Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мъри протестира срещу номерата на Циципас

Анди Мъри.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Трикратният шампион в турнирите от Големия Шлем Анди Мъри разкритикува Стефанос Циципас за „абсурдните“ тактики със забавяне на играта в петсетовия обрат над шотландеца, казвайки, че действията на гърка са повлияли на крайния изход на мача.

Поставеният под номер 3 в основната схема стигна до успеха над 34-годишния британец след 2-6, 7-6 (7), 3-6, 6-3, 6-4 за близо пет часа битка. Мъри не пожела да поздрави по-сериозно опонента си на мрежата след края на мача след забавянията от гърка, включително медицински таймаути и почивки за ходене до тоалетна, които нарушиха ритъма на шотландеца.

„Мисля, че той е страхотен за спорта. Но нямам никакво време за такива неща като цяло и загубих уважението си към него“, каза Мъри, а Циципас му отвърна със следното: „Ако има нещо, което той иска да ми каже, трябва да поговорим двамата за това, за да разберем какво се е объркало. Не смятам, че наруших правилника. Играх по него. Докато играя по правилата и спазвам това, което ATP казва, че е справедливо, тогава останалото е окей. Нямам нищо против него. Абсолютно нищо“.

Мъри каза, че адреналинът му е паднал след дългите паузи от Циципас. „Не става толкова въпрос за напускането на корта, колкото за времето. Говорих с щаба ми преди мача за това и ми казаха, че трябва да очаквам подобно нещо, да се подготвя, ако нещата не вървят по негов вкус. Не можеш да спреш начина, по който това ти повлиява физически. Когато играеш брутален мач като този, спирането за 7-8 минути те изстива. Можеш да се подготвиш чисто психически, но те повлиява сериозно и физически, когато опонентът ти вземе толкова дълга пауза няколко пъти в срещата. Всеки път беше преди мой сервис. Когато взе медицинската пауза за левия си крак, беше след като бях взел третия сет“.

В четвъртата част, Циципас смени ракетата си при 0-30. И след четвъртия сет, гъркът направи необичайно дълга пауза за тоалетна, след това проби Мъри в началото на решителната част. „Не може да бъде случайно, че това се случи в тези моменти. Не смятам, че имаше някакви проблеми. Той беше окей, движеше се добре по корта. Разочароващо е, защото според мен повлия на крайния изход. Не твърдя, че непременно щях да спечеля мача, със сигурност, но имаше влияние върху това, което ставаше след тези брейкове“, каза още шотландецът.

Мъри допълни, че Съветът на играчите обсъжда промяна в правилата „за да бъде по-трудно правилата да бъдат експлоатирани“ и Циципас е прекалил със забавянията. „Мисля, че е абсурдно. И той го знае отлично. Абсурдно и е трябва да бъде направена промяна, защото не е добре за спорта, за телевизията, за феновете. Не смятам, че е добре и за самите тенисисти“.

Александър Зверев протестира срещу подобна дълга пауза за тоалетна на Циципас в полуфинален мач между двамата преди две седмици в Синсинати. „Той знае. Останалите играчи знаят. Може да се спори, че това не трябва да ми се отразява. Но е трудно. Като цяло се справих добре, но съм много разочарован след това“, каза още Мъри, добавяйки: „Седя тук и говоря за паузи за тоалетна и медицински таймаути и забавяния в мачове. Това са глупости. Не смятам, че това е правилно – щях да кажа същото дори да бях спечелил“, завърши той.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Емполи изхвърли Ювентус  от турнира за Купата на Италия след дузпи

Емполи изхвърли Ювентус от турнира за Купата на Италия след дузпи

Ювентус отпадна от от турнира по футбол за Купата на Италия. Сензацията поднесе Емполи, който изхвърли "старата госпожа" още в четвъртфиналната фаза. Скромният тим се наложи с 4:2 след дузпи насред Торино, а редовното време и продълженията завършиха 1:1. олемите грешници за „Старата госпожа“, носител на трофея от миналата година, се казват Душан..

публикувано на 27.02.25 в 06:17
Реал Мадрид е на крачка от финала на турнира  за Купата на Краля в Испания

Реал Мадрид е на крачка от финала на турнира за Купата на Краля

Реал Мадрид е на крачка от финала на турнира за Купата на Краля. "Белия балет" победи Реал Сосиедад с 1:0 в първи мач от полуфиналите на надпреварата.  В герой на мача  за "кралете" се превърна Ендрик, който отбеляза единственото попадение в мача в 19-ата минута. Реваншът на "Сантиаго Бернабеу" ще се изиграе на 1-и април. Реал беше без Килиан Мбапе за..

публикувано на 27.02.25 в 06:11
ЦСКА победи Арда с 2:1

ЦСКА на полуфинал след успех над Арда

ЦСКА победи Арда с 2:1 в двубой от четвъртфиналната фаза от турнира за Купата на България по футбол. Още в 5-ата минута ЦСКА можеше да открие резултата. Феликс Ебоа Ебоа се подхлъзна и това даде шанс на Йоанис Питас, който стреля в страни от вратата на Господинов. В 22-ата минута Улаус Скаршем  направи отличен пробив и намери Марселиньо..

публикувано на 26.02.25 в 20:19
Венелина Поптолева

Венелина Поптолева стигна полуфинала на "Странджа"-та

Венелина Поптолева се класира за полуфиналите в категория до 52 килограма на 76-ото издание на боксовия турнир купа "Странджа" в столицата. На четвъртфиналите Поптолева се справи с 5:0 (30:26, 30:27, 30:27, 30:27, 30:27) съдийски гласа с италианкаа Лучия Аяри. Националката бе по-добрата боксьорка и в трите рунда на мача и това ѝ осигури..

публикувано на 26.02.25 в 18:41
Футболистите на Брайтън се радват на победата над Борнемут

Брайтън, Челси и Кристъл Палас с победи в 27-ия кръг

Влезлият през второто полувреме Дани Уелбек донесе победата на Брайтън с 2:1 над Борнемут на старта на 27-ия кръг на английската Висша лига по футбол и така увеличи серията на отбора си на четири поредни победи във всички турнири. C този успех "Чайките" събират 43 точки и си поделят 7-8 място с Борнемут и по този начин заявиха намеренията си..

публикувано на 26.02.25 в 05:49
Юго Юмбер

Медведев и Юмбер преодоляха първия кръг на турнира в Дубай

Водачът в основната схема на турнира по тенис в Дубай от веригата АТР 500 (с награден фонд 3,4 милиона долара) Даниил Медведев (Русия) премина първия кръг и не позволи да стане част от сътресенията с фаворитите днес. 29-годишният руснак спечели трудна победа с 6:4, 7:6 (4) над Ян-Ленард Щруф (Германия), за да премине към втория кръг на ATP 500...

публикувано на 26.02.25 в 05:44
Гриша Ганчев се кандидатира за председател на федерацията по борба

Гриша Ганчев се кандидатира за председател на федерацията по борба

Бившият председател на Българска федерация по борба (БФБ) и настоящ член на Управителния съвет (УС) Гриша Ганчев се кандидатира официално за втори мандат като президент на организацията след първия през периода 1993-1995. Това съобщи БФБ само две седмици преди провеждането на Общото събрание. Ганчев, бивш собственик на футболните Литекс..

публикувано на 26.02.25 в 05:41