Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Празник за малчуганите в Йерусалим

Йерусалим
Снимка: Pixabay

В самия край на лятото, дни преди поредния локдаун, общината в Йерусалим реши да изненада най-младите си жители. Те нямат „зелени паспорти“, защото Pfizer още не е дал разрешение за ваксинация на деца под 12 години. По тази причина пред входа на Градинката на камбанката имаше санитари, които правиха бързи тестове на прохождащи госпожици и господинчовци, придружени от бавачките си, на дечица в колички, бутани от майките им, обградени от още няколко братчета и сестричета на различна възраст, и на горди момиченца и момченца, водени от татковците си.

Колкото и да е странно, първата спирка в градинката е „място за заразяване“. Не с Ковид, а с любов! Една въртяща се около оста си полицайка раздаваше лепенки със сърчица. Ако се вгледаш, това се две преплетени брачни халки. Не знам дали тази спирка е точно за децата, на които не е позволено нито да се прегърнат, нито да се целунат, но е намигане към придружителите. А малките могат да се скрият между висящи панделки или да си наемат чувал и да влязат в него. С подскачане могат да стигнат до наклон, където да се търкулнат в тревата.

За тези, които се страхуват от задаващия се локдаун, има две спирки „за лечение“. Първата е алхимична лаборатория. Преди да забъркат лек, всеки трябва да отговори от какво най-много се страхува: да остане сам в спалнята със загасена лампа; че лятото си отива; да не би да се заключи в тоалетната и да не може да излезе или да не би да се разболее някое от другарчета му и лекарите да му предпишат две седмици карантина. А сиропите са невероятни - от нарове, от мед от фурми, от рошкови или дори от сок от бадеми. Само се пият по малко - по една пипетка.

За тези, които се страхуват от карантина, е следващата спирка. В нея се разказва за едно малко момиченце, което се сприятелило с кит. Докато били малки плували заедно, но китът пораснал толкова много, че момичето можело да се настани в търбуха му, почти като библейския Йов. В Градинката на камбанката коремът на кита представляваше дълга палатка, където се набутваха всички желаещи.

Друг огромен страх по време на локдаун е някой да не надебелее. Затова две дебели балерини танцуваха невероятно в розовите си премени. Около тях имаше най-много зрители. Преди да затанцуват, всяка от тях напомпваше костюма си с помпа за велосипед. След това показваше, че дори и дебелите могат да танцуват прекрасно!

Накрая бе станцията с рождения ден. Оказва се, че тортата е там, но свещите ги няма. Затова всевъзможни животни, направени от чорапчета, панделки, стомнички и всякакви подръчни предмети и разиграни великолепно, умуваха как да намерят свещи за рожден ден. А те трябваше да бъдат много - 40. На толкова става Театъра „вагон“. На гарата на Йерусалим е започнал творческия си път Кукленият театър, а сега Градинката с камбанката е на покрива на новата му сграда, която има различни по големина зали за представления под земята. Лабораториите за кукли са до градинката. Всяко дете може да опита само да направи своя кукла от подръчни предмети. Въпрос на въображение, а при малчуганите то е в излишък. Дори артистите се учат от тях!




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Павел Балев

Скандинавска сюита от Владигеров прозвуча премиерно в Китай

Суджоу е град в Китай, недалеч от Шанхай, с близо 13 милиона жители. Градът е популярна туристическа атракция, известен с каменните си мостове, пагоди и красиви градини.  Със сигурност в него има и богат културен живот, но за нас е особено интересно, че на 11 април Симфоничният оркестър на Суджоу изпълни в концерта си произведения от Рихард..

публикувано на 17.04.25 в 18:20
Славил Димитров

Славил Димитров с наградата за диригентско майсторство от Хоровите празници в Шумен

Тази година носител на наградата за диригентско майсторство "Проф. Венета Вичева" е Славил Димитров. Отличието му беше присъдено по време на 28-ите по ред Международни детско-юношески хорови празници "Добри Войников", които се проведоха от 3 до 6 април в Шумен. В журито бяха хоровите диригенти проф. д-р Теодора Павлович, д-р Ваня Монева, Ганчо..

публикувано на 17.04.25 в 18:00
Български камерен оркестър - Добрич с диригент Арто Чифчиян и солистката Божидара Кузманова

Великденските празници в Добрич продължават със Седмица на камерната музика

Фестивалът в Добрич има дългогодишна традиция и носи името на основателя си - диригента и композитор Константин Илиев. Това издание ще бъде юбилейно и ще отбележи началото през 1975 г. На 22 април Седмицата на камерната музика ще бъде открита с концерт на домакините от Българския камерен оркестър - Добрич, ръководен от Арто Чифчиян. Диригентът..

публикувано на 17.04.25 в 17:29
 Крум Балджийски

Кром Багелски - "Палеолитно ехо" - стенописи върху фасадите в Дряново

Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито.  Този път с интерпретациите си творците искат да..

публикувано на 13.04.25 в 10:59

С изложба "Една подадена ръка. Твоята" Столичната община призовава да се осиновяват бездомни кучета

Фотоизложбата "Една подадена ръка. Твоята", която има за цел да насочи общественото внимание към кучетата от столичните общински приюти в Сеславци и Горни Богров, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа, беше открита в София. Организатори на изложбата са Общинското предприятие "Екоравновесие" и Сдружение "Бандата на 1500-те"..

публикувано на 13.04.25 в 08:38

Мария Иванова от Враца създава десерти с вкусни цветя

Цветница - това е нашето предложение за днешния ден, в който празнуват имен ден близо 340 хиляди българи.  Празникът е с най-много именици у нас.  Десерти с теменужки, рози, невен, лавандула и други цветя от градините по нашите географски ширини могат да бъдат намерени в сладкарниците на Мария Иванова от Враца.  Със своите десерти с..

публикувано на 13.04.25 в 07:45
Авиационна изложба за историята на Военновъздушните сили в болничната сграда в Лесидрен

Авиационна изложба за историята на Военновъздушните сили в болничната сграда в Лесидрен

Болничната сграда в Лесидрен ще живее донякъде своя "втори живот". От днес в нея се открива постоянна авиационна изложба, която да разказва историята на Военновъздушните сили .  Тя е плод на усилията на местни ентусиасти, които искат да запазят частица от историята . Откриването не случайно ще стане в Деня на авиацията и космонавтиката ...

публикувано на 12.04.25 в 08:15