Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спортът е ценен начин телата ни да погълнат стреса, натрупан чрез информацията

Рисковете от информационното затлъстяване

Пандемията от Covid-19 изостря това явление, но тя не го създава

Лиляна Загорчева
Снимка: личен архив

"Информационното затлъстяване възниква още с откриването на интернет, а само от началото на Covid пандемията до днес е създадена повече информация, отколкото от зората на човечеството до този момент. Пандемията изостря това явление, но тя не го създава". Това обясни пред БНР Лиляна Загорчева, експерт по комуникации.

"Някои изследователи вече говорят дори за информационно натравяне, защото част от симптомите, които се свързват с претоварването от информация, са затруднено и забавено вземане на решение, учестено дишане, т.нар. имейл безпокойство, част от паник атаките, когнитивно нетърпение или това прословуто нетърпение да задържи вниманието си по-дълго време върху даден предмет или обект. Това са част от следствията, които изследваме. Списъкът е доста дълъг - има и проблеми със съня, проблеми със сексуалността", посочи тя. 

Лиляна Загорчева подчерта, че това явление не е ново- за информационната претовареност пише и говори още през 20 век американският футурист и философ Алвин Тофлър.

"Екраните са представяни като най-големите злодеи в нашето съвремие, но те са само канал, а как ги използваме и за какво ги използваме - даден ни е избор. Екраните са източник и на много полезни неща, те ни дават възможност в тези времена да общуваме. Те са и източник на много ценни знания, ако информацията достатъчно добре се обработи, защото сама по себе си информацията не е знание. Те за източник и на достъп до култура, музика, хиляди прекрасни неща", обясни още тя.

Контролът е най-важен, категорична беше Загорчева и уточни, че човечеството продължава да търси и да се учи и ползите и вредите от храненето - пренаписват се неща за здравословното хранене, които се оказват неверни.

Информацията е товар и е полезно да бъде осигурено време, в което тя "да се осмисли и усвои, за да се превърне в знание":

"Информацията се интернализира*, като се правят почивки, разходки сред природата, общуване с приятели - дори и онлайн, като се спортува. Спортът е изключително ценен начин телата ни да погълнат и да усвоят стреса, който се натрупва чрез информацията". 

По думите на експерта затрудняващо и пренатоварващо за учениците е трупането на много източници на информация  - сборник, помагало, тетрадка, допълнителни видеа по предмета, а те имат няколко учебни предмета:

"Да се наблегне на качеството, а не на количеството - понякога по-малко е повече".

Загорчева сравни кухите калории в лошата храна с някои информации в социалните медии:

"И лайковете ни пристрастяват. Има един невротрансмитър, който прекъсва тази зависимост, пак ни кара да се чувстваме добре, но ни лекува от всички зависимости - това е окситоцинът. Малките жестове са източник на избухване на окситоцина у нас".

Интервюто на Диана Дончева с Лиляна Загорчева в предаването "Преди всички" можете да чуете от звуковия файл.

*Интернализацията е процесът на формиране на структурите на човешката психика чрез придобиване на житейски опит

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бившият македонски премиер Любчо Георгиевски дава показания по делото срещу председателя на закрития български клуб в Битоля „Иван Михайлов“, Люпчо Георгиевски

Люпчо Георгиевски: България трябва да е по-активна с културни и икономически проекти в РСМ

Тази среща, искана от РСМ с България по време на срещата на върха в Хага, трябваше да е много по-рано. Нашето правителство е вече от година. От македонска страна искат по нов начин да се реши проблемът с България , а досега нямат и една среща, каза бившият премиер на РСМ Люпчо Георгиевски в интервю пред БНР. Според него българското..

публикувано на 23.05.25 в 18:39
В

Венец от България на паметната плоча на светите братя Кирил и Методий в "Санта Мария Маджоре"

Папа Лъв XIV прие във Ватикана българската държавна делегация, начело с премиера Росен Желязков,  на аудиенция, традиционна в навечерието на 24 май . Аудиенцията е част от вече вековна традиция на официални визити от България в навечерието на празника на славянските първоучители Кирил и Методий. Премиерът Росен Желязков отбеляза че тя е и..

публикувано на 23.05.25 в 18:34
Затворници преди размяната

Русия и Украйна освободиха по 390 военнопленници

Русия и Украйна освободиха по 390 военнопленници и заявиха, че ще освободят още през следващите дни, като се очаква това да бъде най-голямата размяна от началото на войната досега. Всяка от страните е освободила днес 270 войници и 120 цивилни. Украинският президент Володимир Зеленски съобщи, че ще бъдат освободени още хора в събота и неделя...

публикувано на 23.05.25 в 17:56
Христо Петров

Христо Петров: Няма решение за локалите, което да се приложи от днес за утре

" Няма политическо решение за локалите, което да се приложи от днес за утре , защото каквото виждаш като дете вкъщи, това правиш и навън, каквото виждаш, че е успешно, това копираш". Това каза пред БНР  Христо Петров , евродепутат: "Не е тайна за никого, че най-имитираните хора и хората, на които най-много се подражава в България, са от страна на..

публикувано на 23.05.25 в 17:43

Лекарите в Англия заплашват със стачка заради недостатъчно увеличение на заплатите

Лекарите в Англия заплашват със стачка, въпреки че им беше предложено 4% увеличение на заплатите. Британската медицинска асоциация - синдикатът, представляващ лекарите - заяви, че увеличението, влизащо ефективно в сила от 1 април, е "нелепо" и не е достатъчно, за да отмени "историческото замразяване на заплатите". Междувременно..

публикувано на 23.05.25 в 17:08
Областният управител на Монтана Калин Хайтов свика спешна среща заради проблемите с водоподаването.

През 2024 г. има 221 аварии в Крива бара, Брусарци и Буковец

Да се направи карта на авариите по водопроводната мрежа в село Крива бара, разпореди областният управител на Монтана. Над 200 са отстранените през миналата година аварии в Брусарци, Крива бара и Буковец.  Заради безводието няколко пъти жителите протестираха. През 2015 година в трите населени места бе извършен ремонт на водопровода с Европейски..

публикувано на 23.05.25 в 17:08

Харвард съди Тръмп заради забраната му в университета да учат чуждестранни студенти

Харвардският университет подаде съдебен иск срещу администрацията на Тръмп, заради решението на администрацията му да отмени възможността на училището от Бръшляновата лига да приема международни студенти, предаде агенция Ройтерс. В жалба, подадена във федералния съд в Бостън, Харвард нарича отнемането на статута "грубо нарушение" на Първата..

публикувано на 23.05.25 в 16:58