Великолепната и много чаровна българска певица Кристина Горанчева можеше да отбележи 75-годишния си юбилей на 17 август, но си отиде от този свят през 2013 г. преждевремено - беше на 66 години.
Тя пя на сцените на всички бъларски оперни театри, а имаше и голяма международна кариера. Беше прекрасен колоратурен сопран, имаше красив глас, стабилни височини и безупречна вокална техника, много музикална и артистична на сцената. А всъщност тя беше получила всички тези качества като дар от съдбата, по-точно от майка си - любимката на нашата публика Екатерина Апостолова, дългогодишна солистка на Софийската опера, певица, която все още нашите меломани все още помнят.
Родена в София, Кристина Горанчева завършва Музикалната академия и още като студентка получава високи оценки за своя глас и артистичност - награди от престижните международни певчески конкурси в Тулуза, Вервие, Париж и Рио де Жанейро. Два сезона - 1974/1975 и 1977/1978 пее в Миланската Скала централната партия в операта „Под палещото слънце на любовта“ на съвремения италиански композитор Луиджи Ноно. Премиерата на операта дирижира Клаудио Абадо, който работи по подготовката на творбата в продължение на три месеца със солистите и много харесва нашата певица. Горещо я хвали пред композитора. Вседствие на това Ноно написва каденца специално за Горанчева, като включва в нея фа диез от трета октава - тон, непостижим и за много колоратурки. Горанчева се справя блестящо и така започва голямата ѝ международна кариера в цяла Европа.
През 1979 г. българката е поканена в Германия за още една премиера на съвременна оперна творба - “Темпус деи“ от Вернер Якоб. А това е сериозно признание на нейните качества като музикант, имайки предвид сложността на съвремената музика. В същото време Горанчева гостува на Софийската, Варненската и Русенската опера, на много от симфоничните ни оркестри. Става популярна с ролите си на Розина от „Севилският бръснар“, Корила от „Вива ла мама“ на Доницети, Антонида от „Иван Сусанин на Глинка и др.
През 1986 г. тя става редовен член на Русенската опера. От този период е запазеното в Златния фонд на БНР нейно интервю, в което разказва за работата си в Русе. Чуйте в звуковия файл.
На 2 януари се навършиха 120 г. от рождението на големия тенор Тодор Мазаров – артист, запомнен с мощния си глас и впечатляващи височини, певец с внушителна международна кариера. Той е роден в Павел Баня, в семейство със скромни финансови възможности. Обича да пее, но на 8-годишна възраст, след боледуване от коремен тиф, губи изцяло гласа..
Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..
Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината. Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната традиция се свързва с игри и много музика. В този ден в традицията е хората да си стават побратими и..
"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории". Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...
Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..
"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..
На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори. Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината. Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
" Кабинетът е готов, вариантът е почти финализиран ", заяви пред БНР лидерът на "Движение 21" Татяна Дончева. "ГЕРБ, БСП, ИТН – беше един от..
Въпреки пълната политическа неразбория в страната, реалистичен сценарий е от 1 януари догодина да плащаме в евро . Това мнение изрази в интервю за..