"Аз имам в семейството си човек с увреждане, голямата ми дъщеря е с детска церебрална парализа и вече е на 27 години. Тя се роди недоносена в седмия месец. Диагнозата се разбра, когато беше на година и половина и от този момент, след като се установи, че тя е с детска церебрална парализа започна ходене по санаториуми и болници“, каза за БНР Радка Станева
През годините детето е лекувано консервативно и оперативно
"На децата с детска церебрална парализа им се скъсяват сухожилията и предимно това са коригиращи операции за удължаване на сухожилията, за да не се получат контрактури. Затова са тези корекции през годините и мога да кажа, че с Руми постигнах голям успех във физическото й състояние - имаме подобрение, може да се каже, че имаме добър успех - тя ходи, макар и с чужда помощ леко за ръка.
27 годишната Руми, която е с церебрална парализа вече има възможност да работи.
"Винаги се възползваме от правото си на рехабилитация не изпускаме възможност да упражняваме движение, разходка, обичаме да се забавляваме, да ходим в Пловдив. Мога да кажа ,че съм щастлива майка и се определям като добър човек".
Радка Станева има голяма мечта - да инициира създаването на място, където порасналите хора с увреждания да могат да общуват.
"Хората с увреждания в нашия град нямат социален живот. Много мечтая да направя местенце, където да се забавляват, да правят разни неща, да бъдат активни, защото те нямат удоволствие в своето ежедневие. Повечето хора са затворени".
Радка Станева е голям оптимист, но като всеки човек има своите мигове на разочарования. Въпреки положителната промяната в отношението към проблема, обществото ни все още е голям длъжник на хората с увреждания. По думите ѝ няма толерантност към хората с увеждания.
"Всеки човек има потенциал - малък или голям - има потенциал, трябва да им се даде възможност да правят нещо, да бъдат активни, да бъдат щастливи, да са сред хората. Знаете ли, че хората с увреждания се стараят 100 процента, даже и повече от 100 процента от други хора, т.е. те се стараят да вършат това, което им се възлага".
Повече можете да чуете в звуковия файл.Скалните култови паметници на Добруджа оживяват в нова книга на проф. Георги Атанасов. Над 100 обекта разкриват духовния и историческия пейзаж на региона от античността до Средновековието. Авторът на книгата - проф. Георги Атанасов, е археолог и изследовател, проучващ от десетилетия култовите обекти по поречията на Суха река и Канагьол...
В дните, в които се поздравяваме с вяра във Възкресението, ще ви срещнем с хора, които с вяра и много работа се опитват да възкресят рухналите под напора на времето църковни сгради. Става дума за един фото - проект и десетки храмове в страната, за будни хора, хванали се за ръце. Нагледали сме се на православни храмове, изтърбушени и..
Дарителска кампания набира средства за изграждане на православен храм в плевенското село Тученица. Местните хора са пожелали новият храм да носи името на Света Параскева . Градежът вече е в ход, но са нужни още средства за завършването на храма. За каузата е организиран благотворителен концерт, каза Борислав Ботев, един от организаторите на..
Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското село Красен, сгушено в скалния венец на природния парк "Русенски Лом". Името на село Красен не е непознато за хората от цялата страна. Нека припомним, че то е "родното място" на пастет "Апетит",..
„През грапавините към звездите“ ще поеме група деца, които учат в столични училища. Български ученици с награда от конкурс за проектиране на космическа колония През юни те ще защитава своя проект за селскостопанска структура за отглеждане на растения в космоса - „Галантус“ пред Националното космическо общество в САЩ. Защото са..
Божият кръст беше издигнат вчера - на Велика събота, в разрушеното ромско гето в столичния квартал "Захарна фабрика". В началото на седмицата незаконните постройки бяха разрушени. Жителите на махалата посрещнаха Възкресение Христово под открито небе, с вяра в сърцата си. Убедени са, че Бог е милостив. "Най-важното, което сме..
Незрящо семейство отглежда двете си малки деца в бивше работническо общежитие в столичния квартал Люлин. Бена и Богомил се грижат за 4-годишната Лора и бебето Габи върху площ от 30 квадратни метра и от няколко години чакат предложение за общинско жилище. Справят се сами с пазаруване, готвене, чистене, както и с разходките на..
Човекът, който може да даде ново начало на българските пътища, се казва Делян Пеевски ! Това каза пред БНР Богдан Милчев от Института за пътна..
" Градовете Чорлу и Силиври - най-силно засегнати от трусовете, са населени предимно с изселници от България. Хората там са много наплашени и са навън...
"Вчера по обедно време, беше празничен ден и повечето хора бяха в домовете си – стана това земетресение. След няколко минути последва второ, с висок..