Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Асена Сербезова: У нас липсва цялостен холистичен подход на управление на здравните грижи

Свикнали сме да инвестираме и да обезпечим началото на процеса, без да помислим неговия край, посочи още проф. Сербезова

проф. Асена Сербезова
Снимка: Ани Петрова

„Като цяло изписването на лекарства по Здравна каса за домашно лечение за пациенти с Covid- 19 е израз на грижата на Министерство на здравеопазването да направи медицинските дейности по-достъпни“, каза пред БНР председателят на Българския фармацевтичен съюз проф. Асена Сербезова.

Проф. Сербезова: Няма гъвкави правила за предписване на безплатни Covid лекарства

„Знаете, че в началото на пандемията имаше проблем с достъпа на пациентите до личните лекари, сега вероятно МЗ иска да облекчи пък болниците от голям наплив от пациенти с коронавирус, за да не се получи претоварване. Тоест те са водени от добри намерения като цяло.

Но тук виждаме и липсата на цялостен холистичен подход на управление на системата на здравеопазването. Знаете, че ние сме страната с най-лошите здравни показатели – по смъртност от социално значими заболявания. Така е и с управлението на пандемията . Липсва цялостно мислене за управление на здравната система. За да имаме добри здравни резултати, на първо място ключово е да имаме мотивирано доверие. Между участниците в цялата система“, заяви още проф. Сербезова.

Д-р Николай Брънзалов: Covid зоните не работят в полза на пациентите, в 8 области изобщо няма такива центрове

По думите и зад границата студентите по медицина, фармация и здравни грижи имат съвместни занятия по медицина, за да разберат, че всички те са еднакво важни за здравето на пациента.

„Известно е по данни на СЗО, че всеки втори пациент с хронично заболяване приема лекарствата си неправилно. Това води до неефективно лечение. И така пропускайки момента да инвестираме във фармацевтична грижа, се насочваме към по-скъпи лечения у нас.

Ние сме свикнали да инвестираме и да обезпечим началото на процеса, без да помислим неговия край – и без за обезпечим получаването на най-важните резултати.

В конклетния случай с лекарствата, изписвани от т.нар. Covid зони, не сме помислили как пациентът да си получи лекарствата на едно място, в една аптека.  Сега в конкретния случай те се изписват с електронна рецепта и трябва да се осигурят само през една аптека. Така може да не успее пациентът да си вземе всички нужни медикаменти или пък ще трябва да си ги плати...“, обясни още председателят на БФС.

Проф. Сербезова подчерта, че това е така, защото от години дейностите, по които се преговаря между НЗОК и БФС са фокусирани върху лекарствения продукт, а не върху фармацевтичната грижа. Това е също част от това ограничено управленско мислене, защото лекаственият продукт не е обиконовена стока. Този продук може да ни навреди, може и да ни помогне. 

В разумния свят, където се гледа по-всеобхватно на управлението на здравеопазването, се инвестира от здравните фонодове в т.нар. фармацемвтични грижи. И фармацевитите участват грижата за пациента, а не както сега се опитаха в последните 10 години да ни набутат в ролята на продавачи в бели престилки...", подчерта проф. Сербезова.

Безплатни ли са безплатните лекарства за пациентите с Covid-19, които се преглеждат в така наречените Covid зони?

Лекарствата за лечение на усложнения от Covid-19 се изписват от лекарите в Covid зоните с електронна рецепта. Тя е еднократна и се поема от Здравната каса, но при определени условия може да не е съвсем безплатна, каза в „Хоризонт до обед“ магистър-фармацевтът Димитър Маринов от Българския фармацевтичен съюз.
"С рецептата можем да си купим лекарства само от един обект. Точно това води пациента до патова ситуация", допълни още  Маринов, а в някои случаи и до обикаляне на няколко аптеки, което застрашава работещите там.

Според Пенка Георгиева от Пациентска организация „Заедно с теб“, мярката с безплатни лекарства ще облекчи здравната система.

mh.government.bg

Все още има възможност да се направи корекция в условията за предписване на лекарствата, смята Георгиева.

