„Да, имаме нарастване на цените на ресурсите, имаме натегната пазарна обстановка, цените на услугите. Имаме и нарастване в доходите от 2019-а, 2020-а година, усложнена обстановка във връзка с епидемията и в същото време има нарастващо търсене, което наблюдаваме от последните три месеца. Имаме и паралелно недобро климатично проявление по отношение на месеците юни, юли и август“, обясни Иванов в предаването „12+3“. В момента по думите му се наблюдава успокояване на цените при плодовете и зеленчуците след скъпия август.
Главно на климатични фактори се дължат по-високите цени на краставиците, пипера, зелето и морковите, отбеляза Владимир Иванов. При някои от реколтите се наблюдава ръст от порядъка на 30-40% спрямо миналогодишните цени.
„При плодовете и зеленчуците наблюдаваме резки вариации, които са много зависими от климата. Много малко влияят другите фактори при тази група хранителни продукти.“
Поскъпването на олиото е от средата на 2020 година, припомни Иванов.
„Пикът беше през юни – 53% спрямо миналата година.“
Сега реколтата у нас и в Европа е много добра, регистрира се намаляване на търсенето на слънчоглед на международния пазар.
„Ще се наблюдава тенденция за постепенно бавно намаляване на цената на олиото. В никакъв случай няма да останат равнищата на едро над 3 лева, както са в момента“, прогнозира Владимир Иванов.
При яйцата и пилешкото месо почти няма промяна спрямо миналата година. При свинското месо има добро предлагане. Оризът и фасулът са с по-ниски нива от миналата година. Захарта е с 4% по-скъпа.

При млечните продукти цената на маслото остава същата като през 2020 г., а при кашкавалите и сирената се отчита разлика 6-7% спрямо миналата година.
Относно цената на хляба Владимир Иванов посочи, че е имало рязко нарастване на разходите за труд, към което се добавят и разходите за енергоносителите, което прави промяната в цената закономерна, но според него няма да е драстична.
„Не съм сигурен, че ще стигнем нивата от 2 лева. (…) В никакъв случай няма да наблюдаваме драстично увеличение, най-малкото защото не могат да продават.“

Тази година имаме рекордна реколта от зърно с много добро качество, уточни той и увери, че „зърно има страшно много“.
„Нищо не предполага да сме свидетели на резки изменения.“
На пазара на храни конкурентната среда е много мощна и спекулации много трудно могат да се правят, обобщи Владимир Иванов.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

" Очаквам комисията "Сорос" да е шоу за пред медиите. Представям си безкраен цирк , какъвто г-н Пеевски явно обича. Очаквам може би тук да се показват някакви снимки на български представители на медиите или други, снимани до Джордж Сорос - нещо такова си представям". Това коментира пред БНР журналистът от "Евроком" Златина Петкова. НС одобри..
С въвеждането на еврото България ще стане по-привлекателна за инвеститорите , заяви пред БНР Кристалина Георгиева - управляващ директор на Международния валутен фонд. Тя изрази удовлетворение от приемането на България в еврозоната, но и не спести препоръки към Европа да бъде по-конкурентоспособна . "Светът се промени много през последните..
Програма "Европа" към Столична община реализира проект, който ще подпомогне учителите да се справят с проявите на агресия още в техния зародиш. Веселин Кръстев: Всеки Божи ден губим деца. Отговорността е на всички! Мълчанието в семейството ражда насилието в училище Наръчник за борба с радикализацията при младите хора ще бъде..
За първи път български лекари по асистирана репродукция заминават на мисия в Албания, за да окажат безвъзмездна медицинска помощ на двойки с репродуктивни затруднения . Инициативата е "България и Албания заедно за още едно родено дете". Начело на лекарския екип застава д-р Георги Николов - ръководител на медицински център за репродуктивна..
Хърватската фондова борса се радва на много добро представяне след въвеждането на еврото. В Загреб председателят на Управителния съвет Ивана Газич се срещна с български журналисти, за да сподели хърватския опит по въвеждането на еврото. Любопитен акцент е, че фондовата борса в Загреб притежава Словенската фондова борса, където търговията се извършва..
От края на миналия век до днес има с около 30% спад в раждаемостта. Това заяви пред БНР доц. д-р Мария Юнакова - председател на Българската асоциация по стерилитет и репродуктивно здраве, по повод Европейската седмица на фертилитета и началото на националната информационна кампания "Инвитро в България". "От близо 80 хил. родени бебета..
Над 700 учители, директори, експерти и представители на институции, университети, медии и бизнес ще се съберат тази седмица в София за едно от водещите образователни събития на годината - националната конференция "Умения за иновации в образованието в ерата на изкуствения интелект". " Образованието е тема, за която не може да примрежваме поглед и..
"Става дума за това да не може да се мине годишен технически преглед (ГТП), ако има влезли в сила глоби, тоест такива, които са връчени, а и за които..
Дебютният филм на Къци Вапцаров "Добри родители" тръгва от днес по кината в страната. Лентата е представена на 12 престижни международни фестивала..
" Истинското противопоставяне ще се появи на парламентарни избори. Колкото повече агонизира държавата, а тя в момента агонизира, толкова по-голяма вълна..