Единствено на 10 и 11 септември фасадата на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ ще се превърне в своеобразно платно за 3D мапинга, чийто създател е Полина Герасимова. Нейното име стои зад студиото за визуални и интерактивни експерименти в областта на дигиталните изкуства Poliforma.
Внушителният визуален разказ е посветен на езика като дом, на нюансите на общуването, на идентичността и на разбирането на другите. Основни герои са онези уникални букви, чиито графичен образ отразява специфичните звуци, от които е съставен езикът ни. Поезията за 3D мапинга е написана от Стефан Икога, а музиката е на Kan Wakan.
Тодора Радева, директор на фондация "Прочети София", разказа пред БНР, че това са поредните събития от проекта "Скритите букви", посветен на онези 14 уникални букви в българската азбука, които не се срещат в гръцката и латинската.
На 10 септември началото на събитието ще бъде от 20:30 ч. Тогава ще започне поетическото четене, с което ще бъде представена и антологията „Скритите букви“, която включва общо 70 стихотворения на поетите Анна Лазарова, Галина Николова, Георги Господинов, Иван Ланджев, Красимира Джисова, Марин Бодаков, Мария Калинова, Мирела Иванова, Надежда Радулова, Никола Петров, Петър Чухов, Силвия Чолева, Стефан Иванов и Цочо Бояджиев. Техни произведения са част от проекта от самото начало.
В първата вечер (10 септември) поезията и излъчванията на 3D мапинга ще се редуват от 20:30 до 22:00 ч. Втората вечер (11 септември) е посветена единствено на 3D мапинга и ще започне в 21:00 ч.
"Скритите букви: 3D mapping и антология" се осъществява с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“ и Министерство на културата.
Проектът се реализира и с подкрепата на Столична община – Календар на културните събития.
Партньор на събитието е Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ и Държавен културен институт към Министерство на външните работи.
Интервюто на Диана Дончева с Тодора Радева в предаването "Преди всички" можете да чуете от звуковия файл.
Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито. Този път с интерпретациите си творците искат да..
Фотоизложбата "Една подадена ръка. Твоята", която има за цел да насочи общественото внимание към кучетата от столичните общински приюти в Сеславци и Горни Богров, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа, беше открита в София. Организатори на изложбата са Общинското предприятие "Екоравновесие" и Сдружение "Бандата на 1500-те"..
Цветница - това е нашето предложение за днешния ден, в който празнуват имен ден близо 340 хиляди българи. Празникът е с най-много именици у нас. Десерти с теменужки, рози, невен, лавандула и други цветя от градините по нашите географски ширини могат да бъдат намерени в сладкарниците на Мария Иванова от Враца. Със своите десерти с..
Болничната сграда в Лесидрен ще живее донякъде своя "втори живот". От днес в нея се открива постоянна авиационна изложба, която да разказва историята на Военновъздушните сили . Тя е плод на усилията на местни ентусиасти, които искат да запазят частица от историята . Откриването не случайно ще стане в Деня на авиацията и космонавтиката ...
На 24 март изявената българска пианистка Донка Ангъчева представи своята поредна забележителна музикална инициатива. За втора година тя организира с успех галавечер, посветена на личността на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът бе в рамките на създадения от нея в Австрия артистичен проект „Изкуството продължава да живее“ и се..
Марина Александрова - художник и преподавател в катедра "Визуални изкуства" на Софийския университет "Св. Климент Охридски", откри своята самостоятелна живописна изложба "На сянка" в най-голямата Ботаническа градина в Югоизточна Полша. Преди 2 години и половина тя е участвала в художествен проект в тази градина и са я впечатлили цялостният..
Първата репетиция на Детския радиохор, под ръководството на неговия основател, художествен ръководител и главен диригент до смъртта си през 2013 г. акад. Христо Недялков, се състои на 21 март 1960 г. Точно на 21-и март беше и празничният пролетен концерт на емблематичният състав, изнесъл през годините над 2 000 концерта в Ню Йорк, Вашингтон,..
Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно..
В България строежът и поддръжката на пътища се правят по корупционни схеми, след което резултатът е нулев, а само корупцията цъфти . Това заяви пред..