"След една година на пандемия, след като за целия театрален сектор беше доста тежко положението, за нас това, че тази година може да имаме фестивала Аlter Еgo е едно малко чудо и това е чудото на театъра. Много се сме благодарни на Министерството на културата, на Национален фонд „Култура“, на Студентския съвет на Софийския университет и на посолството на Кралство Испания, без които тазгодишното издание на фестивала нямаше да бъде възможно“, каза за БНР Валерия Димитрова, дългогодишен член на трупата на "Алма Алтер" и преподавател по подготовка и управление на културни проекти в специалността "Авторски театър" на Софийския университет "Свети Климент Охридски". Валерия Димитрова заедно с колегите си Петя Йосифова и Георги Арсов, и трупата на „Алма Алтер“, организират през октомври Аlter Еgo 2021.
„Проект време“ показва завръщане в миналото по пътя на фламенкото:
„Фламенкото такова, каквото то ще бъде представено на Аlter Еgo е много дълбоко свързано с историята на България, историята на Испания, историята на театъра изобщо, защото Алваро Мурио – испанският артист, който е гост на фестивала той не прави традиционното испанско фламенко като една отправна точка за всичко, което се случва в съвременната душа - не само на испанеца, не само на българина, но в съвременната човешка душа и той през фламенкото, през музиката отива в едно изследване на съвременните проблеми, на социалната изолация и всичко, с което се сблъскваме между четирите стени на нашия дом“, допълни в предаването „Нощен хоризонт“ Валерия Димитрова.
По време на фестивала се провеждат и театрални работилници:
„Също така в петък има една интерактивна игра, която нашите актьори са подготвили за участниците във фестивала, но тя е отворена за посетители, които могат да се включат. Тя се случва на открито и е едно интересно приключение, в което могат да се впуснат преди да завършим вечерта със спектакъла „Движение и звук“ на Петя Йосифова и Игнасио Калваджян. И след това закриващата церемония, която обикновено е под формата на концерт“.
Новото място за култура - "Сцена СПАМ" в София, прекратява дейността си само 3 месеца след като отвори врати в зала "Академик" в Националния студентски дом. Това се случва след рязка смяна на условията от страна на ръководството и чрез устно предизвестие , уточни пред БНР Ана Батева, един от създателите на "СПАМ студиос"...
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и началото на 90-те, щеше да навърши 60 години . Воев и група "Нова генерация" не просто създават музика, те изразяват духа на едно бурно време на социални и политически промени. Димитър Воев е един..
Зджислав Зембжуски е българският Шиндлер, спасил множество евреи от ужасите на нацизма . Определението е на неговия внук Димитър Гачев. Зджислав Зембжуски е българин от полски произход. Участвал е в Балканските войни и в Първата Световна война в редиците на българската армия. Награден е с кавалерския кръст на ордена на "Св. Александър" от..
В Плевен започва Шестият международен конкурс за млади оперни певци, който носи името на примата Гена Димитрова. 55 певци от 12 държави участват в тазгодишното издание, което ще продължи до 22 май. Според програмата, от 10.00 ч. е първият тур за младите оперни певци, които ще покажат своя талант пред журито в зала „Катя Попова“ .Вторият тур е..
Българският филм "Сватба" беше представен в Европейския парламент в Брюксел по инициатива на евродепутата от ГЕРБ - ЕНП Андрей Ковачев. Продуцент и режисьор на лентата е Магдалена Ралчева, а сценарист Юрий Дачев "Сватба" е българска драма от 2024 г., базирана на едноименния разказ на Николай Хайтов. Българската премиера на филма бе на 8..
Какво кара едно дете да загуби вярата, че животът има смисъл? Какво остава, когато мълчи семейството, обществото? Какво става, когато не познаваме Бог? Темата е тежка, но важна, защото става въпрос за самоубийството сред младите, агресията и липсата на страх от Бога и закона в обществото ни. Разговорът е на кореспондента ни в Силистра..
Цигуларката Лия Петрова пропътува от Мадрид до Токио и после до Монпелие за няколко дни в края на април. Нейните ангажименти стават не просто повече, те са и все по-престижни, а на 6 юни в зала "България" тя ще солира на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Екхард Вичик в Първия цигулков концерт от Сергей Прокофиев. С голяма радост научаваме, че..
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и..