Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Националната Априловска гимназия организира опознавателни дни за осмокласниците

Снимка: Велина Махлебашиева

За първи път тренировъчен форум събира в Националната Априловска гимназия новоприетите осмокласници, за да ги подготви за новата за тях училищна действителност. Днес е последният от трите опознавателни дни в гимназията, която през годините продължава традициите на първото българско светско училище, създадено преди 186 години.

От игрите за запознаване и екипност започва това ново приключение в гимназията за по-лесна и бърза адаптация на новоприетите ученици:

Ученици споделиха :

"Намираме си люби занимания с учениците. Аз съм много развълнувана това, че ще имам нови съученици и приятели“.

"Вълнение изпитвам, защото е нещо различно, ново".

„НАГ старт“ e наречена инициативата, пилотна за националната гимназия, в която се преподават чужди езици, хуманитарни и обществени науки. И защото в сградата може да се загубиш, случвало се е неведнъж на новите ученици, затова запознаването с географията на старото и новото здание е част от този така да се каже „Вход за априловци“. Освен за осмокласниците, тези дни ще са полезни за цялата училищна общност, убедена е директорката на гимназията Елвира Христова.

"Инициатива е свързана с обвързването на малки и големи, бъдещи и настоящи възпитаници в обща кауза“.

Освен организатори и модератори, за да поведат новите ученици по пътя към превръщането им в Априловци, се включват вдъхновители, а мотиватори са някогашните гимназисти, все пъстри личности - писател и сценарист, юрист по образование, който се определя като пътешественик, влогър, хора, които не се ограничават само в една професия.

Помощници в класните стаи на открито, в двора на училището, са по-големите ученици. Включват се и студенти, завършили тук.

„Това ми е последната година,тук съм израснала, научила много неща. Много ми е носталгично, защото това ми е първата класна стая", каза за БНР Красимира Лакич от 12клас.

Важен момент за новоприетите ученици е въвеждането им в ритуалността на Априловото училище. Програмата днес предвижда реликвите да бъдат извадени от витрините и да бъдат показани пред осмокласниците. Стефка Костадинова, учителка по български език и литература, ще е в ролята на любознател. Тя ще им разкажe кога и как сe e появила паметната книга:

„Книга, която е създадена в юбилейна година. 1900 се поява в Априловото школо, което вече има години за гърба си.  Една книга, която събира всички важни личности, които са се докоснали до историята на школото“.

Първи в паметната книга оставя своите в впечатления Иван Вазов, който посещава училището като министър на народното образование. В нея се чете посланието на Екатерина Каравелова, на акад. Дмитрий Лихачов, Вера Мутафчиева, Дилма Русев и на много други интелектуалци и общественици.

Сред училищните реликви е и албумът на учителите, на чиято първа страница са ликовете на Васил Априлов и Неофит Рилски.

Един от най-вълнуващите моменти в ритуалността на училището е клетвата на Априловеца.

„Тази клетва се произнася от осмокласниците на 15 септември“, допълни Стефка Костадинова.

С клетвата Априловци се задължават да изпълняват завета на благодетеля, който казва на поколенията: “Имайте за свята длъжност да обичате отечеството си!“.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Денят на народните будители беше отбелязан и в Израел

Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..

обновено на 10.11.24 в 13:26

Обучени екипи търсят изгубени хора в Израел

Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..

публикувано на 10.11.24 в 07:06

Най-голямата ямболска църква „Св. Николай Чудотворец“ ще посрещне храмовия си празник с реставрирани икони

Най-голямата  ямболска  църква „Св. Николай Чудотворец“ ще посрещне, след по-малко от месец,  храмовия си празник с реставрирани икони. Зографът Андрей Крясков е посветил своя талант, опит и знания за възстановяването на светите образи в иконостаса на катедралния храм. Андрей Крясков е на 33 години,  роден е в молдовския град Тараклия, но от 17..

публикувано на 10.11.24 в 06:36

Лаборатории по ИИ вместо старите компютърни кабинети – кога?

Могат ли модерни училищни лаборатории с изкуствен интелект да заменят старите компютърни кабинети? Има достатъчно порив в образователната система това да се случи , смята д-р Александър Ангелов, управител на Центъра за творческо обучение. От 2008 г. центърът работи в областта на образователната трансформация. Ангелов е член на комисията за..

публикувано на 07.11.24 в 11:23

Защитеното училище в Бабинци – дом и мисия за оцеляване на селото

Днес се навършват 190 г. от рождението на Любен Каравелов – виден български революционер, поет, писател, журналист, етнограф. Името на Каравелов носи едно от най-малките училища в България, в което учат едва десет деца - това във високопланинското тетевенско село Бабинци, намиращо се на 1100 метра надморска височина. Училището чества своя..

публикувано на 07.11.24 в 10:28
Норвегия

По бреговете на цветна Норвегия през обектива на Валери Бобенков

"Винаги бяхме плавали по топли морета, Норвегия стоеше малко настрани , за нея не се говори много, но когато разбрахме със съпругата ми за круиз от Хамбург по бреговете на Норвегия, веднага я убедих да се запишем за това пътуване", разказа в предаването "Нощен хоризонт" фотографът  Валери Бобенков , който обича да пътува.  Това лято през..

публикувано на 07.11.24 в 10:11

Служители на АЯР излизат на протест, искат 15% скок на заплатите

Работещи в Агенцията за ядрено регулиране излизат на протест в София с искане за 15 процента ръст на заплатите за тази и за следващата година. Акцията е организирана от Независимата синдикална федерация на енергетиците към КНСБ. Недоволството е свързано и с условията на труд. Протестът ще се проведе, въпреки че правителството вчера одобри промени..

публикувано на 07.11.24 в 07:51