Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радан Кънев: Няма желание в правителството ПВУ да бъде спасен

"Безобразната в много отношения политика по плановете за възстановяване досега и доста несъстоятелната политика на сегашното правителство все още не означават, че тези пари са загубени за България"

| Интервю
Радан Кънев
Снимка: Ани Петрова

"Въпросът не е дали има шанс да спасим парите по ПВУ, а дали има желание. В сегашните решения на правителството на Росен Желязков аз не виждам желание планът да бъде спасен, а виждам желание провалът му да бъде прехвърлен на някой в миналото. Типична партизанска политическа линия, изключително несериозна и безотговорна в сегашния момент. Без желание от страна на правителство, няма как парите да бъдат спасени". 

Това заяви пред БНР евродепутатът Радан Кънев, представител на ПП-ДБ в Европейския парламент.

"Българските правителства - от тогава управляващия кабинет на Борисов, през служебни, две краткотрайни редовни правителства до сегашния кабинет на Росен Желязков - допуснаха каскада от грешки, които водят до риска да се окажем държавата, успяла да инвестира най-малко пари по плановете за възстановяване и устойчивост от цяла Европа. Голяма част от тези грешки се дължат на политическата криза и на катастрофални популистки решения, които бяха взимани с огромно мнозинство в няколко български парламента", коментира той и недоумява защо се обвинява Кирил Петков.

Според него идеята, че може да се приеме план за възстановяване, в който няма реформи, е абсурдна. Това са пари срещу реформи, подчерта евродепутатът. 

"По отношение на декарбонизацията България постигна най-ниската цел в цяла Европа. Изключително успешно договорихме много малки ангажименти от страна на българските правителства, за да получим средствата в сектор "Енергетика". След това дойдоха предсрочни избори и целият парламент в популистки унес приеха едно решение, което блокира всякакви следващи действия в тази посока, в резултат на което бяха блокирани и по-нататъшните стъпки за инвестирането на тези пари. Това е само един от много примери за политическа безотговорност".

Съдбата на парите по плановете за възстановяване и устойчивост, които не са използвани, не е решена, увери Кънев и обясни:

"Не знаем какво ще се случи с тези пари. Предложението, което правим с колегите от българската делегация в ЕНП, е всички тези пари да бъдат в основата на бъдещия финансов пакет за обезпечаване на сигурността и отбраната. Безобразната в много отношения политика по плановете за възстановяване досега и доста несъстоятелната политика на сегашното правителство все още не означават, че тези пари са загубени за България". 

В предаването "Неделя 150" Радан Кънев коментира и срещата между Доналд Тръмп и Володимир Зеленски в Овалния кабинет. По думите му тя е показала, че нашата среда и представа за сигрност и за света, в който живеем, е коренно променена

"В продължение на 3 и повече десетилетия живеем в свят, в който имаме спокойствието, че военната суперсила на САЩ гарантира мира в Европа. Сега започваме да живеем в свят, в който тази гаранция я няма".

Според него трябва да вземем бързи решения, за да гарантираме сигурността си днес - утре - вдругиден. Това са решения, които могат да бъдат взети, категоричен е той, но добави, че те изискват Европа да бъде единна: 

"Тя е силна, богата, но не е единна. Трябва да впрегнем този потенциал, който имаме, в гаранции за нашата сигурност. Иначе ще загубим всичко".

Евродепутатът смята, че трябва да настояваме България да бъде част от тази политика. Тепърва ще има много срещи за европейската сигурност, като много от тях няма да са във формат, включващ 27-те страни-членки, изказа мнението си той. 

Иновациите са огромен двигател на икономическия напредък, отбеляза Кънев. По думите му държавите, които инвестират много повече в отбрана, са много напред от нас в иновациите и технологиите

Полша харчи над 4% от БВП за отбрана, даде пример той и добави, че полската икономика е най-силната в Източна Европа, като е превърнала отбраната в мощен двигател на индустриалното си производство и на социалната си система.

"Логиката, че ако инвестираме в сигурност и отбрана, обедняваме, се сблъсква с фактите и се превръща в откровена глупост. Държавите, които инвестират в сигурността си, не просто стават много по-привлекателни за инвестиции, но и много мощно задвижват и иновациите, и технологиите".
Според него Европа трябва да подчини бюджета си, индустрията и енергетиката си на съображения за сигурност. По думите му оттук нататък предстои много тежък разговор

"Ние искаме Европа да вземе общ заем за това да осигури общата си сигурност. Това е спорен въпрос в европейските институции и между европейските държави. Това не е лесна тема. Искаме да създадем проблематичен дебат, от който да излезем с умно решение. Тепърва този дебат започва и ще продължи в близките седмици и месеци. Моята надежда е той да не продължи твърде дълго". 

