"След една година на пандемия, след като за целия театрален сектор беше доста тежко положението, за нас това, че тази година може да имаме фестивала Аlter Еgo е едно малко чудо и това е чудото на театъра. Много се сме благодарни на Министерството на културата, на Национален фонд „Култура“, на Студентския съвет на Софийския университет и на посолството на Кралство Испания, без които тазгодишното издание на фестивала нямаше да бъде възможно“, каза за БНР Валерия Димитрова, дългогодишен член на трупата на "Алма Алтер" и преподавател по подготовка и управление на културни проекти в специалността "Авторски театър" на Софийския университет "Свети Климент Охридски". Валерия Димитрова заедно с колегите си Петя Йосифова и Георги Арсов, и трупата на „Алма Алтер“, организират през октомври Аlter Еgo 2021.
„Проект време“ показва завръщане в миналото по пътя на фламенкото:
„Фламенкото такова, каквото то ще бъде представено на Аlter Еgo е много дълбоко свързано с историята на България, историята на Испания, историята на театъра изобщо, защото Алваро Мурио – испанският артист, който е гост на фестивала той не прави традиционното испанско фламенко като една отправна точка за всичко, което се случва в съвременната душа - не само на испанеца, не само на българина, но в съвременната човешка душа и той през фламенкото, през музиката отива в едно изследване на съвременните проблеми, на социалната изолация и всичко, с което се сблъскваме между четирите стени на нашия дом“, допълни в предаването „Нощен хоризонт“ Валерия Димитрова.
По време на фестивала се провеждат и театрални работилници:
„Също така в петък има една интерактивна игра, която нашите актьори са подготвили за участниците във фестивала, но тя е отворена за посетители, които могат да се включат. Тя се случва на открито и е едно интересно приключение, в което могат да се впуснат преди да завършим вечерта със спектакъла „Движение и звук“ на Петя Йосифова и Игнасио Калваджян. И след това закриващата церемония, която обикновено е под формата на концерт“.
На литературния пазар вече може да намерите книгата "Изгревът в деня на жътвата" – предистория на поредицата за "Игрите на глада" с автор Сюзан Колинс. Антиутопията, която се развива в едно евентуално бъдеще, разделено от политически манипулации и насилие, е сред най-успешните литературни и филмови поредици. В предаването "Понеделник..
Тази вечер е последното събитие от поредицата "Българска музика" на Симфоничния оркестър на БНР. Главен диригент е Константин Илиевски. В Първо студио на Националното радио ще прозвучат три концерта на композиторката проф. Борислава Танева. Те са в жанра "Кончерто пиколо". Идеята на авторката е да създаде инструментална форма, подходяща за..
25-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ е посветено на 100-годишнината от рождението на великия български тенор Никола Николов. В него са включени изказвания на слушатели, споделени на редакционния телефон, част от слушателски писма, изпратени на електронната поща, и..
За почти 80-годишната история на Израелската опера за пръв път е поставена “Отело“ на Джузепе Верди. На традиционната лекция преди спектакъла драматургът на операта даде задача на слушателите си да открият какво прави тази творба предтеча на веризма. Според него тя се отличава коренно от предишните опери на Верди и отваря вратите на любимия му..
Мартенският афиш на Миланската Скала зарадва любителите на оперното изкуство с шедьовъра на Джакомо Пучини “Тоска”. На 15 март завесата на театъра тържествено се вдигна за спектакъла, открил сезон 2019/2020 г. За пореден път режисьорът Давиде Ливермор не разочарова публиката със своята зрелищна продукция, а изключителният музикален състав и..
Галерия "Доза" представя изложбата на Станислав Беловски "Къщата на залязващото слънце". Произведенията в нея не пресъздават миналото, а го разместват – като монтаж, който поражда напрежение между образите, вместо да ги фиксира в носталгичен ред. Те задават посока на тръгване "навътре" – към личното, към спомена. Изградени са така, сякаш кадрират..
Драматичният театър в Ловеч ще представи премиерата на моноспектакъла "Последният танц на Нижински". Пиесата на Норман Алън се поставя за първи път в България. Режисьор и актьор на моноспектакъла е Георги Грозев. Правата за постановката са закупени от Холивуд. Вацлав Нижински е легендарен руски и френски балетист и балетмайстор. Той е о..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на..
Най-големият проблем на ДПС не е Пеевски, а Доган! Това заяви пред БНР Мехмед Дикме, бивш член на ръководството на ДПС и бивш министър на земеделието...