Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Йордан Славейков: За мен е важно текстът на една пиеса да не подвежда

Йордан Славейков
Снимка: БНР

„Повече възприемам себе си като режисьор. В литературата се чувствам повече като гост. Нямам учител в писането, имам учител в театъра – Крикор Азарян. От проф. Азарян научих да обичам актьорите и да избирам трудни пиеси, да се вглеждам в съдбата и в сърцата не на героичните персонажи, а на отхвърлените. Обичам да пиша от дете, много чета“. Това сподели пред БНР режисьорът Йордан Славейков.

За него е важна отговорността - дали с текста, който предлага, не подвежда себе си, актьорите или публиката.

„Внимавам да не се подхлъзвам по нещо, което е леко, лесно“.

В предаването „Хоризонт за вас“ Славейков допълни, че е приключил работа по стар негов проект - монодрамата „Виктория“. Пиесата е преведена на руски, украински, английски, предстои преводът ѝ на сръбски и на италиански език. Репетира се в Струмица.

Режисьорът коментира и българската политическа действителност, от която пряко се интересува:

„През последните десетина година е отвратителна, ужасяваща, прилича на мафиотски клан. Радвам се, че на хората започна да им писва това нещо, че излязохме на улицата“.

Той призова да се прекрати очакването, че интелектуалците трябва да се борят на всички фронтове и „да запълват амбразури“:

„И по повод екология, и по повод политика, и по повод проблемите на границата. Интелектуалецът в България е силно маргинализиран, особено този, който е на щат на службица някъде. Неговите пари идват от държавата“.

Йордан Славейков е роден на 2 септември 1976 година във Враца. Завършва режисура в НАТФИЗ през 2006 г. Специализира актьорство в Москва в Международното лятно театрално училище. От 2009 г. работи в тандем с друг режисьор и драматург Димитър Касабов. Водили са актьорски тренинги в САЩ. Техен спектакъл се играе в Беларус, а пиесата им „Паякът“ е една от най-добрите български пиеси в последните години, а за нея има отлични рецензии в издания като The New York Times и Village Voice. Играла се е на фестивали в САЩ, Русия, Беларус, Белгия. 

Романът „Последна стъпка“ е дебютен за Йордан. И година след издаването си му носи две награди – „Сребърен пегас“ за най-добър роман в категория „проза“ от конкурса „Южна пролет“, Хасково, 2016, както и наградата „Дъбът на Пенчо“, връчвана от проф. Светлозар Игов. Романът е и сред номинираните за наградата на Литературен клуб „Перото“, НДК.

Интервюто с Йордан Славейков можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Кръстев

Иван Кръстев – маестрото на музиката, литературата и театралното изкуство

В "Нощен хоризонт" ви срещаме с маестрото на българската музика – композитора и диригент Иван Кръстев .  В откровен разговор той сподели за началото на своя път в музиката, когато започва да учи пиано и цигулка на едва 4 годин и. Кръстев разказа за своето творческо израстване, водено от вдъхновението да съчетава музика и литература.  Още..

публикувано на 24.09.24 в 15:34

Гюлсерен Исмаилова: Любовта спасява

Никой родител не си представя да чуе от лекар диагноза за детето си, според която то няма да живее повече от осем години. Първо не вярва на това, което се случва, но после придобива сила и прави невъзможното, за да спаси не просто човешки живот, а живота на сина си. Той е Ервин и е вече на 32 години - със Синдром на Уест...

публикувано на 22.09.24 в 10:51
Момчил Карамитев

Момчил Карамитев за патриарх Неофит, за киното, чудесата и творческия процес

"Това, което ме впечатли при всички разговори беше, че тези хора благоговееха към личността на патриарх Неофит и казаха, че това е била неговата изключителна сила, че той е бил много благ , някои са го упреквали, че е бил прекалено благ, че това не било добре за ръководител на Българската църква.  "Казват, че като ръководител той не е..

публикувано на 17.09.24 в 09:24
 Проф. Даниела Дженева

Проф. Даниела Дженева - 50 години ансамбъл "Тракия" с етика, морал и любов

С концерти и специално подготвена изложба ансамбъл "Тракия" отбеляза своята 50 годишнина . Гости на спектакъла на Античния театър в Пловдив са и част от хората, които с талант и сърце са допринесли през годините трупата да има водещата си роля на новатор в музикалните и танцовите форми във фолклорното изкуство. Другият концерт на древната..

публикувано на 15.09.24 в 09:10

Изпълнение на български композитор в предварителната селекция за "Грами"

Изпълнение от нов албум на български композитор, познат със създаването на творби за емблематични български естрадни артисти от 80-те, бе допуснато до съревнованието за наградите "Грами". Димитър Ковачев е сред емблематичните композитори в България през 80-те години. Мнозина го свързват с песента "Тишина", първоначално изпълнена от Васил..

публикувано на 12.09.24 в 10:25
Д-р Калин Поповски

Д-р Калин Поповски: В медицината не всичко е заплати. Моралът трябва да бъде на първо ниво

Д-р Калин Поповски е един от най-известните акушер-гинеколози в Плевен.  Завежда Клиниката по акушерство и гинекология към Университетската болница "Д-р Георги Странски". Д-р Поповски е потомствен лекар, в неговите ръце през над 30-годишната му практика са изплакали за първи път при раждането хиляди деца от цялата страна. "В медицината не..

публикувано на 08.09.24 в 06:57

Художникът Стойко Гъгъмов увековечава известни личности на морски скали и училищни фасади

Художникът Стойко Гъгъмов оставя ярка следа след себе си с портретите на известни личности, които рисува на морските скали, на фасадите на обществени сгради и училища. Гугутка вече има Стена на родолюбието и двама почетни граждани Нарича изкуството си "скално - концептуално", което му е на сърце. "Аз го открих когато бях в Тенерифе. Там също..

обновено на 01.09.24 в 06:38