ВЕИ секторът е много важен елемент от сигурността ни, каза още евродепутатът. Той обясни, че тази енергия не създава външни зависимости, но тя не е достатъчна. Според него възобновяемите източници ще имат своята по-голяма роля тепърва. Той отбеляза необходимостта от инвестиции за съхранение на енергия и подчерта важността на ядрената енергетика. 

Според него "Зелената сделка" трябва да се ревизира като "Индустриална сделка". 

"Намираме се в изцяло нова среда за сигурност. Трябва да подчиним индустриалната си политика на новите условия", категоричен бе той.

Заявката на Тръмп, че ще започне преговори с Путин, без участието на Европа и Украйна, за съдбата на Украйна, Мюнхенската конференция и срещата на върха за изкуствения интелект бяха поредица от епохални събития, които налагат Европа и България да промени политиката си коренно, изказа мнението си Радан Кънев.

Според него ако сме достатъчно смели в политиката си, няма да се окажем в ситуация - Европа срещу САЩ и Русия. В момента, в който Европа покаже, че е единна, тя не е застрашена от Изток, категоричен бе той. 

"В Кремъл имперският манталитет никога не си е тръгвал. Голямата промяна е появата на имперски манталитет във Вашингтон. Това е нещо, с което не сме свикнали. Изправени сме пред огромния риск отново да гледаме на света в имперско-колониални категории. Въпросът е как реагира Европа, която най-добре познава този начин на мислене и която най-много е пострадала".

По думите му в тази нова ситуация няма малки и големи:

"България изобщо не е малка. Ние сме на източния фронт на ЕС, в уязвима ситуация. Тя има своята огромна роля. Ако има нещо малко, то е манталитетът на хората, които я управляват". 

Цялото интервю на Снежана Иванова с Радан Кънев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

От Велико Търново тръгна поклонническият поход "Светият път"

От Велико Търново започна поклонническият поход "Светият път", посветен на 556 години от пренасянето на мощите на Свети Йоан Рилски от старопрестолния град до Рилския манастир. За седма година поклонниците ще извървят близо 700 километра по пътя на мощите на закрилника на българския народ Свети Йоан Рилски. "Ние правим поклонническо..

публикувано на 01.07.25 в 13:30

Росен Стоянов: Имаме героизиране на Кирил Петков и не се пита, защо само той подаде оставка

Примерът на Христо Иванов с оставката беше показателен и трябваше да бъде заразен, и Асен Василев и  Кирил Петков да подадат оставки, когато загубиха около 300 000 човека на изборите. Те не го направиха, намериха си оправдание, коментира проф. Росен Стоянов, експерт по политически комуникации, в интервю пред БНР. "При други политически..

публикувано на 01.07.25 в 13:27

Отново воден режим в монтанското село Горна Вереница

Жителите на монтанското село Горна Вереница отново са на воден режим. Проблемът с водата е от години, разказаха местни жители. Горна Вереница е първото населено място в област Монтана, което е с нарушено водоподаване това лято. През лятото жителите на село Горна Вереница, община Монтана, са на воден режим. Със заповед на кмета на..

публикувано на 01.07.25 в 13:22

Започва приемът на заявления за енергийни помощи за отоплителен сезон 2025/2026 г.

От днес започва приемът на заявления за енергийни помощи за отоплителен сезон 2025/2026 г. Документите ще могат да се подават в дирекциите "Социално подпомагане" до 31 октомври. Целевите средства се отпускат за период от пет месеца - от 1 ноември 2025 г. до 31 март 2026 г.  Все още не е определен размерът на помощта за новия отоплителен..

публикувано на 01.07.25 в 13:09

Какво се случва с откраднатите на Острова коли?

"Истината какво се случва с откраднатите автомобили във Великобритания", така е озаглавена втора поредна статия в "Мейл онлайн" по въпроса, в която отново фигурира името на България като дестинация за продажба на части или транзитен пункт за контрабанден внос в Русия, заобикаляйки санкциите. Във Великобритания: Части от крадени коли се..

публикувано на 01.07.25 в 12:59

Прокуратурата и ГДБОП разбиха международен канал за пране на пари и данъчни измами

Прокуратурата и ГДБОП разбиха част от международен канал за пране на пари и данъчни измами, който е действал и на територията на България. Той е бил ръководен от украинци, които са имали и българско гражданство. В канала са били замесени и четирима българи. Набирани са били лица с нисък статус от Ботевград, София и Ловеч, на чиито имена са..

публикувано на 01.07.25 в 12:34
Външните министри на Сърбия и Унгария Марко Джурич и Петер Сиярто.

Белград и Будапеща: Режисираните опити за сваляне на властта няма да успеят

"Режисираните опити за сваляне на властта" няма да имат успех, се казва в изявление на външните министри на Сърбия и Унгария. Марко Джурич и Петер Сиярто се срещнаха в Сегед. Според Джурич има значителни паралели между това, което се случва през последните дни по улиците на столиците на Сърбия и Унгария и двете правителства ще останат "рамо..

публикувано на 01.07.25 в 12:30