Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Наследството на 11 септември 2001 г. за Америка е разединение

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Терористичните атаки от 11 септември бяха тест за Съединените Щати - изпитание за управляващите, за разузнавателните служби, за армията, за обществото. Едно от преекспонираните и критикувани от някои медийни клишета е, че 11-ти септември е „денят, който промени всичко.“ Промени настъпиха - дали под формата на ускоряване на заченати по-рано инициативи или пък нововъведения. Анализатори посочват и промени в отношението на американците един към друг.

„Наред с трагичната загуба на почти три хиляди човешки живота от 93 страни бе загубена и Америка като страна, която цени всеки. В обществото ни сега има голямо разцепление, заради идеологията „ние срещу тях,“ което е свързано със събитията от 11-ти септември. Ужасяващо е, че две десетилетия след 11-ти септември не сме открили как да се изцелим в този аспект,“ заяви Фара Пандит - бивш американски специален представител на мюсюлманските общности към Държавния департамент.  Заедно с останалите участници в този репортаж тя говори по време на дискусионен форум на Института Брукингс с тема “11 септември 20 години по-късно: Наследство и уроци.”

Атентатите от 11-ти септември в действителност доведоха до зачестено негативно отношение към хора от арабския свят, което от своя страна даде енергия на радикални групи.

„През 20-те години след 11 септември си спомняте, че започнахме т.нар. „война на идеи“ - да се развенчае идеята на Ал Кайда, че Западът е във война с исляма.  Тази идея набра скорост и запази своята сила както виждаме от това, което се случи с Ал Кайда и това, което продължава да се случва с талибаните, но най-вече какво стана с (групировката) Ислямска Държава. Станахме свидетели на бойци от целия свят, които дори не бяха попаднали в радара ни. Американското правителство бе шокирано, че хора от Тринидад и Тобаго са били бойци в т.нар. халифат. Ако бяхме обърнали внимание на въздействието на идеологията и как хората се отнасят по теми като идентичност и принадлежност нямаше да сме изненадани,“ каза още Пандит. 

Така един от уроците за Америка бе преосмисляне на приоритетите. За Пандит проблемът е, че Америка не вложила в идеологичния компонент на войната. „Ние похарчихме милиарди, трилиони долари за твърдата сила като това, което трябваше да правим е увеличим усилията си в посока на културното разузнаване за разбиране на това, което се случва в общностите,” коментира Пандит. 

Инвестирането в разузнаване вместо във военна мощ намира подкрепа, но за някои подобни идеи са останали недоразвити, заради съществуващи от години наред практики. Уил Хърд е бивш офицер на ЦРУ, работил в Афганистан в периода 2000-2009-а. Хърд е и бивш американски републикански конгресмен.

“Може би от времето на Бил Клинтън, а може би преди него. Това не е критика конкретно към Клинтън, защото всеки президент след него го е правил. Основно международната политика се е създавала в Белия Дом. Силата на нашите посланици други, които са на място е била подценена в полза на някой, който може би има съсед бил в местното правителство през 80-те,” каза Хърд. Но в същото време експертът смята, че постигнатото след 11-ти септември 2001-а е оправдало средствата.

„Хората казват, че сме похарчили прекалено много пари. Не съм съгласен с това, защото атаките, които предотвратихме у дома са много. Когато бях в агенцията казвах, че ако повечето американци знаеха за опасността, пред която сме изправени всеки ден хората нямаше да излизат от домовете си. Но мъжете и жените в службите и цялата разузнавателна общност работеха, за да ни пазят. За мен изминалите 20 години са всъщност успешни, защото нямаше това, което се случи преди 20 години,“ поясни своята позиция Хърд. 

След 11-ти септември Америка влезе в Афганистан и около две десетилетия след това е войските се изтеглиха - стъпка, която бе критикувана заради получилите се сцени на хаос и отчаяние в мисията по евакуацията на американски граждани и помогнали във войната афганистанци.

„Приветствам взетото решение 10 години (след началото на войната) да дадем старт на прехода. Това беше една много ясна кампания, не защото Осама бин Ладен бе убит, а защото усещането бе че сме постигнали целите за установяване на правителство в двореца и че сме отслабили (влиянието на) Ал-Кайда. Така че можехме да започнем прехода към (предаване на властта) на афганистанците. Това беше правилното решение. Дали е изпълнено както трябва или не? Няма да поставям под съмнение посланици и командири, но вижте кой е в двореца днес. Това много ме притеснява - съживяването на една платформа за терор в резултат на влизането на талибаните в двореца,” каза Джон Алън - президент на Института Брукингс във Вашингтон. Алън е американски генерал от запаса и бивш командир на американските сили в Афганистан. За Алън уроците са свързани с добро обмисляне на всички фази в една операция:

„Съединените Щати извършват високотемпови интензивни бойни операции. Правим това много добре. Но това, което осъзнахме бе, че не бързотемповите, интензивни бойни, маневрени операции ще са решаващи. Това, което осъзнахме е (необходимият) капацитет за стабилизиране на ситуацията след това, капацитетът за разбиране на културите, присъщите изразени причини за предизвикателствата на място независимо дали става дума за Афганистан или за последиците след решителните операции срещу Садам,” посочи Алън и допълни: 

„Много сме добри в това да предприемаме решителни операции. Предизвикателствата бяха при фазата, при която трябва да изградим стабилност за населението, да премахнем корупцията, да се справяме с неща свързани с култура, религия или колониално наследство. Това бяха предизвикателствата за нас по време на тези две войни и в по-общ план що се отнася до международната ни политика.”

