Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Алена Иванова: Наблюдава се спад на търсещите убежище във Великобритания

Снимка: ЕПА/БГНЕС

По последни данни на Министерството на вътрешните работи на Великобритания се наблюдава спад на търсещите убежище. Зачестилите напоследък прекосявания на Ламанша с малки лодки грабват вниманието на медиите и пораждат загриженост за съдбата на мигрантите. Най-много молби за закрила във Великобритания се подават от граждани на Сирия, Ливан, Иран, Афганистан и Судан.

Това каза пред БНР Алена Иванова е ръководител на кампании в британската НПО "Възможна е друга Европа", която активно се включи в защитата на правата на мигрантите, които достигат Британските брегове през Ламанша. Тя подчерта, че в Германия и франция има много повече молби за бежански статут:

"Мотивът на хората, които се стремят да достигнат точно до Великобритания, е, че вече имат връзки с държавата - много от тях вече имат членове на семейството там, други са работили, примерно с британските военни служби в Афганистан, знаят езика, а донякъде това е и наследство от колониалното минало на Великобритания". 

Миграцията беше една от причините малко повече от половината британци да гласуват за Брекзит. Въпреки това, само това лято 16 хиляди мигранти са се опитали да достигнат бреговете на Острова през Ламанша. За много от тях тези 40 километра се оказаха непреодолими - британската брегова охрана връща гумените им лодки обратно към Франция.

С напускането на Европейския съюз Обединеното кралство вече няма задължението да се придържа към Дъблинското споразумение, което макар и остаряло и неадекватно на променената реалност в Европа, урежда третирането на пристигащите на територията на ЕС мигранти. И точно това се оказва много примамливо за мигрантите, особено за онези от тях, които не търсят политическо убежище, а по-добри икономически условия за живот. Именно, защото Великобритания като държава извън ЕС не е длъжна да връща пристигналите към онази страна от съюза, чиято граница първо са пресекли мигрантите. Много често това е България.  

"Темата с мигрантите е превърната в доста значителна, която печели гласоподаватели. Политиците печелят точки пред избирателите си, като представят колкото може по-твърди мерки срещу мигрантските общности. Проблемът е, че много от предложенията, с които излиза Хоум офис, са в нарушение на Конвенцията за правата на човека, защото граничната полиция и спасителните служби имат задължение да помагат на хора, които са в беда ... А те предприемат мерки, които съзнателно водят до застрашаване на живота на хора - във водите на Великобритания и на Франция. В последните 20 години има регистрирани над 300 смъртни случая, а много от тях остават и нерегистрирани", каза още Алена Иванова.

Интервюто на Веселин Паунов с Алена Иванова в предаването "Събота 150" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кристиан Вигенин

Според Вигенин дефицитът в бюджета трябва да се покрие с увеличаване на приходите

Дефицитът в държавния бюджет трябва да се покрие с увеличаване на приходите, а не с нарастване на разходите. Това каза евродепутатът и кандидат за лидер на БСП Кристиан Вигенин в Бургас.  Той уточни, че утре предстои среща на Изпълнителното бюро на БСП с министрите и парламентарната група на партията, на която ще се обсъжда изготвянето на бюджета.  От..

публикувано на 03.02.25 в 19:11
Френският министър-председател Франсоа Байру.

Френският премиер реши да прокара проектобюджета без парламентарен вот

Поредното френско правителство е изправено пред вот на недоверие, след като премиерът Франсоа Байру реши да прокара без парламентарен вот проектобюджета за настоящата година, отложен заради свалянето на предишния кабинет. Във Франция и правителството на Байру е заплашено с вот на недоверие заради бюджета "Бюджетът не е перфектен, но и нито един..

публикувано на 03.02.25 в 19:08

Туристическият бранш от Югозапада държи на ДДС от 9 процента

Запазването на ДДС от 9% не е единственото, но е важно условие за оцеляването на работещите по-малки фирми и обекти в сферата на туризма. Това казаха участниците в кръгла маса на тема "Туризмът в България, проблеми и перспективи”, организирана от "Сдружението по туризъм" в Кюстендил. Отзоваха се от Министерството на туризма, депутати, работещи..

публикувано на 03.02.25 в 19:02

Тихомир Безлов: КСНС може би е за проверка на отношенията президент - правителство

КСНС може би е политически тест - да се проверят отношенията между президента и новото правителство . Това мнение изказа пред БНР Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията "Струва ми се, че този формат е по-скоро политически и свързан с разговор между различни политически формации ", каза още той, като посочи, че не си спомня друг..

публикувано на 03.02.25 в 18:54
Снимката е илюстративна, архив.

Жената, чиито клиентки получиха усложнения от ботокс, е разпитана в полицията

Полицията e открила жената, поставила  в София  ботокс на няколко клиентки, които впоследствие получиха усложнения, а някои бяха хоспитализирани. Увеличава се броят на жените, пострадали след поставяне на ботокс Арина Гудз, която е руска гражданка, е била открита днес следобед от Главна дирекция "Национална полиция" и е била извикана на..

публикувано на 03.02.25 в 18:51

Извънредни проверки за нерегламентирани естетичномедицински манипулации

Министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов е разпоредил да бъде извършен цялостен преглед и анализ на нормативната уредба, свързана с естетичната медицина, с оглед предприемане на необходимите промени, съобщават от здравното министерство. Наред с това Регионалните здравни инспекции започват извънредни проверки в цялата страна за извършване на..

публикувано на 03.02.25 в 18:22
Проф. Румен Кънчев

Проф. Румен Кънчев: Самостоятелна европейска отбрана е изключително тежък и скъп инструмент

Има нарушен баланс във военно-политическите и военно-стратегическите отговорности на европейците към НАТО . Това каза пред БНР проф. Румен Кънчев, експерт по международна сигурност и геополитика. "Всички европейски лидери знаят, че Европа има смешен принос във финансово отношение за НАТО, а в технологично отношение - приносът е нулев . Всички..

публикувано на 03.02.25 в 18:13