Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Пантеона на Раковски в Котел можете да се докоснете до живота на възрожденеца

Пантеонът на Георги Раковски
Снимка: btsbg.org

Пантеонът на Георги Раковски е сред обектите на Историческия музей в град Котел. Помещава се в обща сграда с експозицията „Котленски възрожденци“. Открит е през 1981 година по случай честването на 1300-годишнината от създаването на България.

Пантеонът е посветен на един от най-великите български революционери и възрожденци – Георги Стойков Раковски.
"Има лични негови вещи, кафениче, принадлежало на Георги Стойков Раковски и също така речник, рецепти, писани от Раковски. Той е бил запален етнограф по народната наука и медицина. Също така има и речник на Раковски, но не с чужди думи, а като тълковен речник. Той опитва перото си в почти всички области на тогавашното възрожденско познание. Тези реликви са ни предадени от далечен негов сродник - правнук на сестра му", каза за БНР Иван Стойчев Иванов.

Раковски издъхва в Букурещ  на 9 октомври 1867 година, но оставя завет неговите тленни останки да останат в България:

"Именно заради това 18 години след смъртта му през 1885 - годината на Съединението неговите тленни останки са пренесени от Русенското опълченско дружество в България. Най-напред са се съхранявали в църквата "Света Неделя" в София. По-късно през 1942 година котленци издействат тленните останки на знаменития им съгражданин да намерят покой в родия му град. Но, тъй като до откриването на комплекса, който е открит във връзка с1300 години от основаването на българската държава в памет на най-великия котленец Георги Раковски, така и на повече от стоте котленски възрожденци остават 39 години, затова учители в котленското дърводелско училище изработват този дървен сакофаг,  в който са се съхранявали тленните останки на Георги Стойков Раковски. До тогава те са били в църквата "Свети Апостол Петър и Павел, който се намира зад музея".

В няколко поредни предавания на "Рано в неделя" БНР представи информация за някои от котленските възрожденци.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Недостиг на водни спасители въпреки по-високото заплащане

Заплащането на водните спасители е сравнително високо и въпреки това недостигът на кадри за сезона продължава . Това обясни пред БНР концесионерът на плажа в Крайморие Николай Димитров. Държавата натоварва с допълнителни изисквания през новата наредба, приета преди два месеца, смята той.  След разговори между концесионери и..

публикувано на 17.06.24 в 06:42

Доц. Илиан Господинов: Чака ни горещо лято. Валежите през юни са далеч под нормата

Към Балканите има почти постоянен поток на по-топъл въздух. Това е естествен процес. Нормално е времето да бъде относително по-топло от климатичните норми . Това обясни в интервю за БНР доц. Илиан Господинов от Националния институт за метеорология и хидрология (НИМХ). През юни миналата година температурите бяха по-скоро около нормата и..

публикувано на 13.06.24 в 09:28

Тен Хаг остава начело на Манчестър Юнайтед

Ерик тен Хаг ще остане мениджър на Манчестър Юнайтед след прегледа на представянето на клуба за сезона, съобщават британските медии. Според Би Би Си Юнайтед е разговарял с холандеца за удължаване на договора му на „Олд Трафорд“. Слабата втора кампания за Тен Хаг завърши с висока оценка, тъй като той..

публикувано на 12.06.24 в 07:40
Ивелин Михайлов и Николай Марков

Откъде дойде пробивът на "Величие"?

"Има го феномена на непрестижния вот . Второто е, че паралелната реалност онлайн съществува. Съществуват изключително странни хора, със свои видеоканали, своя аудитория, свои зрители. И когато схванем върху колко голяма аудитория имат влияние хора като Цанов (Станислав Цанов - бел. ред.) и Киро Брейка, които няма да видите в национален..

публикувано на 10.06.24 в 12:07
Александър Маринов

Александър Маринов: Ще се появи мощна политическа сила. Ако не е президентът, ще е нещо друго

" В България ще се появи нова мощна политическа сила, от която има нужда обществото . Такава, около която да се формира нов тип управление. Ако не е президентът, ще е нещо друго." Това мнение изрази в интервю за БНР  политологът проф. Александър Маринов. Персонифицираните очаквания са насочени към президента , смята той. "В момента това..

публикувано на 10.06.24 в 09:01

Затихва ли интересът към покупко-продажбата на гласове в Силистренско?

Купуването и продаването на гласове е престъпление. Преди и по време на избори се правят специализирани полицейски операции срещу нарушаване политическите права на гражданите. Но защо да са нарушени правата им, ако всичко става по съгласие - и на едната, и на другата страна? Практиката показва, че това са най-трудно доказуемите престъпления...

публикувано на 09.06.24 в 11:46

Диагноза от Дивчовото: Политиците много подценяват народа!

На географския ръб на ЕС – в селата Лесово и Мелница от Ямболска област, настроенията са сходни. Лесово е само на няколко километра от българо-турската граница.  Някои жители там са доволни, че България е в ЕС, други не отчитат промяна. Всички обаче са обидени на политиците. В предизборната кампания виждат само "надплюване, кал". За..

публикувано на 09.06.24 в 11:24