„Докато подготвяхме книгата за издаване през пролетта на 2018, не съм предполагала какво може да се случи след няколко месеца“, казва Лори Уливър пред американския журналист Андерсън Купър.
След ненавременната смърт на Антъни Бурдейн, неговата асистентка и дългогодишен приятел решава, че трябва да довърши пътеводителя. И както само Бурдейн може да разказва, споделя впечатления за хора, места и храна, Уливър допълва кулинарната карта със собствените си спомени за съвместните им пътувания. Включени са и есета от близки, приятели и колеги. Част от тези хора участват и в документалния филм “Roadrunner“ на режисьора Морган Невил, който докато заснема лентата, събира и любимите песни на Антъни Бурдейн и ги включва в саундтрака на филма.
„Кулинарни пътешествия“ няма идея да разказва кои са най-скъпите и най-добрите хотели, а всичко е разказано през наблюденията и възприятията на самия Бурдейн, там където той е бил, храната, която той е опитал, чувствата, които е изпитал. Самият той казва, че не иска да чете списъци с ресторанти и хотели, а да чете художествена литература за местата, които ще посети“, казва Стефка Ангелова – управител на ИК „Кръгозор“ и почитател на творчеството на Антъни Бурдейн.
Философията на Бурдейн се изразява в опознаването на хората и споделянето на храната, чрез която се докосваме до културата им. Дори снимката от корицата на книгата е от улица в Ханой, докато Антъни се храни с виетнамско семейство. „Кулинарни пътешествия“ ще ви отведе до града, който искате да посетите, ще ви спаси от неподходящите таксита, които хищно ви очакат на летището. Бурдейн не се свени да споделя и къде да не ходите, но той ще ви разкрие душата на улицата и ще ви запознае с ключови персонажи, защото ако има човек, който да познава истински добре уличната храна, това е Антъни Бурдейн.
„Пътешествията невинаги са лесни. Невинаги са комфортни. Понякога носят болка, дори разбиват сърцето ти. Но това е добре, защото пътешествията те променят, трябва да те променят. Те оставят следа в спомените ти, в съзнанието ти, в сърцето и върху тялото ти. Взимаш нещо със себе си. Да се надяваме, че и оставяш нещо хубаво след себе си.“
Антъни Бурдейн
В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР. На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..
На 19 януари се навършиха 10 години, откакто този свят напусна голямата българска диригентка Росица Баталова. Свързваме името й предимно с десетилетната й работа в Държавния музикален театър "Стефан Македонски", както и със създадения от нея Дамски камерен оркестър "София". Тя беше диригент с авторитет, спечелен с безупречната ѝ подготовка, висок..
За 50-и пореден път в Пазарджик ще се проведат Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" - фестивал с традиции, носещ името на своя създател, диригентът и композитор Иван Спасов. Вече 19 години програматор на форума е диригентът Григор Паликаров - художествен ръководител на Симфоничния оркестър - Пазарджик, в момента главен диригент в Държавна опера..
90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..
Традиция е всяка година през месец януари Българският камерен оркестър - Добрич да изнася образователни концерти пред ученици от града. Постепенно интересът към инициативата се разраства и на 13 януари 2025 г. съставът покани младежката публика на три последователни събития в Органовата зала на Добрич, която има капацитет 550 места. Така само за ден..
Изложба "Земята" открива днес в залите си Художествената галерия в Добрич. Избраните творби са изцяло от фонда на културната институция. От създаването си преди 60 години до днес основна тема на събирателската и експозиционната дейност на Художествената галерия в Добрич е тази за земята и хората на Добруджа. Тя е намерила широка и..
"Конклав" е филмът, в който главният герой, изигран от страхотния Ралф Файнс, ръководи избора на нов папа. Продукцията получи високи оценки от зрители и критици, а номинациите за престижни награди продължават да валят. Автор на книгата, по която е създаден филмът, е британският писател Робърт Харис, а най-новата му книга е "Пропаст" . "..
"Без да се пипат данъци, няма как да се запълни дупката в бюджета. Няма как да се влезе в 3% дефицит, без да се наложат непопулярни мерки "...
Мария Тенева – директор на дирекция ''Сигурност'' в Столична община сподели за БНР: "В момента всички сили на пожарната, на полицията и 3 екипа..
Трябва да си мъж и то издръжлив мъж, условията в тези страни като Йемен не предполагат масирано присъствие на жени , сподели бившият и последен..