Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Преодолима ли е вината от сътворението и може ли малкият човек да промени света към добро

„На изток от рая“ на великотърновска сцена

Философските въпроси на Стайнбек от емблематичния му роман в интерпретация на режисьора Бойко Илиев

Снимка: Здравка Маслянкова

Постановката „На изток от рая“ по емблематичния роман на Джон Стайнбек е най-новото заглавие в репертоара на Музикално-драматичния театър “Константин Кисимов” във Велико Търново. Драматизацията се поставя за първи път на българска сцена и тази вечер е премиерният спектакъл. 

Режисьорът Бойко Илиев е автор на драматизацията. Спектакълът се поставя за първи път у нас. 

„Театърът се ражда и умира в един и същи ден, но не спираме да говорим за болките“, казва Бойко Илиев и в постановката продължава да търси отговорите на вечните философски въпроси:

Кои сме ние, защо сме на тази земя, вината, която тегне от сътворението - преодолима ли е, можем ли да се изправим срещу света и да го променим или сме просто жалки бурмички в една въртележка, от която няма излизане. Опитваме се, опирайки се на Стайнбек, да си отговорим на този въпрос - дали можем нещо да направим ние, бурмичките, малките човечета, да променим към добро този свят, да се оттласнем от предопределената вина, която създателят ни е наложил“.

В пиесата се включват най-новите попълнения на Великотърновския театър. Младите актьори Боян Фърцов, Тони Христова, Никол Бойчева и Кирил Милушев разказаха за героите си в „На изток от рая“:

„За мен е човек, който, въпреки годините си, въпреки че е млад, е целеустремен, знае какво иска и най-вече знае с какво да се бори. Едното следва другото - ако знаеш с какво да се бориш и знаеш как да го превъзмогнеш, ще стигнеш лесно до целта си“, твърди Боян Фърцов.

„Голяма хапка си е за нашата уста. Моята роля си е голямо предизвикателство. Трудна е, въпреки че е малка като количество, но смятам, че е много важна за цялостната картинка на това, което се опитваме да покажем на публиката. Трябваше да се заровим в някакви неща, които на нас не са ни са се случвали, не можем да черпим от своя житейски опит и е много голямо предизвикателство“, сподели Тони Христова.

„Моята героиня, Авра, в началото я усещах много отчуждена от мен, много далеч, но това, което в последствие стана и го има в пиесата, е, че тези хора просто търсят себе си през цялото време. Има едно наместване, което реално и на мен ми помогна да се приближа до нея, защото тя е с доста интересен вътрешен живот и се бори срещу себе си“, разказа Никол Бойчева.

„Моят герой живее в една капсула и когато тя се счупи, той не може да понесе реалността. Проследявайки моя герой, неговия растеж и разчупване, искам да предам това и на хората, когато излязат от залата - не трябва да живеем в нашите капсули, а да живеем с хората около нас и да ги чуваме, и да мислим заедно с тях, и да живеем заедно с тях“, посочи Кирил Милушев.

Има мигове, в които излизаме от омаята и халюцинациите на житейската приказка, която сами си създаваме, казва режисьорът Бойко Илиев и допълва, че не тези мигове са важни, а миговете, които ни правят хора:

„А ставаме хора, когато надмогнем бита и манипулациите, в които участваме, волю или неволю. Тогава тези мигове щастие си заслужават да живеем на тази земя. Тези философски въпроси, които задава Стайнбек и ние се опитваме да навлезем в тях, колкото имаме сили, е хубаво време, усещането, че не сме си го загубили напразно, а това е достатъчно“.

Премиерните спектакли на „На изток от рая“ ще се играят на великотърновска сцена на 5 и 12 октомври, както и на 15 октомври на софийска сцена в Нов театър НДК.

Снимки: Здравка Маслянкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Михаил Големинов (1956-2021)

Фестивалът "ТрансAрт" - мост между поколенията авангардисти

Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..

публикувано на 27.11.24 в 10:40
Йожен Йонеско

115 години от рождението на Йожен Йонеско

Днес - 26.11, се навършват  115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда".  "След  Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35

"Вълшебната гора" на театрална група "Метеор" тази вечер в Гьоте институт

Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..

публикувано на 25.11.24 в 12:09
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01