Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На Женския пазар можете да откриете и изкуство - книги, музика

Женски пазар в София
Снимка: БГНЕС

Първият уикенд пазар в София започва тази събота и неделя на емблематичния за софиянци Женски пазар. Всеки уикенд от 10 до 19 ч. столичани ще могат да открият на едно място много продукти, книжен пазар, музикална програма и съвременно българско изкуство.

„Часове ни делят от началото на първия по рода си и единствен засега уикенд-пазар, който се провежда в България. Мястото е Женския пазар, входът откъм "Кирил и Методий". Това е училището, църквата, всички знаят това място, то е известно и с други наши инициативи, които сме провеждали на същото място. Самият проект и самият смисъл на това, което правим, е част от една много голяма и мащабна програма за възстановяване на Женския пазар като една привлекателна и позитивна градска среда, като едно място, на което софиянци да могат да пазаруват, но не само да пазаруват зеленчуци, плодове, но и да видят новата, съвременна представа за това как трябва да изглежда един съвременен европейски пазар“, каза за БНР Драгомир Димитров - изпълнителен директор на общинското дружество "Пазари-Възраждане".

По думите му целта е да бъдат привлечени хора, които не са типични представители на клиентите на Женския пазар.

„За тази цел ние сме приготвили в самия микс от участници изключително популярни и представителни за младите хора марки, брандове, ресторанти, бири, вина, книги, култура и всякакви събития, които са емблематични за един модерен европейски град. В този смисъл аз смятам, че младите жители на столицата ще разберат нашето послание към тях и много правилно ще го прочетат и ще бъдат наши гости. Естествено, без култура и без музикална среда няма как един пазар да изглежда европейски, модерно и съвременно. Това ще се провежда всеки уикенд от 10 до 19 ч., т.е. всяка събота и неделя. Във всеки ден ще има различни изпълнители, които в много голяма част ще бъдат и на живо, в някои от случаите ще има специални изпълнители, които пък ще звучат винили, ще звучат диджеи, които са много популярни в нашето общество. Ще звучат и много други популярни изпълнители, които ще пеят и свирят на живо на пазара. Разбира се, аз няма да издам всичките участници. Нека бъде изненада за хората, които ще дойдат. Те ще могат да се информират във всички наши информационни канали - и в мрежите, и в медиите“, допълни в предаването "Закуска на тревата" Димитров.

Ще има вход от 2 лева.

„Това е подкрепата за изкуството, за творците, тъй като те също свирят или правят култура, която трябва да бъде плащано по някакъв начин, всъщност това е нашата подкрепа към тях. Женски пазар има доста голям натрупан опит в тази година и половина, в която ние се изправихме с това предизвикателство. В първите месеци ние бяхме най-посещавания пазар, най-проверявания и най-подлагания на медиен интерес, защото това е емблематично за София място. Това е най-големият пазар, лидерът на практиките в това отношение. И ние придобихме доста сериозен опит как трябва да спазваме всички мерки противоепидемични, как да се грижим за здравето на посетителите. На ден през пазара минават десетки хиляди софиянци и гости на София. Ние за тази година и половина сме успели да изпълним всички разписания, всички мерки, така че те да се чувстват спокойно. Както те, така и търговците, така и всички хора, които дори преминават през територията на пазара. Взели сме всички мерки, които са адекватни към настоящия момент и нашите посетители и гости трябва да бъдат спокойни, както за здравето си, така и за цялостното прекарване на пазара“.

 

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Географски рекорди и невероятни факти за планетата на Фестивала на науката

ХІV Софийски фестивал на науката е към своя край, но в последния му ден можете да се удивите на каква възхитителна планета живеем с презентацията на гл. ас. д-р Калоян Цветков от СУ "Св. Климент Охридски" . Калоян се включва във фестивала за първи път, инак е изпечен географ, пътешественик и преподавател. В "Изотопия" той разкри в аванс..

публикувано на 12.05.24 в 14:53

Николай Петков представя българския път към Еверест

; Кения (5199 м), по премиерен „Български път“ по южната стена на Батиан, от 7-а категория (UIAA), 18 – 20 декември 1991 г., заедно с Иван Масларов; Уаскаран (6768 м), Кордилера Бланка, Анди, през 1996 г., заедно с Кирил Тафраджийски и Господин Господинов; Транго Тауър (6257 м), или Безименната кула в Каракорум по Словенския маршрут през 1998 г.,..

публикувано на 12.05.24 в 06:00

Музеите в Израел отвориха безплатно врати за посетителите

45 години хиляди музеи по света вземат участие в инициативата „нощ или ден на музеите“. Винаги е през май и „хранителите на световната култура„ отварят безплатно врати за милиони посетители, които обичат да скитат из галериите им или за пръв път прекрачват прага им. В края на изминалата седмица бе „Денят на музеите в Израел“ (тази година е..

обновено на 12.05.24 в 04:59
Андрей Арнаудов

Андрей Арнаудов: Няма тема, по-важна от демографията!

Потенциалът от българи в чужбина, които могат да се върнат в страната, е огромен. Това заяви в интервю за БНР Андрей Арнаудов, създател на платформата "Bulgaria wants you"/"България те иска". 81% от българите, живеещи в Берлин, обмислят завръщане в страната – сочат резултатите от онлайн анкета, проведена на кариерен форум там през..

публикувано на 09.05.24 в 09:51
Снежана Тодорова

Снежана Тодорова: И до днес наш девиз е този на Йосиф Хербст - "Никому в угода, на никому напук"

През последните 130 години организираното журналистическо движение в България е преживяло множество промени и предизвикателства, но някои от основните въпроси, които вълнуват журналистите и обществото, остават вечни и неделими. Дори и през годините на големи промени, въпросите за моралността и етиката в журналистиката, както и за справедливото..

публикувано на 08.05.24 в 13:38
Късноантична сграда

В археологическия подлез на Пловдив може да видите късноантичната сграда "Ирини"

Епископската базилика на късноантичния Филипопол вече трета година е един от най-посещаваните културно-исторически обекти в Пловдив, а уникалните мозайки от 4-6 век , разположени на две нива предизвикаха интереса и на прочутата Бетани Хюз – професор, историк, телевизионна и радиоводеща, автор на книги. Филмът от поредицата й "Съкровищата..

публикувано на 05.05.24 в 16:34

Димитър Димитров успя да съгради храм в село Искър

За Димитър Димитров ви разказахме за първи път преди три години. Тогава неговата мечта да съгради храм в родното плевенско село Искър беше в самото начало на реализирането. Днес градежът на параклиса „Света Параскева“ е към края си. Преди три години Димитър Димитров малко притеснен ни разказа за завета на дядо си  – да съгради храм в..

публикувано на 05.05.24 в 09:12