Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Крум Зарков: Актуализираме бюджет в предизборна обстановка и резултатът не е достатъчно добър

Крум Зарков
Снимка: Силвия Великова

„В началото на този парламент имах увереност, че този парламент ще сфоримира мнозинство, без ГЕРБ и ДПС, но се стигна за съжаление до тук“, коментира актуалната политическа ситуация пред БНР Крум Зарков от БСП.

„Дори в последствие предупредих, да не стане така, да има законопроекти приети на първо четене, а да не остане време за второ четене.

Сега с обсъждането на актуализацията на бюджета ние също можехме да викаме с пълна сила – „Годеж, годеж", когато вчера прекъснаха заседанието, или когато с гласовете на ДПС подхвърлиха нашата идея за преизчисляване на пенсиите. Това обаче не води кой знае докъде. Истината е че, няма ясно мнозинство.

Депутатите ще направят втори опит за приемане на актуализирания бюджет на ДOO и бюджета на НЗОК

И от тук насетне ние актуализираме бюджет в предизборна обстановка и това е резултатът – не достатъчно добър.

Има и страшно много неизвестни около бъдещата актуализация на държавния бюджет.  Но мисля, ча такава трябва да има. Служебното правителство правилно отвори този дебат.

По актуализацията на пенсиите БСП е на мнение, че увеличението трябва да бъде от 1 октомври. При всички случаи напредък ще има. Като преизчислението на пенсиите се прави по различни варианти - служебното правителство заложи на варианта - коефициент за прослужено време, но има и много важният показател - средно месесчният осигурителен доход към момента на пенсионирането. Но тези, които са се пенсионирали преди 2008 година, те са с много по-ниски пенсии - това ще раздели хората", каза още Зарков.

По другата тема - закриването на специализираните съдилища и прокуратура и дали за предлаганите съдебните промени има съмненията, че БСП ги бламира Зарков категорично заяви, че тези закривания са залегнали в предизборната платформа на БСП.

"Има време тези промени да минат и на първо,  и на второ четене - някъде до 20 септември, а днес ще има със сигурност заседание на парламентарните комисии по тези промени, както и по промените, свързани с Бюрото за защита на свидетели към главния прокурор", каза още в "Преди всички"  Крум Зарков.

Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Арх. Димитър Данчев: СО не отговаря за дърветата в парк "Врана"

След инцидента с паднало дърво върху кола на булевард "Цариградско шосе" в района на парк "Врана" се надявам държавата да погледне по-сериозно на нещата и да потърси контакт със Столична община . Необходимо е държавата да предприеме действия - да се подпише съответният акт, с който СО отново да започне поддръжката и да обезопасим територията на..

публикувано на 20.02.25 в 12:03

По-малко са клиентите в хипермаркетите в Ямбол

Вторият ден, обявен за бойкот на пазаруването в хипермаркетите, както и минусовите температури не опразниха магазините в Ямбол. Клиентите са по-малко в сравнение с другите делнични дни, повечето от тях знаят за протеста, но не вярват, че цените в магазините ще паднат. "Показваме, че сме съпричастни, обаче мисля, че големите вериги няма да..

публикувано на 20.02.25 в 11:46
Кризисен център за бездомни в

Раздават храна на бездомни хора

В Центъра за временно настаняване "Света София" в столичния квартал "Захарна фабрика" ще се проведе кампания за раздаване на храна за бездомни хора . Инициативата е организирана от Столична община и Българската хранителна банка.  110 хранителни пакета ще бъдат раздадени на най-уязвимите , а именно тези, които са в центъра. Към момента там са..

публикувано на 20.02.25 в 11:40

С нелоялни практики - промоции, веригите поставят производителите в неравностойно положение

Цените в хипермаркетите могат да се регулират с контрол, първо на действащите регулатори. Истината е, че в тези търговски вериги е удобно да пазаруваме – чисто, модерно, но те наистина трябва да не спекулират с бранда "България". Влизате и виждате шевици и т. нат. и отзад, зад това прикрито национално производство, много често има стоки с друг..

публикувано на 20.02.25 в 11:25
Снимката е илюстративна

Пожар горя в жилищен блок в квартал "Банишора" в София

Пожар горя в жилищен блок в столичния кв. "Банишора", на улица "Клокотница". От пожарната съобщиха за БНР, че сигналът е подаден малко преди 10.00 часа. На място са изпратени три противопожарни екипа с 15 служители и линейка. Евакуирани са хората от жилищния блок. Няма данни за пострадали и загинали. Огънят вече е потушен...

публикувано на 20.02.25 в 11:12

Из софийските квартали: Ледени пързалки

Жълт код за студено време е обявен за всичките 28 области на страната. Максималните температури са отрицателни , като на повечето места те са от -5 до 0 градуса.  Хората се оплакват, че снегът в кварталите не е почистен и всичко е заледено. "Пред моето общежитие в Студентски град - домакините и охраната чистят, сипват сол. Основните улици и..

публикувано на 20.02.25 в 10:49

Неуспешен е бойкотът на големите търговски вериги във Велико Търново

Във Велико Търново призивът за бойкот на големите търговски вериги днес не се случва. Пазаруват, както пенсионери, така и хора на средна възраст. Ниските доходи в комбинация с промоциите не обезлюдиха големите магазини във Велико Търново, а на касите има обичайните опашки от хора: "Хората са гладни, няма как да разчитат на тези хора, че..

публикувано на 20.02.25 в 10:45