"Да могат пациентите да получават с една рецепта повече от три медикаменти, като това е проблем за хората в малките градове", посочи Георгиева.

"Генерична замяна би могло да има за антибиотиците и кортикостероидите, но не и за хепарините", допълни Димитър Маринов.

Всички аптеки, които имат договор със Здравната каса, са задължени да обслужват рецептите от Covid зоните. Според условията те получават от касата заплащане за лекарствените продукти, но на складова цена, което според на фармацевтите ги поставя в неравни условия с търговците на едро.

Още по темата в звуковите файлове.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иглика Иванова

Иглика Иванова: Медийната грамотност е овластяване на аудиториите

Медийната грамотност е едно овластяване на аудиториите .  Това каза пред БНР Иглика Иванова, държавен експерт в Дирекция "Международно сътрудничество, европейски програми и регионални дейности" в Министерството на културата. "Медийната грамотност се разбира като един комплекс от умения, разбирания, знания, нагласи, а когато е развита - и..

публикувано на 24.06.24 в 15:03

Православната църква чества Петдесетница

Днес православната църква празнува един от големите си празници - Петдесетница. На петдесетия ден след Христовото Възкресение Светият Дух във вид на огнени езици слязъл върху светите апостоли и ги дарил с божествената си благодат. От древни времена празникът се приема за рожден ден на Църквата. Врачанският митрополит Григорий,..

публикувано на 23.06.24 в 08:06
Руски ракети биват изстреляни от Белгородска област в Русия по посока на украинската Харковска област, 18 май 2024 г.

Двама убити и най-малко 18 ранени при руски удар срещу Харков

Двама души са били убити, а най-малко 18 ранени при руски удар срещу втория по големина украински град Харков, съобщиха местните власти, цитирани от Франс прес.  Най-малко четири експлозии са отекнали в жилищни райони на Харков, съобщи кметът на града Ихор Терехов. Спасителни екипи работят на мястото на атаките. Това нападение се случва, след като..

публикувано на 22.06.24 в 18:04
Епископ Тихон

Епископ Тихон: Ще бъда много изненадан, ако няма изненади при избора на патриарх

Ще бъда много изненадан, ако няма изненади при избора на патриарх. Това каза в предаването "РадиоТочка" Тивериополският епископ Тихон и коментира, че са се навъдили много "синодални астролози", но, според него, не може да се прогнозира.  Светият синод избра тримата митрополити - кандидати за патриарх на Българската православна църква и..

публикувано на 21.06.24 в 18:23
карта на математика Петър Бакалов

Математик създаде карта, сочеща местата, където би могло да се е осъществило купуване на гласове

МВР и прокуратурата трябва да обърнат внимание на данните от ЦИК. За това призова математикът Петър Бакалов.  Той е автор на интерактивна карта , която показва интересни процеси в избирателната активност. "На тези избори виждаме, че ГЕРБ средно спадат, но има малки населени места, където те се качват с пъти. Изпъкват такива като село..

публикувано на 21.06.24 в 08:31
Доц. Костадин Нушев

Костадин Нушев: При избора на патриарх могат да се възпроизведат групите, обособили се при вота за Сливенски митрополит

При избора на Сливенски митрополит се обособиха групи в Светия синод, които може да се очаква да се възпроизведат и при избора на патриарх . Това каза пред БНР доц. Костадин Нушев -  преподавател в Богословския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Още един митрополит иска да бъде изключен от списъка с възможните..

публикувано на 20.06.24 в 17:50
Отец Никанор

Архимандрит Никанор: Трябва ни патриарх, който да поведе стадото нито на изток, нито на запад, а нагоре

Тревожна е тенденцията за радикализация на избора на български патриарх . Това заяви в интервю за БНР архимандрит Никанор, игумен на Църногорския манастир, преди Светият синод да излъчи тримата кандидати за поста. Светият Синод избира трима претенденти за нов Български патриарх Според него става дума за " вплитането в една по-голяма..

публикувано на 20.06.24 в 10:49