Не на последно място, участвали в американските политики в Близкия Изток, призоват да се обърне внимание и на начина на мислене. Райън Крокър е бивш американски посланик в Афганистан, Ирак, Пакистан, Сирия, Кувейт и Ливан:

“Просто не сме свикнали да чакаме дълго време, за да се случи нещо - за решение на проблеми. С това се според мен се сблъскахме както в Ирак, така и сега както виждаме в Афганистан. Степента на окуражаване  за талибаните и също тяхната гледна точка, че са победили неверниците, ще витае около нас още дълго време. Това ще ни причини щети. Ние създадохме условията за това - просто не искахме да останем там. Не, че сме били победени, просто се изморихме да чакаме. Изтеглихме се и виждаме последствията в момента. Съюзниците следствие на неприятен опит са научили, че нямаме стратегическо търпение, а враговете ни са научили да разчитат на това. Преди години се появи една апокрифна фраза, приписана на талибаните, която казва - „Вие американците имате часовниците, ние разполагаме с времето.”

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Извънреден Председателски съвет в НС решава дали да има извънредно заседание на НС

В Народното събрание се провежда Председателски съвет, на който трябва да бъде взето решение кога ще се проведе извънредно заседание на НС. То беше поискано с подписите на 51 депутати. Предложението е да бъде изслушан министър-председателят Димитър Главчев по темата за увеличението на пенсиите от 1 юли. По темата за пенсиите избухна..

публикувано на 17.05.24 в 10:37

С италианска изложба "Радост, тъга и надежда" започват Майските празници в Дупница

С избожбата "Радост, тъга и надежда. 25 български илюстратори на детски книги“, която пристига от Болоня, Италия, днес започват  Майските празници на културата в Дупница, съобщават от Общината. Празниците се организират за 46-и път, завършват на 2 юни със заря за Деня на Ботев и загиналите за България и с фестивала "Мир на Балканите"...

публикувано на 17.05.24 в 10:30
Венцислав Караджов

Барикадиралият се полицай от Пловдив вече е в затвора

Бившият полицай Венцеслав Караджов от Пловдив, който получи доживотна присъда за убийство на родителите си, вече е в пловдивския затвор. Рано сутринта той се предаде на полицията, след като повече от 11 часа се беше барикадирал в дома си. Адвокатът на Караджов Зоя Тошкова, която вчера му е съобщила за окончателното решение на ВКС за..

публикувано на 17.05.24 в 10:28

За обществено обсъждане: През учебната 2024/2025 г. държавата плаща обучението на повече студенти

Държавата да плаща обучението на повече студенти в здравеопазването, военното дело и националната сигурност. Това предвижда Проектът за прием на студентите за учебната 2024 – 2025 година. Той е публикуван за обществено обсъждане. Държавата предвижда субсидиране на обучението в 38 държавни висши училища (включително и военните) на близо 42 900..

публикувано на 17.05.24 в 10:27
Софийски университет

С постановление МС вдигна минималната заплата в държавните университети

С постановление от вчера служебното правителство определя, че от 1-ви януари тази година размерът на минималната месечна работна заплата за най-ниската академична длъжност в държавните висши училища е 2 100 лв., пише в правно-информационната система на МС. Увеличението е с 290 лева и обхваща 33 държавни висши училища с 2086 асистенти. На 20..

публикувано на 17.05.24 в 10:21
Роберт Фицо

Състоянието на словашкия премиер – критично, но стабилно

Словашките лекари ще се срещнат в понеделник, за да обсъдят, предвид здравословното състояние на премиера Роберт Фицо, възможността за транспортирането му от Банска Бистрица до столицата Братислава, съобщиха местни медии, без да цитират източници. Фицо остава в критично, но стабилно състояние след като в сряда беше прострелян 4 пъти с огнестрелно..

публикувано на 17.05.24 в 10:11
Георги Готев

Георги Готев: България трябва да извлече поуки от случилото се в Словакия

България трябва да извлече поуки от онова, което се случи в Словакия . Това мнение изрази пред БНР журналистът Георги Готев, главен редактор на EURACTIVE – България, след покушението върху словашкия премире Роберт Фицо. Юрай Цинтула е обвинен в опит за убийство след стрелбата срещу премиера Фицо Милен Керемедчиев: Покушението над..

публикувано на 17.05.24 в 09:59