Днес испанският министър-председател Педро Санчес ще обяви шоков план за понижаване на цената на електроенергията, която достигна исторически върхове през летните месеци. Вчера един мегаватчас струваше 154,16 евро, което е три пъти повече от миналата година, когато цената бе 46 евро. Целта е до края на годината цената на тока да спадне с 15%.
Притиснат от общественото недоволство и от политическите си противници премиерът Педро Санчес обеща, че в края на годината испанците ще осъзнаят, че са платили същата цена за ток като през 2018-а. Първата стъпка е намаляването на специалния данък върху електроенергията от 5,1% на 0,5 %, който централното правителство е преотстъпило на автономните региони. Според експерти това означава, че приходите ще спаднат с 350 милиона евро годишно и правителството ще трябва да компенсира автономиите за пропуснатите доходи.
Санчес припомни, че кабинетът вече е намалил ДДС от 21% на 10% и е премахнал 7%-ния данък върху генерирането за всички потребители с договорна мощност до 10 киловата (kW), при условие че средната месечна цена на пазара на едро на електроенергия е над 45 евро за мегаватчас (MWh).
Спирането на този данък вече беше приложено през 2018 г. в продължение на шест месеца и се очаква сега отново да се удължи до края на декември.
Следващите стъпки от шоковия план за намаляване на цената на тока са структурни реформи за насърчаване на по-чиста и по-евтина енергия и мерки за защита на най-уязвимите потребители.
Не е възможно да бъдат ограничени сериозни проблеми, свързани с отглеждането на животни във ферми за кожи. Това обяви Европейският орган за безопасност на храните ( ЕОБХ ) в научно становище , публикувано по-рано тази седмица. Не е възможно да бъде гарантирано хуманното отношение към животните във фермите за кожи, сочат изводите от научното становище на..
От есента в Италия влизат в сила задължителни проверки от страна на банките на незабавните банкови преводи. Целта е да се избегнат грешки относно получателя на този вид банкови преводи. Италианската банкова асоциация (ABI) уточнява, че когато трябва да се извърши дори стандартен банков превод, банката ще уведомява клиента: дали въведените данни..
Северните страни от скандинавския регион преживявяват "безпрецедентна" гореща вълна, пише "Гардиън". Учени отчитат най-дълга поредица от дни с температури над 30 °C в региона от последните 60 години. Хладният скандинавски климат е подложен на "безпрецедентна" гореща вълна, засилена и удължена от замърсяването с въглерод, причинено от човешката..
Горещите вълни подлагат електроенергийната система на Европа на изпитание заради нарастващата употреба на климатици. Рекордни температури доведоха и до временно спиране на електроцентрали, пише "Файненшъл Таймс" (FT). Испания в очакване на нова гореща вълна Юни беше най-горещият месец в историята на Западна Европа, като доведе до повишена..
Акциите на европейските банки достигнаха най-високи нива от 2008 г., пише "Файненшъл Таймс" (FT). Акциите на най-големите банки в Европа са изкачиха до най-високите си стойности след световната финансова криза, като рязкото покачване на дългосрочните лихвени проценти е тласнало печалбите нагоре. Въпреки че банковите акции рязко паднаха в петък, след..
Възстановено е движението на пътя София - Варна при пътния възел Боаза в Ловешко, където по-рано пламнаха сухи треви и храсти. Заради пожар е затворен пътят София - Варна Екипи огнеборци остават на място, за да доугасят отделни огнища на локализирания пожар. Пожарът към момента е овладян, в гасенето са се включили общо четири пожарни екипа,..
Административният съд – София област отмени като незаконосъобразно разпореждане на Съвета за електронни медии (СЕМ) от 15 юли за допускане на предварително изпълнение на решението на СЕМ за прекратяване на процедурата за избор на генерален директор на Българската национална телевизия (БНТ). Това се посочва в определението на съда от 1 август, като от..
Освен със своите милиони декари, засети със зърнени култури, Добруджа винаги е била прочута и със своята вкусна, хрупкава и сладка диня . Пред..
На 30 юли се навършиха 157 години от гибелта на Стефан Караджа. Паметта му бе почетена в Русе, където умира от раните си, а денят е повод да разкажем и..
Преди ден стартира новият археологически сезон в района на селищната могила Юнаците край Пазарджик. Проучванията продължават вече няколко десетилетия,..