Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ангелин Цачев: В края на октомври България ще може да търгува ток с цяла Европа

| обновено на 23.08.21 в 10:38
Ангелин Цачев - изпълнителен директор на Електроенергийния системен оператор
Снимка: БГНЕС, архив

Към края на октомври се очаква пазарното обединение с Румъния да е факт и страната ни да може да търгува ток с цяла Европа. Това каза в интервю за БНР изпълнителният директор на Електроенергийния системен оператор Ангелин Цачев.

Пазарното обединение с Румъния трябваше да стане в края на миналата година, но се забави заради закъснението на междинния проект, който трябваше да обедини границите на Унгария, Австрия и Полша.

Забавяне на нашето обединение със северната ни съседка повече не може да има, казва Ангелин Цачев.

„Тестовете по проекта се стартира на 20 септември и се очаква стартиране на пазарното обединение между 26 октомври и 29 октомври“.

След това страната ни ще може да търгува ток с цяла Европа.

„Ако има достатъчно капацитет на всички граници, през които трябва да премине енергията, можем да търгуваме и с Германия, и с Белгия, и с Франция, Люксембург и т.н.“

Ангелин Цачев отхвърли тезата, че пазарното обединение с Гърция, което стана факт преди това с Румъния, е една от причините наскоро токът на нашата борса да бъде най-скъпият в Европа.

По-скоро влияние на цените оказват недостигът на ток в целия регион на Югоизточна Европа и износът, който прави страната ни.

„Износът е огромен. В момента изнасяме между 25 и 30 хиляди мегаватчаса на денонощие, приблизително произведената енергия от един блок на АЕЦ „Козлодуй излиза от страната в рамките на едно денонощие“, посочи Ангелин Цачев.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пазарджик: Листата на бившия кмет Тодор Попов изпреварва ГЕРБ

Последните данни от ОИК в Пазарджик показват, че листата на бившия кмет Тодор Попов измества ГЕРБ от петото място.  Така партията на Бойко Борисов става шеста по резултат след вчерашния извънреден вот за общински съветници. "ДПС-Ново начало" е първа политическа сила с резултат 17,17 процента. С малко под 12% ПП-ДБ  остава на..

публикувано на 13.10.25 в 09:09
Йохан Вадефул

Германският външен министър на посещение у нас

Германският външен министър Йохан Вадефул започва днес двудневно посещение в България и Румъния, като разговорите ще се фокусират върху подкрепата за Украйна и укрепването на европейските способности за сигурност и отбрана, предаде ДПА, като цитира външното министерство в Берлин. Разговорите ще обхванат и икономическото сътрудничество,..

публикувано на 13.10.25 в 08:33
Петър Славов

Адв. Петър Славов: Политиците да се събудят и да оправят изборните правила

Граждански арести на предполагаеми купувачи на гласове, както и на луксозни автомобили с неясна мисия из пазарджишките села, засилен интерес към гласуване в ромските секции, хора, които не се притесняват да си признаят, че нямат представа на какви избори гласуват, но добре знаят точно къде да отбележат гласа си, шеф на секционна комисия, явил се с..

публикувано на 13.10.25 в 08:30

Кандидатът на СДС спечели изборите за кмет на петричкото с. Беласица

С над 51 процента кандидатът на СДС Атанас Гочев спечели частичните избори за кмет на петричкото село Беласица.  За него са гласували 284 избиратели от общо 560 упражнили правото си на избор.   52% достигна избирателната активност в петричкото село Беласица Другите двама кандидати бяха издигнати от Инициативен комитет и от "ДПС-Ново..

публикувано на 13.10.25 в 08:19
Българска академия на науките

БАН отбелязва 156 г. от основаването си

Българската академия на науките отбелязва 156 години от основаването си с тържествено събрание.  Акцент ще бъде и друга значима дата - 155 години от учредяването на "Периодическо списание" - първото научно издание на съвременна България, което продължава да съществува. Ще бъде връчена "Голямата награда за наука на БАН".

публикувано на 13.10.25 в 08:03

Ураганни ветрове, проливни дъждове и наводнения в САЩ

Редица части на САЩ бяха засегнати от бурни ветрове, проливни дъждове и наводнения. В Аляска има хора в неизвестност след ураганни ветрове и наводнения по крайбрежието. Валят проливни дъждове в Северна и Южна Каролина, извънредно положение е обявено за Ню Йорк и Ню Джърси, а на   летищата  от Вашингтон до Бостън  има закъснения  и отменени..

публикувано на 13.10.25 в 07:39

"ДПС-Ново начало" печели изборите за общински съветници в Пазарджик

В Пазарджик при 94 процента обработени протоколи "ДПС-Ново начало" се затвърждава като първа политическа сила в новия общински съвет, получавайки подкрепата на малко под 17 процента от вота на избирателите. На втора позиция е  ПП-ДБ с 12,34 на сто от гласовете.  ПП "Свобода" е  трета политическа сила с над 9 процента.  Водач на..

публикувано на 13.10.25 в 07:31