Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рааб: Няма да признаваме талибаните, но трябва да се ангажираме пряко с тях

Доминик Рааб
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Британският външен министър Доминик Рааб заяви, че Великобритания няма да признае талибаните в обозримо бъдеще, но е необходимо да се ангажира с тях за безопасното евакуиране на останалите в Афганистан британци и техните афганистански сътрудници и избягване на хуманитарна криза. 

Доминик Рааб даде пресконференция в Доха, столицата на Катар, където изтъкна, че незабавната задача и най-голяма грижа е да се осигури безпроблемно изтегляне на останалите в Афганистан британски граждани, както и помагалите им през годините афганистанци, като това може да стане и през съседни на Афганистан държави. За тази цел той  е в Катар, за да разговаря с регионални правителства, които могат да окажат помощ. Външният министър обаче посочи, че Великобритания трябва да се приспособи към  новите реалности:  

"Няма да признаваме талибаните, но виждаме необходимост да се ангажираме пряко с тях, защото иначе не можем да отправяме послания и да чуем отговорите".

Рааб се надява да бъдат убедени талибаните да отворят възможно най-скоро летището в Кабул за граждански полети. Той отново посочи, че  талибаните ще бъдат преценявани на базата на делата, а не на думите. Рааб каза, че два са основните тестове за талибаните да докажат добрите си намерения и да спазят обещанията. Първият, отварянето на летището в Кабул. И вторият, гаранции, че в страната няма да настъпи хуманитарна криза. Великобритани успя да евукаира повече от 17 000 души от Афганистан.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Жители на столичния квартал "Дружба-2" на протест

Жители на столичния квартал "Дружба-2" протестираха срещу планираното за следващите 3 месеца спиране на парното и топлата вода в този жилищен район. В сряда от "Топлофикация-София" обявиха на интернет страницата си, че от 2 октомври започва ремонт на 10-километрови топлопроводи, който е абсолютно наложителен заради амортизацията на построената..

публикувано на 18.09.25 в 21:10
На заседанието на парламентарната Комисия по транспорта и съобщенията.

Парламентарната комисия по транспорт прие на второ четене промени в Закона за гражданското въздухоплаване

Транспортната комисия в парламента прие на второ четене изменения в Закона за гражданското въздухоплаване. Забранява се експлоатацията на дронове в охраняемите граници на гражданските летища. При нарушаване на забраната безпилотното средство се принуждава да кацне или се отстранява. В законовите текстове е записано още, че се забранява..

публикувано на 18.09.25 в 20:58
Илюстративна снимка, архив.

Сухи треви и храсти горят в района на столичната болница "Света Анна"

Сухи треви и храсти горят в района на Университетската многопрофилна болница за активно лечение (УМБАЛ) "Света Анна" в София. Това съобщиха Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" (ГДПБЗН).  Сигналът е постъпил в 19:46 ч., на място са изпратени два пожарни автомобила със седем пожарникари.  Няма опасност за болничното заведение,..

публикувано на 18.09.25 в 20:38
Станислав Владимиров

Кметът на Перник направи рокади в екипа си

Кметът на Перник Станислав Владимиров направи рокади в управленския си екип. Досегашният зам.-кмет Борис Томов и главният инженер Сашко Илиев си размениха местата. Илиев е назначен за зам.- кмет, а Томов се връща на старата си позиция като гл. инженер.  Новият зам. кмет Сашко Илиев е заявил, че ще продължи с ангажираност започнатите проекти и ще работи..

публикувано на 18.09.25 в 20:34
Президентът на САЩ Доналд Тръмп (вляво) и британският премиер Киър Стармър (вдясно) на пресконференцията в Чекърс, провинциалната резиденция на премиера в Айлсбъри, Великобритания, 18 септември 2025 г.

Тръмп посъветва Стармър да използва военните, за да контролира границите на страната си

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп заяви в Лондон, че въпросът за признаването на Палестинска държава е един от малкото, по които има различия с британския премиер Киър Стамър.  Британският крал и кралица посрещнаха в Уиндзор президента и първата дама на САЩ САЩ и Великобритания подписват технологично споразумение Заключителната..

публикувано на 18.09.25 в 20:32

Съветът на ЕС дава зелена светлина за премахване на митата на молдовски селскостопански стоки

Съветът на ЕС прие решение, с което дава зелена светлина за премахване на митата върху редица все още нелиберализирани молдовски селскостопански стоки за износ – сливи, десертно грозде, ябълки, домати, чесън, череши и гроздов сок. Досега тези продукти се ползваха от временен режим на едностранна либерализация, въведен през юли 2022 г. в контекста на..

публикувано на 18.09.25 в 20:10

МВР: Няма съгласувателно решение за блокиране на входовете на НС

Няма съгласувателно разрешение от страна на Столичната община за блокиране на входовете на Народното събрание (част от зоната за сигурност) и препятстване на влизането на линейки или противопожарни коли на предвидените за това места на територията на Народното събрание. Това съобщават от МВР във връзка с протеста на депутати от "Продължаваме..

публикувано на 18.09.25 в 19:42