Филмът е копродукция с България, подкрепен от Националния филмов център.
Новият филм на Леван Когуашвили разказва за баща, бивш състезател по борба, който изминава пътя от Тбилиси до Брайтън Бийч в Ню Йорк, за да помогне на сина си, забъркал се в проблемни ситуации със заеми и мафиоти. Това е историята на баща и син, които постепенно преоткриват истини един за друг и попадат в странния микрокосмос на Брайтън Бийч в Бруклин, където ще опознаят живота на емигрантите и „истинската Америка“.
"Винаги намирам историите, които ме вдъхновят в истинския живот. Живях в Ню Йорк няколко години, там учих кинорежисура. Изследвах живота на нелегалните мигранти и мигрантите като цяло. Този свят предоставя ужасно много истории. Като започнем от трудностите, приспособяването към американския начин живот, документацията, бюрокрацията. Бях щастлив да бъда между тези хора и да чуя техните истории“, каза в специално интервю за БНР Леван Когуашвили.
По думите му миграцията на жители на Грузия започва през средата на 90-те години на XX век. Грузинците напускат родната страна с надеждата да намерят по-добро място за работа в други страни.
Когуашвили е направил 3-4 филма по темата за миграцията.
"За мен да открия бившия Съветски съюз в Америка беше изключително интересна творческа среда", допълни в предаването "Хоризонт до обед" Когуашвили.
На въпроса защо избира комичния подход, за да представи сериозни обществени процеси той отговори:
„Смятам, че трагедиите трябва да бъдат разказвани като комедии, тъй като това прави трагедиите по-интересни и по-дълбоки, по-човечни. Така че моите любими филми всички имат този характер“.
Леван Когуашвили е работил и като журналист
"Когато имах възможност да работя като журналист беше изключително, защото това бяха трудни времена, опасни времена с престрелки, наркотици. Беше много лесно да се изгубиш в цялата тази бъркотия".
Преводът в ефир направи Стефан Прохаров.
В петото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Отзвук от премиерата на операта “Танхойзер“, с която беше открит Вагнеровият фестивал в Софийската национална опера - Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало следят премиерните..
Художникът Андрей Янев е гост в "Нощен Хоризонт". Повод е изложбата "Съветът" , която е част първа от поредица изложби, с които той отбелязва 60 години от рождението си . "Като се замисля как се чувствам на моите 60 години , нямам никаква разлика в мисленето и действията си като неопитен тийнейджър. Радвам се на това, че съм изпълнен с идеи..
Десетки жители на Смолян се събраха в Художествената галерия в града за откриването на ретроспективната изложба с графика на художника Иван Пеев. Той е роден на 10 април 1955 г. в смолянското село Соколовци. Завършил е Художествена гимназия в София, където изучава рисуване, живопис, скулптура, шрифт и история на изкуството. През 1980 г...
"В една нощ - 60 години", така се нарича честването на юбилея на един от музеите, с най-много експонати в света "Музей Израел" в Ерусалим. Археология, фолклор, изобразително изкуство са само част от направленията на дейност. Зад интересните постоянни и временни експозиции, стои труда на много хора. Този път на всеки посетител му се дава..
Срещаме ви с младата цигуларка Яна Местдаг. Тя е от българо-белгийски произход. Майка й е българка, а баща й белгиец. И двамата са музиканти в Симфоничния оркестър на Антверпен. От малка Яна започва да свири на цигулка. Явявала се е на различни конкурси, печелила е награди, включително и в България. Преди дни завърши средното си образование и..
Днес, в 16 часа, ще бъде открита изложбата "Глад 2.0". С нея Националният военноисторически музей отбелязва своята 109-годишнина . Изложбата може да бъде видяна в следващите 3 месеца. " Това е едно пространство за изживяване, едно пространство за рефлексия, място, в което посетителите да дойдат и да съпоставят факти от нашето минало и..
Световен джаз в София от 3-ти до 6-и юли. A to JazZ – най-големият фестивал за градска култура , се завръща за 14-и път с музика, свобода на изразяване, споделени емоции и пълно потапяне в пъстротата на по-високото изкуство. Програмата събира някои от най-добрите международни джаз, соул, фънк, ар-ен-би и етно изпълнители - вокалисти,..
Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява..
Протестите ни ще продължат и след 8-и юли . Това заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов и определи приемането на България в..