Румъния. Днес изпълнителният директор на "Райнметал" Армин Папергер и румънският премиер Илие Боложан са подписали договор за съвместно производство в градчето Виктория, в окръг Брашов, в Централна Румъния. Инвестицията за изграждане на завода е 500 милиона евро,..

публикувано на 03.11.25 в 21:15
Етнографски музей - Берковица.

Дигитализират експозициите на Етнографския музей и Къщата музей "Иван Вазов" в Берковица

Музейният комплекс в Берковица ще дигитализира експозициите на Етнографския музей и Къщата музей "Иван Вазов", за да могат да се видят и от хора в неравностойно положение.  Музейният комплекс спечели проект "Берковица – живо наследство: дигитални разходки и занаяти" по програма "Културно наследство" 2025 г. Финансирането е в размер на 20 000 лв. и..

публикувано на 03.11.25 в 20:48
Володимир Зеленски

Украйна планира да отвори офиси в Берлин и Копенхаген за продажба на военна техника

Русия трупа войски близо до Добропиля, а близкият град Покровск остава под значителен натиск, до 300 руски войници са проникнали в него - това  украинският президент Володимир Зеленски.  Украйна изпраща нови подразделения в Покровск Зеленски  призна, че на страната му не достигат 750 милиона долара, за да закупи необходимите за отопление през..

публикувано на 03.11.25 в 20:32

ЕК трябва да провери усвояването на еврофондовете за пътна безопасност в България и състоянието на пътищата

Европейската комисия трябва да провери усвояването на еврофондовете за пътна безопасност у нас и състоянието на пътищата ни. Това съобщи председателят на Комисията по петиции в Европейския парламент Богдан Жонца. Членовете ѝ обсъдиха петиция, в която лошото състояние на пътищата в България е обвързано с редица смъртни случаи, включително гибелта на..

публикувано на 03.11.25 в 20:19

Бюджетният дефицит към септември е около 6 млрд. лв. - 2,7% от прогнозния БВП

Бюджетното салдо по консолидираната фискална програма към края на септември е било отрицателно в размер на малко над 6 милиарда лева, или 2,7 на сто от прогнозния брутен вътрешен продукт, съобщават от Министерството на финансите. Близо една трета от дефицита - 1 701 000 000 лева, е от европейските средства, които страната ни очаква. В..

публикувано на 03.11.25 в 19:43

Шкварек с призив: Да честваме 1400-годишнината на България, основаната от Кубрат

Геополитическият анализатор и историк Кристиян Шкварек призова с пост в социалните мрежи да бъде постигнат консенсус за честване на годишнината от основаването на България от хан Кубрат през 632 г., а не, както е прието, от хан Аспарух през 681 г. "Няма период, в който тя да не съществува, преди магически да се пръкне отново на юг от Дунава...

публикувано на 03.11.25 в 18:46
Покровск

Украйна изпраща нови подразделения в Покровск

Украйна изпраща нови щурмови и специални подразделения в полуобкръжения и полуразрушен град Покровск. От съобщението на 7-ми Корпус излиза, че усилията са концентрирани върху изтласкване на руснаците от северната част на града. Южната, според неофициалния блог DeepState, е категорично в руски ръце. Падне ли Покровск, ще се превърне в най-важната..

публикувано на 03.11.25 в 18:35