Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първа изцяло цивилна космическа експедиция на "Спейс Екс"

Полетът ще продължи три дни, като капсулата ще обикаля Земята за 90 минути

Снимката е илюстративна
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Двама мъже и две жени излетяха в космоса с капсулата “Ризилиънс”, изведена от ракетата "Спейс Екс", в първата напълно гражданска мисия, като на борда са милиардер, лекар, военен ветеран и геолог. Четиримата ще прекарат 3 дни в орбита на височина 575 км. Кацането е предвидено за събота.

Джаред Айзекман е третият милиардер за това лято, който се отправя към космическото пространство, след полетите на Ричард Брансън и Джеф Безос.

38-годишният Джаред Айзекман е заплатил целия полет със собствени средства, но не се съобщава каква е цената на космическото му приключение.

Заедно с него летят още 29-годишната Хейли Арсено, помощник-лекар, 42-годишният анализатор на данни Крис Семброски и 51-годишната преподавателка Шан Проктор.

Напълно автоматизираната капсула, с която летят 4-мата космически туристи, е  използвана за втория полет на “Спейс Екс” за полета на НАСА до Космическата станция.

Въпреки пълната автоматизация 4-мата участници са преминали 6 месечен курс на обучение за справяне с различни ситуации.

Следващото частно пътуване на “Спейс Екс” е предвидено за началото  на следващата година до МКС и  ще продължи една седмица. В него  е планирано да се включат трима богати бизнесмени, придружени от пенсиониран астронавт на НАСА.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Лисица във ферма за кожи в Полша през 2019 г.

ЕОБХ: Фермите за кожи не могат да гарантират хуманно отношение към животните

Не е възможно да бъдат ограничени сериозни проблеми, свързани с отглеждането на животни във ферми за кожи. Това обяви Европейският орган за безопасност на храните ( ЕОБХ ) в научно становище , публикувано по-рано тази седмица. Не е възможно да бъде гарантирано хуманното отношение към животните във фермите за кожи, сочат изводите от научното становище на..

публикувано на 03.08.25 в 22:12

В Италия влизат в сила задължителни проверки на незабавните банкови преводи

От есента в Италия влизат в сила задължителни проверки от страна на банките на незабавните банкови преводи. Целта е да се избегнат грешки относно получателя на този вид банкови преводи. Италианската банкова асоциация (ABI) уточнява, че когато трябва да се извърши дори стандартен банков превод, банката ще уведомява клиента: дали въведените данни..

публикувано на 03.08.25 в 20:34

Горещините не подминават и Северна Европа

Северните страни от скандинавския регион преживявяват "безпрецедентна" гореща вълна, пише "Гардиън". Учени отчитат най-дълга поредица от дни с температури над 30 °C в региона от последните 60 години.  Хладният скандинавски климат е подложен на "безпрецедентна" гореща вълна, засилена и удължена от замърсяването с въглерод, причинено от човешката..

публикувано на 03.08.25 в 20:29

Горещите вълни подлагат електроенергийната система на Европа на изпитание

Горещите вълни подлагат електроенергийната система на Европа на изпитание заради нарастващата употреба на климатици. Рекордни температури доведоха и до временно спиране на електроцентрали, пише "Файненшъл Таймс" (FT).  Испания в очакване на нова гореща вълна Юни беше най-горещият месец в историята на Западна Европа, като доведе до повишена..

публикувано на 03.08.25 в 20:12

FT: Акциите на европейските банки достигнаха най-високи нива от 2008 г.

Акциите на европейските банки достигнаха най-високи нива от 2008 г., пише "Файненшъл Таймс" (FT). Акциите на най-големите банки в Европа са изкачиха до най-високите си стойности след световната финансова криза, като рязкото покачване на дългосрочните лихвени проценти е тласнало печалбите нагоре. Въпреки че банковите акции рязко паднаха в петък, след..

публикувано на 03.08.25 в 19:40

Възстановено е движението по пътя София - Варна край Боаза, където пламна пожар

Възстановено е движението на пътя София - Варна при пътния възел Боаза в Ловешко, където по-рано пламнаха сухи треви и храсти. Заради пожар е затворен пътят София - Варна Екипи огнеборци остават на място, за да доугасят отделни огнища на локализирания пожар. Пожарът към момента е овладян, в гасенето са се включили общо четири пожарни екипа,..

публикувано на 03.08.25 в 19:31

Съдът спря предварителното изпълнение за прекратяване процедурата за избор на директор на БНТ

Административният съд – София област отмени като незаконосъобразно разпореждане на Съвета за електронни медии (СЕМ) от 15 юли за допускане на предварително изпълнение на решението на СЕМ за прекратяване на процедурата за избор на генерален директор на Българската национална телевизия (БНТ). Това се посочва в определението на съда от 1 август, като от..

публикувано на 03.08.25 в 19:18