Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Природният газ ще продължи да поскъпва и през следващите два месеца

| обновено на 11.09.21 в 18:08
Снимка: БГНЕС

Природният газ ще продължи да поскъпва у нас и през следващите два месеца, като се очаква през ноември да се продава с около 22 процента по-скъпо в сравнение със сегашните цени.

Това става ясно от прогнозата на "Булгаргаз", според която цената на синьото гориво за ноември ще надхвърли 84 лева за мегаватчас, без таксите и налозите.

Цените у нас зависят от цените на европейските газови борси, където: "Цените продължават да се повишават спрямо цените от предходните месеци и то значително, като достигат рекордни нива за последните години" - обясни наскоро изпълнителният директор на "Булгаргаз" Николай Павлов.

През ноември се очаква цените на европейските хъбове да надхвърлят 110 лв. за мегаватчас синьо гориво, което е с близо 26 лв. повече от прогнозата на "Булгаргаз".

От дружеството посочват, че от началото на годината цените у нас са били средно с 18 на сто по-ниски от европейските. Въпреки това през юли и август имаше значително поскъпване у нас, което се очаква да продължи и през следващите два месеца.

Председателят на енергийния регулатор Иван Иванов вече заяви, че заради скока на цените на горивата, най-вероятно от Нова година парното, топлата вода и токът ще поскъпнат.

"На 1 януари, ние по необходимост, ако няма рязко изменение в посока на намаляване на цените на природния газ на европейските газови хъбове, Комисията за енергийно и водно регулиране ще коригира както цената на топлинната енергия, така и цената на електрическата енергия", каза председателят на енергийния регулатор Иван Иванов.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мишел О'Нийл

Първият министър на Северна Ирландия отказа нощувка в "Уиндзор"

Първият министър на Северна Ирландия Мишел О’Нийл, която е от партията "Шин Фейн", е отказала официална покана от британския крал да остане да пренощува в замъка "Уиндзор" заедно с другите лидери на децентрализираните британски нации след частна вечеря, организирана от монарха тази вечер, съобщи вестник "Дейли телеграф". Докато първите..

публикувано на 12.02.25 в 09:02

Един човек загина при ракетна атака срещу Киев

Един човек загина, а поне 3-ма други са ранени, след като Киевска област беше подложена на внезапна руска атака с дронове и ракети рано тази сутрин. От военното управление заявиха, че пожари са избухнали в няколко сгради. Не е ясно какви ракети са били използвани, но късното пускане на предупреждения за въздушно нападение предполага, че те са били..

публикувано на 12.02.25 в 08:44
Финансовият министър Теменужка Петкова

Финансовият министър обсъжда с НСОРБ параметрите на бюджета за общините

Министърът на  финансите Теменужка Петкова и Управителния съвет на Националното сдружение на общините в България ще обсъдят днес параметрите на бюджета за общините, предвиден в рамките на държавния бюджет за 2025 г. Заместник-председателят на УС на сдружението на общините Донка Михайлова поясни, че предстоящите преговори с финансовия министър..

публикувано на 12.02.25 в 08:40
Милена Стефанова

Милена Стефанова: Намираме се в мътен разказ - колко са парите на държавата

Намираме се в мътен разказ, много неясен – колко са парите на държавата и с какво разполага това управленско мнозинство. Това мнение изрази пред БНР проф. Милена Стефанова, политолог и преподавател в СУ "Св. Климент Охридски". Първият ешелон е с политическа отговорност . Всички са поели рисковете да имат негативи, може би искат да..

публикувано на 12.02.25 в 08:37

Парламентът на Гърция ще направи четвърти опит да избере президент

Гръцкият парламент предстои да избере новия президент на страната на четвърти тур от гласуването. Кандидатът на управляващата партия "Нова демокрация" - бившият председател на парламента Константинос Тасулас се очаква да събере необходимото мнозинство от 151 гласа. Той получи 160 гласа в предишните три вота, но те не бяха достатъчни,..

публикувано на 12.02.25 в 08:27
Атанас Кацарчев

Атанас Кацарчев: Нищо за бюджета не е коментирано с нас до момента

Усещането на хората е за неудовлетвореност от заплатите, като причините за това са различни. Това заяви пред БНР главният икономист на КТ "Подкрепа" Атанас Кацарчев. "Усещанията, които хората придобиват като работят, означават, че нещо не е наред в самата система ", подчерта той, след като вчера от синдиката представиха анкета за..

публикувано на 12.02.25 в 08:14
Клаус Йоханис

Клаус Йоханис се оттегля официално от поста на президент на Румъния

Румънският президент Клаус Йоханис се оттегля официално днес. Мандатът на 65-годишния Йоханис, който заема поста от 2014 г., изтече на 21 декември миналата година. Седмици преди това той обяви, че ще остане до избирането на нов държавен глава, след като Конституционният съд анулира резултатите от първия тур на президентските избори, спечелен..

публикувано на 12.02.25 в 08:14