"За шейсет и петия рожден ден на Иван Петров му подариха гроб. Отначало той реши, че е някаква дебелашка шега.
- Вие какво тука... - промърмори той, докато наместваше очилата на носа си, та по-внимателно да прочете документа за безсрочно ползване, издаден от общинската служба „Гробищни паркове“..."
Голямата награда на името на Йордан Радичков се връчва за втора година в Берковица като подарък за неговия рожден ден 24 октомври, на който ден той щеше да стане на 92г. Но пък остава завинаги със своите книги.
"Много е радостно чувството от присъждането на тази награда. За мен беше и неочаквано. Харесва ми, че има конкурс за сборник с разкази, което е и жанровият фокус на конкурса. Защото този жанр доста последователно се измества от романа и поезията", каза пред БНР Елена Алексиева.
"В този конкурс точно за първото място нямахме никакви разногласия, затова поздравявам отново г-жа Алексиева. А иначе друг такъв уникален конкурс за сборник разкази няма в Бълагиря. Радичков твърдеше, че жанрът на българската култура е точно разказът. Той смяташе, че нашата култура и ежеднение дават по-трудно възможност да се изрази чрез романната форма. А разказът е автеничната форма на българското мислене, говорене, живеене", посочи пред БНР и проф. Георги Каприев, председател на журито.
"В тексовете не търсехме Радичков и чудаците, а силното литературно внушение", посочи още Каприев.
Получхиме 48 тома, 10 от тях номинирахме. Всеки от тях е много силен сборник, достоен за автора и за родината ни - това е много сериозно постижения, смята проф. Каприев.
Какво е понятието самсара:
Природата ѝ е пустота
Проявлението ѝ е илюзия
Характеристиката ѝ е страдание.
Елена Алексиева е писател и преводач. Автор е на романите: „Рицарят, дяволът, смъртта“, „Тя е тук“, „Нобелистът“ и „Свети вълк“; сборниците с проза: „Читателска група 31“, „Кой?“, „Синдикатът на домашните любимци“, „Приказките на господин Кабода“; драматургичните сборници: „Ангелски огън“, „Жертви на любовта“, както и „Бримка на сърцето“ - дебютна поезия.
Някои от нейните романи, разкази и пиеси са превеждани на френски, английски, руски, испански, полски, унгарски, сръбски език. Пиесите ѝ са поставяни на сцените на Народения театър „Иван Вазов“, Театър 199, Театър „София“ и Пловдивския драматичен театър „Н.О. Масалитинов“. Алексиева е носителка на „Икар“ (2015) за пиесата „Мадам Мишима“, а с пиесата си „Терапевтът“ взе приза за съвременна българска драматургия „Аскеер“ (2013).
Получила е и Наградата на Обществото на независимите театрални критици през 2014 година за постановката „Глас“. Наградата „Хеликон“ (2006) е знак за висока оценка на сборника с разкази „Читателска група 31“. Романът „Свети Вълк“ от Елена Алексиева е удостоен с една от най-престижните български литературни награди - Националната литературна награда за български роман на годината „13 века България“ - 2019.
Още по темата в звуковия файл.
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Супермен е емблематична фигура за комиксовия жанр. Роденият на унищожената планета Криптон мета човек, претърпя не една или две трансформации по пътя към киносалоните. В най-новата адаптация с него се заема един от новите ръководители на ДС студиос – Джеймс Гън. Той пое режисьорският пост, изглежда, с желанието да припомни успехите на..
В седмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Гост: журналистът Ивайло Спасов – главен редактор на списание “Български артист“ и част от екипа на продуцентската компания на българската оперна дива Соня Йончева. Представяме новия брой на..
Българският трюфел е хит на европейския пазар, а брането му е сред високо платените професии у нас. Това твърдят търговци, които се занимават с..
В страна, в която често чуваме за фалити на болници, липса на лекари и пациенти, които търсят помощ на километри от дома си, в Тутракан има едно място,..
" Ако се опитат да предизвикат предсрочни избори във Варна, много силно ще настъпят мотиката . Благо Коцев ще си ги спечели", предупреди председателят..