Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Още 200 милиона лева нов дълг бяха поети чрез държавни ценни книжа

При преотворената емисия от 5-годишни държавни ценни книжа е постигната среднопретеглената доходност от минус 0,15 на сто, посочва Министерството на финансите.
Снимка: БГНЕС, архив

Още 200 милиона лева нов дълг бяха поети чрез държавни ценни книжа на вътрешния пазар, съобщиха от Министерството на финансите и от БНБ. Така общо от началото на годината страната ни е поела един милиард лева нови задължения.

Лихвеният процент при преотворената емисия от 5-годишни държавни ценни книжа е нулев, а среднопретеглената доходност – минус 0,15 на сто, става ясно от съобщенията на финансовото министерство и централната банка.

Доходността е по-добра от постигната по време на аналогичния акцион на 22-ри март тази година, когато тя беше от -0,10% и малко по-висока от доходността от -0,17%, постигната при първото емитиране на тези 5-годишни книжа на 22.02.2021 г.

Продадените ценни книжа са за 200 милиона лева или първоначално обявената сума, като общият размер на подадените поръчки достигна 423,85 милиона лева, което съответства на коефициент на покритие от 2,12 пункта (при коефициент на покритие от 2,10 пункта по време на първия аукционна на тези 5-години книжа от 22.02.2021 г. и 1,53 пункта при аукциона, проведен на 22.03.2021 г.).

Отчетеният спред спрямо аналогичните германски федерални облигации е в размер на 55 базисни точки, посочват от Министерството на финансите.

Очаквано аукционът е преминал при много голям интерес, като 73% от емисията е придобита от банките. Висок интерес има и от застрахователните дружества (16,5%), като в покупките на ценните книжа са участвали пенсионни фондове (3,0%) и други инвеститори (7,5%).

Държавните ценни книжа се считат за сигурен инструмент и макар, че доходността е отрицателна, тя е по-благоприятна за банките спрямо олихвяването на свръхрезервите им.

От гледна точка на държавата постигнатата отрицателна доходност е изключително благоприятна. Досега страната ни е поела дълг тази година единствено от вътрешния пазар, като общата му стойност достига един милиард лева с тази емисия.

По бюджет можем да поемем до 4,5 милиарда лева, като поне при настоящите предложения за актуализация на държавния бюджет няма промяна на лимита на новопоети задължения от държавата.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кузман Илиев: Проектобюджетът е узаконена форма за купуване на гласове

Проектобюджетът за 2025 г. е узаконена форма за купуване на гласове .  Това каза пред БНР икономическият анализатор Кузман Илиев, лидер на партия "България може". "Увеличаваш разходите с 25% при положение, че растежът и инфлацията са 2,6 - 2,8%. Как така? Очевидно, че се дава на определени групи, най-вече в администрацията - не че те не..

публикувано на 26.02.25 в 17:57
Паметникът

15 военни паметника в област В. Търново се нуждаят от почистване, реставрация и консервация

15 военни паметника във Великотърновска област се нуждаят от почистване, реставрация и консервация. Нужната сума, която специализираната областна комисия иска от държавата, е близо 80 хиляди лева. Военните паметници, които се нуждаят от обновление, са в 6 от 10-те общини в региона. Към Министерски съвет и Министерството на отбраната се отправя..

публикувано на 26.02.25 в 17:55
Последовател на палестинското движение

"Хамас" предава в петък телата на четирима заложници в замяна на 625 палестински затворници

"Хамас" ще предаде в петък телата на четирима израелски заложници в замяна на 625 палестински затворници. С това ще приключи и първият етап от споразумението за прекратяване на огъня в Ивицата Газа. "Хамас" няма да организира публична церемония за предаването на телата на четиримата израелски заложници. По-рано Израел заяви, че има..

публикувано на 26.02.25 в 17:49

ЕС може да спести от сметки на ток 2,5 трилиона евро до 2040 г.

ЕС може да спести от сметки на ток 2,5 трилиона евро от днес до 2040 г., което прави 1,2 на сто от БВП на Общността. Това съобщи еврокомисарят по енергетиката Дан Йоргенсен, който представи плана за действие за достъпна енергия. Той пък е част от Пакта за чиста промишленост, за конкурентоспособността и декарбонизацията на ЕС, която..

публикувано на 26.02.25 в 17:47

Александър Христов: Липса на политическа воля е да не започва информационната кампания за еврото

Има много хубава комуникационна стратегия, разработена от експерти, за въвеждането на еврото. За мен е въпрос на политическа воля, за да започне кампанията, каза Александър Христов в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той коментира липсата на комуникационна кампания за еврото. "Обяснението за мълчанието е липса на..

публикувано на 26.02.25 в 17:39
На заседанието на Комисията по конституционни и правни в Народното събрание - 26 февруари 2025 г.

Правната комисия на НС прие на първо четене проекта за бюджет на съдебната власт

Комисията по правни и конституционни въпроси прие на първо четене проекта за бюджет на съдебната власт за 2025 година. "За" гласуваха 13 народни представители, трима бяха "против" и трима се "въздържаха".  Срещу парите за съдебната власт реагираха с писмо от Висшия съдебен съвет, а в рамките на заседанието на Комисията - и от Съдебния..

публикувано на 26.02.25 в 17:29
Зам.-министрите на финансите Кирил Ананиев и Галя Димитрова и министър Теменужка Петкова (в центъра) на заседанието на парламентарната комисия -  26 февруари 2025 г.

Бюджетната комисия на НС одобри на първо четене Законопроекта за бюджета

Бюджетната комисия в парламента одобри на първо четене Законопроекта за държавен бюджет за годината. 14 депутати от комисията гласуваха "за" проектозакона, а шест - с глас "против". "Въздържали се" нямаше.  Очаква се обсъжданията в пленарната зала по него да бъдат следващата седмица. Финансовият министър: НАП анализира всяка данъчна..

публикувано на 26.02.25 в 17:18