Върховният съд в Испания ще издава около 1000 присъди годишно по-малко и решаването на жалбите ще бъде забавено, ако се запази блокадата на назначенията във Висшия съдебен съвет. Това стана ясно от доклад на Върховния съд, чието съдържание се появи в медиите. В него се посочва, че нормалното функциониране на съда е „сериозно нарушено“ заради невъзможността на съвета да „запълни свободните работни места“.
11 от общо 79 от най-важните съдийски постове в момента са незаети, което прави 14 % по-малко от предвидените в закона. Ако блокадата на назначенията продължи, през октомври следващата година те вече ще бъдат 20%, тъй като предстои пенсионирането на още 5 съдии. Препоръката в доклада е политическите сили да се споразумеят незабавно за назначенията във Висшия съдебен съвет, за да не се стигне до „разпад на най-висшия съдебен орган в страната“.
Повече от 1000 дни вече не може да се поднови съставът на Висшия съдебен съвет, тъй като управляващата Испанска социалистическа работническа партия не може да се договори с опозиционната Народна партия относно кандидатурите и начина, по който да бъдат избирани. В четвъртък те се споразумяха за подновяването на състава на Конституционния съд, Сметната палата, омбудсмана и Агенцията за защита на данните, но отново не постигнаха съгласие за Висшия съдебен съвет, чиито петгодишен мандат изтече през декември 2018 година.
„Късната справедливост не е истинска справедливост, защото може да подкопае ефективната съдебна защита“, се казва още в доклада на съдиите и се призовава да се сложи край на тази „демократична аномалия“, белязана от „политически гняв“.

От "Продължаваме промяната" призоваха за протест и блокада на сградата на Народното събрание, за да се осуети приемането на бюджета за следващата година. Те получиха подкрепата на "Възраждане" и критики от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. "Вчера видяхме "триъгълника на властта", пълен с хора, които са абсолютно недоволни от политиката на това..
Николай Попов - бащата на 12-годишната Сияна, която загуби живота си при пътен инцидент, връчи на председателя на Върховния касационен съд Галина Захарова искане от над 22 хиляди души срещу корупцията в съдебната система и за оставка на самата Захарова. Това стана на конференция по повод 145-годишнина от създаването на Върховния касационен съд. Тема..
От "Възраждане“ са събрали необходимия брой подписи и ще внесат жалба в КС срещу промените в закона, които разширяват правомощията на особения управител на рафинерията "Лукойл“. Това съобщи лидерът на партията Костадин Костадинов: "Ние считаме, че това е нарушение на Конституцията. Едно от основните права, които Конституцията дава на всеки един..
Въвеждането на СУПТО - софтуера за управление на приходите в търговските обекти доведе до сблъсък между депутати от "Демократична България", "Възраждане" и министъра на финансите Теменужка Петкова. Божидар Божанов от ДБ предупреди, че новото изискване ще струва изключително скъпо на светлия бизнес. "И това ще струва на бизнеса, на..
Докладът за новата структура на Столичната община тръгва за разглеждане в комисиите на общинския съвет и е предвидено да се гласува на 27-и ноември. На заседанието миналия четвъртък общинските съветници не подкрепиха предложението на кмета Васил Терзиев, което той внася този път в разширен вариант. Според проекта всички щатни бройки от направление..
Американската психологическа асоциация прави изследвания, които стигат до извода, че телефоните на децата трябва да се премахват от детските им стаи след 21 часа. Вредният ефект върху мозъка на подрастващите е доказан, те губят концентрация и получат бърз допамин. Затова се обсъжда ограничението на социалните мрежи след определена възраст...
Парламентът продължава обсъждането на първо четене на държавния бюджет за 2026 г. В пленарната зала са министър-председателят Росен Желязков и министри от кабинета. Депутатите гласуват на първо четене Бюджет 2026 Фискалната политика цели да гарантира дългосрочната устойчивост на публичните финанси, заяви от парламентарната трибуна..
"Конституционният съд удари звучна плесница на доцента по конституционно право ." Това мнение изрази пред БНР бившият конституционен съдия и..
Групата за мониторинг на демокрацията, върховенството на закона и основните права към Европейския парламент проведе вчера закрито заседание за..
Някои държави имат 75 поправки в Конституцията, ние имаме 75 погазвания на Конституцията. Това заяви пред БНР проф. Александър Маринов, социолог,..