Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Пантеона на Раковски в Котел можете да се докоснете до живота на възрожденеца

Пантеонът на Георги Раковски
Снимка: btsbg.org

Пантеонът на Георги Раковски е сред обектите на Историческия музей в град Котел. Помещава се в обща сграда с експозицията „Котленски възрожденци“. Открит е през 1981 година по случай честването на 1300-годишнината от създаването на България.

Пантеонът е посветен на един от най-великите български революционери и възрожденци – Георги Стойков Раковски.
"Има лични негови вещи, кафениче, принадлежало на Георги Стойков Раковски и също така речник, рецепти, писани от Раковски. Той е бил запален етнограф по народната наука и медицина. Също така има и речник на Раковски, но не с чужди думи, а като тълковен речник. Той опитва перото си в почти всички области на тогавашното възрожденско познание. Тези реликви са ни предадени от далечен негов сродник - правнук на сестра му", каза за БНР Иван Стойчев Иванов.

Раковски издъхва в Букурещ  на 9 октомври 1867 година, но оставя завет неговите тленни останки да останат в България:

"Именно заради това 18 години след смъртта му през 1885 - годината на Съединението неговите тленни останки са пренесени от Русенското опълченско дружество в България. Най-напред са се съхранявали в църквата "Света Неделя" в София. По-късно през 1942 година котленци издействат тленните останки на знаменития им съгражданин да намерят покой в родия му град. Но, тъй като до откриването на комплекса, който е открит във връзка с1300 години от основаването на българската държава в памет на най-великия котленец Георги Раковски, така и на повече от стоте котленски възрожденци остават 39 години, затова учители в котленското дърводелско училище изработват този дървен сакофаг,  в който са се съхранявали тленните останки на Георги Стойков Раковски. До тогава те са били в църквата "Свети Апостол Петър и Павел, който се намира зад музея".

В няколко поредни предавания на "Рано в неделя" БНР представи информация за някои от котленските възрожденци.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..

публикувано на 13.02.25 в 11:38
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30
Инж. Богомил Бранков

Богомил Бранков: "Столицата на Шоплука" развива стабилни мерки за раждането на деца

Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..

публикувано на 10.02.25 в 13:02

Папуа Нова Гвинея ще е сред най-търсените екзотични дестинации за 2025 година

Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси.  "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и  Ради..

публикувано на 03.02.25 в 13:32