Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ранното лечение на остеопороза може да предпази от фрактури

Започна кампанията "Не се пречупвай"

Кампанията „Не се пречупвай“
Снимка: Евелина Стоянова

"Няма болка, пациентът няма никаква представа, че има остеопороза, неговият семеен лекар също няма представа, тъй като от един обикновен физикален преглед няма как да разбереш дали пациентът има остеопороза или не. Единственото изследване се нарича остеодензитометрия или измерване на костната минерална плътност. Какво означава късна остеопороза - това е остеопороза, която вече е с фрактури. Такава остеопороза се установява с обикновено рентгеново изследване. Остеодензитометрията също е рентгенов метод на изследване, само че показва колко милиграма калций има на квадратен сантиметър кост в човешкия организъм. Именно благодарение на това изследване е построено и определението за остеопороза на Световната здравна организация още през далечната 1992 година", каза за БНР д-р Родина Несторова.

Д-р Родина Несторова     Снимка: Евелина Стоянова

По думите ѝ ранната диагностика и ранното лечение означава, че пациентът няма да стигне до фрактури.

„Рискът намалява с 80 и повече процента. Когато е настъпила фрактура това означава късна диагностика и късно лечение. Защо е така, защото, когато имаме вече една фрактура настъпва така наречения каскаден механизъм се развива на фрактурите. Означава, че когато имаме една фрактура, след това започват още фрактури и независимо от лечението ние вече сме изпуснали пациента", допълни д-р Родина Несторова в интервю за предаването "Рано в неделя".

Тя съобщи, че в никакъв случай само с диетичен режим и движение не можем да се предпазим от остеопороза.

„Но и диетата, и движението помагат. Имаме 30 минути на ден движение, което е напълно достатъчно, за да спасим нашите кости и 10 минути на слънце, тъй като витамин Д3 се образува в кожата и затова му трябват ултравиолетови лъчи".

Тя съобщи, че употребата на големи количества алкохол също води до риск за отключване на остеопороза.

Марта Вачкова           Снимка: Евелина Стоянова

Лице на кампанията "Не се пречупвай" е актрисата Марта Вачкова.

„Много се радвам, че се свързаха с мен за тази кампания, защото това е заболяване, от което аз се интересувам и мислех, че знам доста. Оказа се, че все още има неща, които не съм знаела и те звучат стряскащо. Но не е работата да се плашим, а да сме информирани. Остоепорозата се нарича тихият убиец. Това е болест, която не боли, няма никакви признаци и ти можеш да разбереш, че страдаш от остеопороза, когато нещо се счупи".

Повече можете да чуете в звуковия  файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Географски рекорди и невероятни факти за планетата на Фестивала на науката

ХІV Софийски фестивал на науката е към своя край, но в последния му ден можете да се удивите на каква възхитителна планета живеем с презентацията на гл. ас. д-р Калоян Цветков от СУ "Св. Климент Охридски" . Калоян се включва във фестивала за първи път, инак е изпечен географ, пътешественик и преподавател. В "Изотопия" той разкри в аванс..

публикувано на 12.05.24 в 14:53

Николай Петков представя българския път към Еверест

; Кения (5199 м), по премиерен „Български път“ по южната стена на Батиан, от 7-а категория (UIAA), 18 – 20 декември 1991 г., заедно с Иван Масларов; Уаскаран (6768 м), Кордилера Бланка, Анди, през 1996 г., заедно с Кирил Тафраджийски и Господин Господинов; Транго Тауър (6257 м), или Безименната кула в Каракорум по Словенския маршрут през 1998 г.,..

публикувано на 12.05.24 в 06:00

Музеите в Израел отвориха безплатно врати за посетителите

45 години хиляди музеи по света вземат участие в инициативата „нощ или ден на музеите“. Винаги е през май и „хранителите на световната култура„ отварят безплатно врати за милиони посетители, които обичат да скитат из галериите им или за пръв път прекрачват прага им. В края на изминалата седмица бе „Денят на музеите в Израел“ (тази година е..

обновено на 12.05.24 в 04:59
Андрей Арнаудов

Андрей Арнаудов: Няма тема, по-важна от демографията!

Потенциалът от българи в чужбина, които могат да се върнат в страната, е огромен. Това заяви в интервю за БНР Андрей Арнаудов, създател на платформата "Bulgaria wants you"/"България те иска". 81% от българите, живеещи в Берлин, обмислят завръщане в страната – сочат резултатите от онлайн анкета, проведена на кариерен форум там през..

публикувано на 09.05.24 в 09:51
Снежана Тодорова

Снежана Тодорова: И до днес наш девиз е този на Йосиф Хербст - "Никому в угода, на никому напук"

През последните 130 години организираното журналистическо движение в България е преживяло множество промени и предизвикателства, но някои от основните въпроси, които вълнуват журналистите и обществото, остават вечни и неделими. Дори и през годините на големи промени, въпросите за моралността и етиката в журналистиката, както и за справедливото..

публикувано на 08.05.24 в 13:38
Късноантична сграда

В археологическия подлез на Пловдив може да видите късноантичната сграда "Ирини"

Епископската базилика на късноантичния Филипопол вече трета година е един от най-посещаваните културно-исторически обекти в Пловдив, а уникалните мозайки от 4-6 век , разположени на две нива предизвикаха интереса и на прочутата Бетани Хюз – професор, историк, телевизионна и радиоводеща, автор на книги. Филмът от поредицата й "Съкровищата..

публикувано на 05.05.24 в 16:34

Димитър Димитров успя да съгради храм в село Искър

За Димитър Димитров ви разказахме за първи път преди три години. Тогава неговата мечта да съгради храм в родното плевенско село Искър беше в самото начало на реализирането. Днес градежът на параклиса „Света Параскева“ е към края си. Преди три години Димитър Димитров малко притеснен ни разказа за завета на дядо си  – да съгради храм в..

публикувано на 05.05.24 в 09:12