16-годишният Слав Киров е носителят на Европейската купа по спортно катерене за младежи в дисциплината боулдър. В края на миналата седмица в Португалия се проведе третият, последен кръг от Купата. Слав завоюва сребърен медал в своята възрастова група - 16-17 г., и така си осигури победата в крайното класиране.
В другата възрастова група - 14-15 г., отново има медал за България. Макар да не участва в състезанието в Португалия, световният и европейски шампион в боулдъра Николай Русев зае второто място в крайното класиране след двете си победи в предишните кръгове от Купата.
Александър Спасов оглави крайното класиране по скайрънинг у нас за тази година. На второ място се нареди Кирил Николов - Дизела, а на трето - Иво Андреев. При жените, с равен брой точки, първи станаха Силвия Малденова и Мая Малканова, а трета - Снежана Терзиева. Награждаването на победителите ще бъде по време фестивала Дни на предизвикателствата, който започва на 30 ноември в София.
В края на миналата седмица на Витоша, под обилен дъжд, се проведе финалът на шампионата по спускане, част от календара на Столичната община.
Победител стана Стивиан Гатев от Севлиево, който измина трасето, дълго 2 км, за 2:20:18 минути. Втори и трети се класираха Асен Стратиев и Йоан Нейчев. Със състезанието беше сложен официален край на сезона по спускане на Българските колоездачни серии за 2021 г.
По света
Германецът Алекс Мегос е изкатерил флаш два маршрута с категория на трудност 9а в рамките на 2 седмици миналия месец. Единият - в Австрия, другият - в Швейцария. Флаш е, когато катерачът има предварително информация за маршрута, но го преминава от първия си опит. Впечатляващото във видеоклиповете, разпространени от Мегос, е, че той почти не прави грешки, все едно катери маршрута за пореден, а не за първи път.
Друг катерач, познат от световната състезателна сцена - 30-годишният Якоб Шуберт, направи първо повторение на изключително трудната Deep Water Solo линия “Alasha” в Майорка, Испания. Първото й преминаване е на Крис Шарма през 2016 г.
Шуберт, който това лято спечели бронза на Олимпийските игри в Токио, а след това стана и световен шампион в дисциплината “трудност”, даде категория 9а на зашеметяващия психоблок. Той включва боулдър пасаж от поне 8А, на 15 метра над водата. Австриецът го преминава в четвъртия си опит, като споделя, че има голяма разлика между спортното катерене и катеренето на скали над вода без осигуряване, където падането от високо е доста стресиращ и рисков фактор, който неминуемо покачва категорията на трудност на даден маршрут.
Високи планини
След като стана ясно, че в продължение на десетки години никой не е изкачил най-високата точка на осемхилядника Манаслу, организацията, която записва изкачванията - The Himalayan Database, реши все пак да признае досега записаните постижения, но да промени критериите за бъдещи опити.
Този сезон шерпът Мингма Джи и кадри, заснети с дрон от клиента на комерсиална експедиция Джейсън Гроувс, показаха, че от 70-те години на миналия век досега очевидно никой не е изкачвал Манаслу. Всички са достигали негово предвършие. Това, разбира се, засяга доста хора, особено онези, които претендират за някои постижения във високите планини.
Най-накрая Хималайската база данни - организация с нестопанска цел, основана от покойната Елизабет Хоули, хроникьор в тази сфера - излезе със заключение, от което всички могат да си отдъхнат. Занапред за изкачване на Манаслу ще се счита най-връхната точка, достигната тази есен и виждаща се на снимките от дрона. За вече минали експедиции няма да има промяна в данните и няма да се стига до пренаписване на историята, както посочиха от организацията.
Екипът на сайта 8000ers.com обаче зае друга позиция - там изкачванията ще бъдат разделени на две: достигната връхна точка и достигнати предвършия.
Междувременно, аплодисменти в алпийските среди предизвика шведът Fredrik Sträng, който обяви, че изтрива Манаслу от колекцията си на изкачени върхове, тъй като очевидно не е бил на най-високата му точка през 2015 г.
---
Новините следете в рубриката ни "Екстремните спортове".
На 3 януари 2024 г. нощното предаване на програма "Хоризонт" на БНР – "Нощен Хоризонт" отбеляза своя 41-ви рожден ден. Той е и повод да се върнем назад в годините и да си спомним за знакови предавания и журналисти, работили в „Хоризонт“. За първи път младежката радиостанция "Хоризонт" излъчва на 5-ти октомври 1965-та - първоначално само във..
Мария и Андрей Щремфел са една от най-известните двойки в алпинизма, заедно са от близо 50 години. През 1990 г. стават първото семейство, изкачило Еверест . Андрей е двукратен носител на наградата "Златен пикел". И двамата са международно сертифицирани алпийски водачи, десетки години водят хора в планините по света. Миналия месец Андрей Щремфел..
Рубриката от 29.12.24 година. Изречение на месеца: "Започна да гледа трезво на нещата и се пропи". Автор е Костадин Поповски.
Рубриката от 23.12.24 г. Водещ: Даниела Якова.
Тази сутрин към Антарктида потегли група български учени. С тях е и музикалният редактор на БНР Марина Великова. Това е второ участие на Марина в българска полярна експедиция. По-рано тази година тя представи на няколко места в станата изложбата си с фотографии, заснети миналата зима на о. Ливингстън. 33-ата ни полярна експедиция отново ще си..
С полет за Рим тази сутрин от летище София към Антарктида потегли група български учени. С тях е и музикалният редактор на БНР Марина Великова . Това е второ участие на Марина в българска полярна експедиция, като то е свързано отново с творчески проекти. Очаква се до броени часове при аржентинския пристанищен град Ушуая да пристигне българският..
Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни..
Най-правилното правителство би било мандатоносителят ГЕРБ да си поеме изцяло отговорността за поразиите, които са направили до момента , и да си..
1007 са мъртвите птици след новогодишната нощ в Копривщица . Това съобщи за БНР Христина Клисурова от спасителния център на "Зелени Балкани"...