Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Деца научиха тънкостите на някои занаяти във Велико Търново

Снимка: Здравка Маслянкова

Емблематичната Самоводска чаршия във Велико Търново през август се огласяше от детска глъч, а старите майстори безплатно разказваха и предаваха уменията си на децата в училището по занаяти. Обученията са финансирани чрез подкрепата на Община Велико Търново по програма за подпомагане в условията на пандемия от Министерството на културата.

Снимка: Здравка Маслянкова

Ателиетата и дюкяните на майсторите от прочутата Улица на занаятите в старопрестолно Велико Търново се оживиха не само от туристите, но и от много деца, които се включиха в първото лятно училище по занаяти на Самоводската чаршия. 

Снимка: Здравка Маслянкова

Аз съм Калоян. Аз съм Симона. Халкички научихме как се правят. Правят се доста трудно и с много старание“. 

Това казват двамата невръстни ученици на майстора куюмджия Тодор Кушлев, чиито ръчно изработени сребърни накити са известни по цял свят: 

На красивото ги учим, защото те не могат да направят кой знае какво. Правим малко демонстрация, разказвам им за занаята. По принцип, занаятите винаги са си имали тази образователна, възпитателна функция. Интересно им е, някои основни операции, където могат, участват с някое чукче, с някоя завъртулка да направят“. 

След ателието на майстор Тодор Кушлев по художествена обработка на благородни метали Калоян и Симона влизат на урок в кожарската работилница на Самоводската чаршия. Докато майсторят под вещото ръководство на Бисерка Никова децата коментират какъв е занаятът на кожаря: 

Да изработваш неща от кожа – обувки, малки кукерчета, шапки. Слагам коса на кукера“.

Кожите не ги правим тук, правим кукери, изработват ключодържатели, всичко от кожа“, обяснява майсторката Бисерка Никова и допълва, че на децата им харесва и има посещаемост и определя програмата като добра".  

Много дървени фигурки изработиха децата от лятното училище по занаяти в работилницата на майстора резбар Христо Стойчев: 

Опасен занаят е. Ние им измислихме по-лека работа главно в шкуренето, пирографирането и оцветяването. Имаше голям интерес от децата, те си изработиха магнит от дърво - прасенце“.

Снимка: Здравка Маслянкова

Красотата на багрите и тъканите и тънкостите на изчезващия занаят на тъкачеството показва на децата майсторката Миглена Чаталова и не крие възхитата си от своите ученички: 

Аз лично съм много доволна и съм изненадана от децата, които дойдоха при мен, защото са чудесни, чудесни. Дори на някои им удължих малко повече времето, защото ми е приятно с тях. Много хубави деца имаме в България и във Велико Търново. Най-мъничките само ги учих да навиват кълбета, защото не им стигат стигат крачетата до педалите на стана. Но те бяха доволни, едното дете идва три или четири пъти. Другите ги учим, показваме им да тъкат, колкото успеят. Да се докоснат до самия занаят“. 

И децата се влюбиха в тъкачеството: 

Казвам се Милица Димитрова и съм на 10 години. Тъка на стана. Това са слънчогледи с тези цветове. Има си четири педала станът, натискаш ги и промушваш совалката и после трябва с бърдото да дърпаш и така се затъкава“. 

Вероника Георгиева, на 12 години съм. Тъка чанта със синьо, червено, оранжево и жълто. Интересно ми е, харесва ми и ми е лесно как се правят тези килими на този стан. Важно е да пазим занаятите“. 

Това е нишката на нашия живот, на рода, на българското, което се запазва. Според мен има нужда това да се пази“, казва тъкачката от Самоводската чаршия Миглена Чаталова.

Снимка: Здравка Маслянкова

Училището по занаяти, което приключва тази седмица на Улицата на занаятите във Велико Търново, прие деца и в грънчарницата, ножарната, медникарската работилница, хлебарната и шекерджийницата.  

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Норвегия

Въпрос на време ли е Норвегия и Исландия да влязат в ЕС?

Териториалните амбиции на Съединените щати към Гренландия, пряко оспорващи суверенитета на съюзника Дания, са заплаха сама по себе си, но имат последици за цяла Европа. Най-новата история ни учи, че неинтегрираните, неутрални държави не функционират като буферни зони между сферите на влияние. За агресивните велики сили с имперско мислене те..

публикувано на 05.04.25 в 11:20

Турски готвачи в нашата Албена: Наемат персонал от Бангладеш и Узбекистан!

С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..

публикувано на 01.04.25 в 10:40

Столичната библиотека и фондация "Глобални библиотеки – България" представиха инициативата "Образовани дигитални граждани в библиотеките"

Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..

публикувано на 30.03.25 в 08:31
Д-р Ким Сеуон, Снежана Тодорова и д-р Райна Бенева

"Кореистика" - все по-желана специалност в Софийския университет като първо желание

Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения .  Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения.  Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..

публикувано на 28.03.25 в 10:07

Стая за ИИ в училище - готови ли сме за промяната?

В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците.  Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...

публикувано на 26.03.25 в 10:17
Мария Янева, председател на фондация

"Искам бебе“ настоява за промяна в правилата на Центъра за асистирана репродукция

От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..

публикувано на 23.03.25 в 17:25

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..

публикувано на 23.03.25 в 07:16