Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

АИКБ иска мерки за енергийно подпомагане на бизнеса

Снимка: БГНЕС

Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) поиска от Министерския съвет и енергийния регулатор краткосрочна мярка за енергийно подпомагане на българския бизнес.

Индустрията настоява за компенсация за потребената електроенергия за периода от 1 октомври тази година до 31 март следващата година, в размер на 70 лв. за мегават час.

Такова решение е адекватна, своевременна, финансово обезпечена и национално отговорна мярка за запазване на българската икономика с оглед преодоляването на текущата ценова криза на пазара на електроенергията, посочват в позицията си от асоциацията.

Цената на тока на свободния пазар прескочила три пъти и продължава да расте, а бизнесът се опасява, че ценовият шок ще продължи и до края на годината и през първите месеци на следващата.

Затова в писмото настоява за частична компенсация на свръхразхода, с което цената да се доближи до тази за битовите потребители по примера на европейските правителства.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

До 7500 лева получават семействата, пострадали при наводненията

С решение на правителството на пострадалите от наводненията през последната седмица ще се отпуснат по 3 хиляди лева допълнителна помощ.  Министъра на труда и социалната политика Борислав Гуцанов обяви, че сумарно министерството ще изплаща по над 7 хиляди лева "1914 лева са три пъти нивата на бедността, така, както се полага, знаете го..

публикувано на 08.10.25 в 13:01

До 8 г. затвор грозят учителя, обвинен за сексуално престъпление спрямо малолетна

Делото срещу 31-годишния учител по физическо възпитание, обвинен за сексуално престъпление спрямо малолетно момиче, влиза в съда.  От прокуратурата съобщиха, че обвинителният акт е внесен в Софийския районен съд и предстои насрочване на разпоредително заседание по делото.  Учителят по физическо, обвинен в сексуално посегателство, остава в ареста..

публикувано на 08.10.25 в 12:56
Елисавета Белобрадова

Елисавета Белобрадова: Мафията изнудва София! Не трябва да се даваме!

"Мафията изнудва София! Не трябва да се даваме". Това заяви пред БНР Елисавета Белобрадова, депутат от ПП-ДБ, за кризата с боклука в "Люлин" и "Красно село". Вчера тя натовари чували с отпадъци  в личния си автомобил, за да ги извози до място, където има регулярно сметосъбиране. Белобрадова е сред доброволците, които се организират, за..

публикувано на 08.10.25 в 12:55

"Хамас" иска гаранции за окончателно прекратяване на войната

Ръководителят на делегацията на "Хамас" на преговорите в Египет за спиране на огъня в Ивицата Газа заяви, че радикалното палестинско движение иска американският президент Доналд Тръмп и посредниците в преговорите да предоставят гаранции за окончателно спиране на войната. Халил ал Хая е уверил, че "Хамас" е готов да води "сериозни и отговорни..

публикувано на 08.10.25 в 12:54

На територията на "Елените" все още има недостъпни райони

Продължават възстановителните работи във ваканционното селище "Елените", Царево, Лозенец и други наводнени зони след вчерашните дъждове. Достъпът на собственици на имоти на "Елените" ще бъде възможен до 17:00 часа днес. След това до 08:30 утре влиза в сила отново забрана за влизане в курорта. Постепенно се нормализира обстановката след..

публикувано на 08.10.25 в 12:43
Киър Стармър (вдясно) с губернатора на Махаращра и Гуджарат Ачаря Деврат.

Лондон няма да облекчава визовите правила за Индия

Британският премиер Киър Стармър заяви, че Обединеното кралство няма да облекчи визовите правила за Индия. Стармър е начело на делегация от над 100 предприемачи, културни лидери и университетски ректори, пристигнали в страната в опит да стимулира инвестициите в Обединеното кралство и да подобри бавния икономически растеж. Киър Стармър заяви,..

публикувано на 08.10.25 в 12:40

Затворници с леки присъди ще чистят боклука в "Красно село"

Затворници с леки присъди ще се включат в почистването на боклука в столичния район "Красно село". Това заяви на форум, посветен на управлението на градските отпадъци, министърът на правосъдието Георги Георгиев. Той обясни, че кметът на района е потърсил съдействие от него. Доброволци чистят столичния район "Красно село" А кметът на..

публикувано на 08.10.25 в 12:26