Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ректори, бизнесмени и експерти обсъдиха приоритетите на държавата във висшето образование

Кръглата маса в София започна с минута мълчание в памет на жертвите от терористичния атентат на 11 септември 2001 г.
Снимка: ВУТП

Ректори на университети, представители на бизнеса и експерти обсъдиха развитието на професионалното висше образование в България и приоритетите на държавата в тази сфера. Организатор на форума е Висшето училище по телекомуникации и пощи (ВУТП).

Ректорът на ВУТП професор Миглена Темелкова посочи, че от години българското висше образование се лута между различни модели и търси отговор дали студентите, завършили университет, да бъдат широкоспектърни или тясно профилирани специалисти.

„По-добре е да има врабче в ръка, отколкото сокол в гората. На българските работодатели са потребни не толкова големи образователни институции, а малки гъвкави висши училища, които могат много бързо да адаптират своята образователна парадигма, съобразно потребностите на бизнеса“, каза тя.

Министерството на образованието е разширило списък на бизнес партньорите, които имат право да сключват договори за обучение със студенти, посочи заместник-министър Генка Петрова на кръглата маса на тема: „Професионалното висше образование в България – пътна карта за развитието му и приоритет за държавата?”.

„И този списък се надяваме по-широко да отразява интересите, както на българските професии и бизнес организации, така и на интересите на висшето образование в България“, добави тя.

Ректорът на Софийския университет професор Анастас Герджиков подчерта, че висшите училища не трябва да бъдат противопоставяни помежду си.

„За да има всеки възможност да се изяви там, където е най-силен. Защото при сегашната рейтингова система, ако вашето висше училище има високо качество на образованието, висока реализация на завършилите, по-добри контакти с бизнеса, обаче няма много високи научни резултати, то няма никакъв шанс, защото трябва да се съревновава с тези, които имат високи научни резултати. Идеята на това разделение преди шест, седем години, когато го замисляха беше, да позволим всеки да се съревновава с тези, които са като него“, каза ректорът на СУ.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Николас Мадуро

Нов американски удар по венецуелски кораб

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп обяви, че по негово нареждане е била предприета втора атака срещу кораб на венецуелски наркокартел, плаващ за Съединените щати.  Трима души са загинали при удара, нанесен в международни води. Ударът е нанесен, докато тези потвърдени наркотерористи от Венецуела са се намирали в международни води и са..

публикувано на 16.09.25 в 04:56
Опустошени сгради в град Газа.

Израел започна сухопътно настъпление в град Газа

Израел е започнал сухопътно настъпление в град Газа, съобщи порталът Аксиос. Очаква се днес американският държавен секретар Марко Рубио да посети Катар след израелския въздушен удар миналата седмица в Доха срещу палестинската делегация, която преговаря за прекратяване на огъня в ивицата Газа. На 8 септември израелскит премиер Бенямин Нетаняху предупреди..

публикувано на 16.09.25 в 03:17

Испанската телевизия и радио обмисля отказ от Евровизия заради Израел

Испанският обществен радио и телевизионен оператор ще обсъжда участието си в предстоящото издание на конкурса "Евровизия".  Предложението е на президента на медията Хосе Пабло Лопес. Четири държави вече обявиха, че няма да участват в конкурса, ако там има изпълнител от Израел. Това са Исландия, Ирландия, Словения и Нидерландия.  Бордът на..

публикувано на 16.09.25 в 02:06
Президентът на Украйна Володимир Зеленски

Зеленски: Путин се опитва да измами Тръмп и да избегне санкции

Владимир Путин се опитва да измами Доналд Тръмп и САЩ да отложат санкциите срещу Русия, заяви украинският президент Володимир Зеленски в интервю за Скай нюз.   В разговор с журналистката от Скай нюз Ялда Хаким в Президентския дворец в Киев, Зеленски беше попитан за срещата на върха на руските и американските лидери в Аляска миналия месец и дали смята,..

публикувано на 16.09.25 в 01:05
Новата сграда на областната болница в Ямбол

Болницата в Ямбол обяви 28 места за специализанти

Ямболската многопрофилна болница „Св. Пантелеймон“ обяви конкурс за 28 места за лекари-специализанти.  Обучението е финансирано от държавата, а местата са разпределени в 20 специалности. Три са обявените места  за специализанти по педиатрия. По двама лекари могат да специализират в анестезиология и интензивно лечение, инфекциозни болести,..

публикувано на 16.09.25 в 00:16

Гладна стачка пред гръцкия парламент заради загиналите в жп катастрофата при Лариса

Бащата на жертвата 22-годишния Денис, който загина в железопътната катастрофа, започна гладна стачка пред парламента в Атина. Младежът е бил с гръцко и българско гражданство. Бащата Панос Руци започна гладна стачка с искане властите да разрешат ексхумиране на тялото на сина му. Стачкуващият Руци ,а и роднинете на останалите жертви искат да се..

публикувано на 15.09.25 в 22:05

Опашки на летището в Мадрид заради стачка

Втори ден на дълги опашки от пътници на летището в Мадрид заради стачка на служителите по сигурността. Протестиращите настояват за 75% увеличение на заплащането за извънреден труд и да се пенсионират на 52 години. Друго искане на стачния комитет е добавянето на различни бонуси към заплатите, които общо надвишават 1000 евро на месец...

публикувано на 15.09.25 в 21:58