С водосвет и молитва беше положено началото на ремонтите дейности в един от най-посещаваните храмове в Кюстендил - "Св. вмчк. Димитър Солунски", съобщават на уеб страницата на Кюстендилска духовна околия. Храмът е изграден в далечната 1865 година и досега не е правен основен ремонт, отбелязват от Архиерейското наместниество.
Храмът ще бъде основно ремонтиран със средства, отпуснати от Министерския съвет през февруари тази година - около 540 хил. лева. Черквата е паметник на културата от местно значение, ремонтните дейности започнаха след пълно съгласуване на проектната и техническата документации с различните институции, в това число и с Министерството на културата, които стриктно наблюдават спазването на установените правила, касаещи ремонти на храмове със статут на обекти, паметници на културата. Вътре иконостасът, стенописите, църковната утвар вече са опаковани, за да не бъдат засегнати при реновирането.
Основно ще бъде ремонтиран покривът, който на места е хлътнал. В храма няма да бъдат извършвани богослужебни последования, но за молитвени нужди на енориашите е пригоден молитвен кът - параклис в сградата на Архиерейското наместничество. Същевременно завършват ремонтите по друг храм в Кюстендил - "Св.Мина", където предстои служба по преместване на частица от мощите на светеца, която временно се съхраняваше в храма "Св. Великомъченик Димитър", казаха свещеници.
" Много теоретици на тероризма пропускат да видят в атентата в църквата "Св. Неделя" началото на ерата на държавния тероризъм ", казва проф. Евелина Келбечева. Пред БНР и предаването "Преди всички" тя направи своя коментар относно 100-годишнината от атентата в храма: "Това е не само атентат, не само български, а това е един акт на политически..
История с добър край, но много перипетии и мъка преди това - Ирина Дмитриева и дъщеря ѝ Марфа получиха бежански статут . Преди това те се сблъскаха с няколко отказа за такъв от Държавната агенция за бежанците. Казусът "Ирина Дмитриева" стигна до пет членен състав на ВАС Защо Агенцията за бежанците отказва хуманитарна закрила на руски..
Човешкият живот е усилие, а не да стоиш пасивно и да гледаш. За съжаление, това не е развито. Получаването на Божията благост не е само в молитвата. Ние получаваме тази благост с нашите дела. За да живееш добре в този свят, трябва да се учиш. Мисленето е най-трудното нещо. Трябва да мислиш! Така проф. Георги Фотев, социолог и бивш..
Хората от град Кочани, Република Северна Македония, посрещат Възкресение Христово с болка и оцеляваща надежда . Там няма празнична украса, усмихнати лица и трепетно очакване на Великден. От всички страни на площад "Революция" застинало гледат очите на деца и млади хора, които никога няма да се върнат след трагедията в дискотека "Пулс" . Колкото..
Средната възраст на автомобилите в България е 17-18 години , посочи пред БНР председателят на Съюза на автосервизите Емил Германов. По думите му това подсказва, че тези автомобили изискват доста по-сериозна и задълбочена поддръжка и ремонт, за да бъдат сигурни на пътя . " От 2012 г. работим по една тема, която и до ден днешен не можа да..
Трагедията в Кочани не е забравена, а човешката съпричастност е жива - месец след пожара в дискотека "Пулс", при който загинаха 62 млади живота, се връщаме отново към трагичните събития. Хиляди граждани на Кочани почетоха паметта на жертвите при пожара в дискотеката "Пулс" Почина управителят на дискотеката в Кочани. Той е 60-ата жертва на..
БАБХ трябва стриктно да следи и да прилага по-тежки мерки спрямо тези вносители, които нарушават европейското законодателство. В 4 от 8 големи търговски вериги няма българско агнешко , алармира още съпредседателят на НОКА. "В София има само в 4 вериги, и то по-малките." И най-слабата държава е по-силна от всеки контрабандист , смята..
Божият кръст беше издигнат вчера - на Велика събота, в разрушеното ромско гето в столичния квартал "Захарна фабрика". В началото на седмицата..
Най-силната реклама на Тракийския университет е качественото обучение и начинът на живот, цената на живот и студентите да развиват своите..
Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското..