"Опасявам се, че избирателната активност може да падне при следващите избори 2 в 1 и да гласуват под 2,5 млн. души. Ако това се случи, ще бъде страшна катастрофа. Каква представителност, каква легитимност? Колкото повече намалява броят на гласувалите, толкова повече разни случайни фактори стават значими". Това каза пред БНР математикът проф. Михаил Константинов, бивш председател на УС на "Информационно обслужване", бил е и член на ЦИК от 1991 до 2011 година.
"Един човек ще трябва да превърти между 4 и 6 екрана на машината и да натисне около 5-6 електронни клавиша. Това нещо плаши хората. ... Това, което ме безпокои, е опитът от последните избори, за три месеца избирателите намаляха с 600 хиляди. Това се дължи на машинното гласуване, няма спор. Не е заради страха от Covid-19, защото през юни броят на заразените беше нисък. ... Избирателите не щат да гласуват с машини", обясни той и уточни, че в Европа 2% от хората гласуват с машини, в това число е и България.
Проф. Константинов подчерта, че комбинацията от избори 2 в 1 - президентски и парламентарни - е уредена в Изборния кодекс.
Според него няма да се гледа сериозно на политическа сила, която не участва на президентските избори:
"Всяка политическа сила, която иска да се представи добре на парламентарните избори, трябва да издигне свой кандидат или да подкрепи друг кандидат за президент".
"Коалиционното управление е характерно за изборната система, която имаме в България", смята математикът.
Той изказа надежда "никога повече да не видим толкова слаби парламенти, колкото бяха последните два, те бяха подигравка с парламентаризма".
Интервюто на Таня Милушева с проф. Михаил Константинов в предаването "Хоризонт до обед" можете да чуете от звуковия файл.
Румъния гласува днес на парламентарни избори. Вотът се провежда в атмосфера на безпрецедентно политическо напрежение в страната, което бе предизвикано от изненадващия резултат на президентските избори миналата неделя, спечелени от националиста и проруски кандидат Калин Джорджеску. Парламентарните избори в Румъния се смятат за решаващи не само..
Основният лихвен процент спада до 3.04 на сто през декември, изчисли Българската народна банка. Миналия месец основната лихва бе на ниво 3.22. Показателят е технически, но ясно отразява тенденцията при лихвите. Основната лихва е важна за изчисляването на лихвата върху просрочените задължения.
Очаква се днес Европейската комисия, известна като комисията "Фон дер Лайен 2", да встъпи официално в длъжност, след като на 27-ми ноември получи зелена светлина от Европейския парламент. Самата Урсула Фон дер Лайен беше одобрена за председател за втори път през юли. Мандатът на комисията е до 31 октомври 2029 година.
Около 40 процента от хората в Източна Европа и Централна Азия, които са заразени с ХИВ, не знаят за това. Това сочи доклад, оповестен във връзка със Световния ден за борба със СПИН, който отбелязваме днес. Има спешна нужда от стратегии за подновяване на тестването за ХИВ в 53-те държави, за които отговаря Европейския офис на Световната здравна..
Европейската агенция по лекарствата ( EMA ) пусна в действие нова платформа за следене на недостига на медицински продукти в евроблока. Европейската платформа за наблюдение на недостига на лекарства ще позволи по-добро следене на процеса, подчертават от агенцията. Компаниите, които имат разрешения търговия с лекарствени продукти, ще могат да използват..
От Австрия в Кипър ще бъдат репатрирани 69 антики, откраднати и контрабандно изнесени от острова. На церемония във Виена в събота те бяха предадени на кипърските власти, съобщиха от културното министерство. Ценните артефакти са датирани от бронзовата епоха до османския период. Колекцията се състои основно от керамични съдове, фрагменти от..
В интервю за вестник "Таймс" Калин Джорджеску, който спечели първия тур на президентските избори в Румъния, заяви, че страната му се чувства добре в НАТО и ЕС, но ще преговаря, така че нещата да бъдат в полза на неговия народ. Статията с интервюто е озаглавена: "Пропутиниският подпалвач се приближава към властта на източния фланг на НАТО", като "Таймс"..
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Най-тежка е..
Увеличиха се възможностите на президента да действа като партиен лидер . Това заяви пред БНР Ренета Инджова, бивш служебен премиер. Силви Кирилов..
Част от партиите интуитивно или инстинктивно да искат нови избори заради възможността ако Пеевски продължи да расте, санитарният кордон около..