Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От 30 години в Жеравна има проблем с водоснабдяването

Жеравна
Снимка: Стоян Радев

От Фонд "Жеравна" алармираха в социалните мрежи, че в архитектурния резерват водата спира често. Вода има в ниската част, но във високата част спира често.
 
Причините за това са много и то от доста години - водопреносните тръби са стари, няма нови сондажи.

"От 30 години го има този проблем, но в последните години се чувства особено силно, защото туристическият поток се е увеличил в пъти към Жеравна. Всички къщи за гости - новопостроени, някои, от които имат и басейни, консумират много вода. В петък и в събота е най-големият проблем, когато всички къщи за гости са пълни  - сега точно в сезона. И режим на водата не помага, защото в селото има голяма денивелация и в горната част почти никога вода не достига, в долната част на селото е малко по-добре. Къщите, които са по високото страдат изключително много от това безводие", каза за БНР Николай Димитров от Фонд „Жеравна“.  

Жеравна                Снимка: Стоян Радев
Димитров бе категоричен, че хората от Фонд „Жеравна“ обмислят вариант за действие, за да може селото да приключи завинаги с водния проблем.  

"Някаква подписка да направим. Среща със сигурност ще направим, понеже сега правителството е временно, областният управител е временен, той не знае докога ще бъде областен управител и затова каза - по-добре да изчакате редовно правителство и с пълен мандат областен управител, който може да се заеме с този проблем, защото това е проблем, който може да се реши на държавно ниво, не може да го реши нито Общината, нито ВиК, ще трябват средства, трябва да се пишат проекти", допълни Николай Димитров.

 Жители на Жеравна    Снимка: Стоян Радев
Д-р Валя Гатева, член на Фонда, заедно със съпругът си Румен коментираха ситуацията.  

"Доколкото знаем има много водоизточници, хванати някога във времето, но не е доведен процеса докрай, за да бъдат хванати и включени във водопреносната мрежа, но цялата остаряла система води до тези проблеми, които с утежняването на туристите през летния сезон се явяват един много тежък проблем за селото", коментира Валя Гатева.

"Авариите са много чести", допълни Румен.

Васил Рещов, кмет на Жеравна        Снимка: Стоян Радев 
Пътят на водата започва някъде в планината, къде точно и какво е правено досега , кметът на селото Васил Рещов разясни:

"Водата си тече по деретата, писали сме в бюджета, водата трябва се хване и да се вкара във водоемите. Не е сложно, водата е почти на самотек,  ще влезе във водоема. Пробна сонда са били, проучена е, в добро състояние е качеството на водата, но трябват още малко пари да се довърши, това което е започнато".

По думите му преди време са дадени 12 хиляди лева.

Проблемът с водата води и към ВиК Сливен. Управителят на дружеството инж. Севдалин Рашев обясни, че има варианти Жеравна да прекъсне безводието занапред.  

"Бъдещото решение, това е един сондаж, който трябва да се направи, който сме заложили в инвестиционната програма за следващия програмен период и ако одобрят инвестиционната програма ще има кладенец в Жеравна".

Там Дида, която има и къща за гости разказа една нелепа ситуация с нейни туристи  и за трудностите да правиш бизнес без вода.  

"Аз имах три жени гостенки, които първата вечер бяха без вода и втория ден застанаха пред кметството и чакаха кмета, който беше в отпуска, но дойде водата  и аз им  казах, че има авария, да не бързат да си тръгват и после останаха хората още три дни".

Жеравна       Снимка: Стоян Радев

На 20, 21 и 22 август в Жеравна се провежда Фестивал на носията.

Управителят на ВиК Сливен Севдалин Рашев гарантира, че през следващите три дни водата за гостите и жителите е гарантирана.

"За фестивала, там денонощно ще дежурим и  няма да се усети липсата на водоснабдяване и дискомфорт".

И както в приказките веселбите след три дни ще свършат, проблемът ще остане, но кметът на селото е оптимист.  

"Защото то е започнато и трябва да се довърши. Водата блика, само трябва да се хване", допълни Рашев.

Повече можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16