"Сега ще се разходим в няколко най-различни пространства, които френската колониална империя е владяла, сред които Азия, Африка, Карибите. Ще видим сгради, които са преминали през много епохи и не един и два политически режима, за да видим какво е останало от тази архитектура", каза за БНР Френският фотограф Томас Жорион.
Изложбата „Следи от империи“ на френския урбекс фотограф Томас Жорион, който гостува в студиото на програма "Хоризонт" на БНР на 12 октомври, можете да видите в галерия "Синтезис" (SYNTHESIS) в София до 4 декември 2021 година.
По думите му темата за колониализма е доста деликатна и до голяма степен остава табу във Франция.„Говорим за едни по-скоро потиснически и експлоататорски взаимоотношения между континенталната метрополия и различните колонии по различни краища на света, но днешните французи не познават достатъчно тази история, запазват своето хуманистично отношение в полза на потиснатите“.
Той сподели какво го е впечатлило от посещението му в страните, в които е направил фотографиите:
„Много може да се каже, че съм научил в лично качество по следите на тези изгубени империи, но за мен едно от най-интересните неща беше в срещите с обитателите на всички тези държави, тези изоставени сгради и тяхното отношение към мен като французин, което по никакъв начин не беше агресивно или обвинително в ролята ми на предишен експлоататор, напротив изключително гостоприемно и добранамерено“, заяви в интервю в предаването „Нощен хоризонт“ Томас Жорион.
Фотографските му търсения са свързани със заснемането на изоставени и недовършени сгради:
„Това е едно изследване на човешката следа в архитектурата чрез изоставените сгради, които повече не изпълняват функцията заради, която са създадени. Това е едно изследване на човечеството и на човечността“.
Един от кураторите на изложбата - Надежда Павлова коментира, че Томас Жорион работи изключително интензивно.
„Трябваше да изберем по 5-6 снимки, защото форматите, в които работи Томас Жорион са много големи. Беше ни много интересно да се срещнем с него и да видим фотографиите, които е направил“.
Евгения Христова, изкуствовед и фотограф, която посети изложбата, коментира, че фотографиите на Томас Жорион са изследване.
„Бях изненадана, че една от снимките на Томас Жорион е снимана в град Алжир –гледка, която аз виждах през моя прозорец – катедралата Сакре кьор в Алжир“.
Особено ценен и мащабен звукозаписен проект е новият троен албум на пианиста Веско Стамболов, събрал цялото клавирно творчество на композитора Любомир Пипков под заглавието „Ludus Rithmicus“. Той излезе на международния музикален пазар преди броени дни - на 25 април. Издателството е швейцарско, но звукозаписната продукция е реализирана изцяло в..
Защо ледниците на Ливингстън са почернели, на какво се дължи усиленото им топене, какво откриха изследователите под леда, кой е най-бързият ледник на острова и какво може да кажат сеизмолозите за ледотресенията? Отговори на тези въпроси дава документалният филм на БНТ "Изследователи на края на света". Това е почти приключенски разказ за..
На 30 април Габровският камерен оркестър ще изнесе последния си концерт за сезона. Програма е особено интересна - тя включва Струнния квартет от Джузепе Верди във версия за оркестър, пиесите „Хризантеми“ и "Менует" от Джакомо Пучини и Концерт за пиано и оркестър №3 от Филип Глас - премиера за България. Солист е изявената габровска пианистка Ценка..
Филхармония "Пионер", водена от диригента Любомир Денев-младши, ще изнесе концерт в Първо студио на БНР на 30 април, сряда, от 19.00 ч. Дни преди да отпътуват за турнето си в Братислава и Виена, младите филхармоници ще представят интересна програма: "Картини от България" от Константин Илиевски (главния диригент на Радиооркестъра), "Импровизация"..
Една от успешните норвежки писателки – Мая Люнде, се среща с българските читатели с книгата си "Краят на океана". Люнде е автор на "История на пчелите", която е световен бестселър. "История на пчелите" - предупреждение за опасностите, които идват, когато пренебрегваме природата " В книгата за водата тя качва залога . Говорим за..
Шест издания стигат до финала на конкурса "Роман на годината", организиран от Националния дарителски фонд "13 века България". Връчването на наградата ще бъде на 19 май в Софийската градска художествена галерия. Номинираните 6 романа са "Ти, подобие мое" от Радослав Бимбалов, "Градинарят и смъртта" от Георги Господинов, "Тезеят в своя лабиринт...
Димитър Еленов е един съвременен будител . Това заяви пред БНР Розита Еленова, която е спътница на големия актьор и режисьор повече от четвърт век. Тя е и автор на документален филм за Еленов - "Свободен, по-свободен, Димитър". За него получава номинация за режисьорски дебют от Националния фестивал на българското кино. Да срещнеш Еленов – с..
Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти..
Около 170 хиляди българи са носители на генна мутация за таласемия – рядко наследствено заболяване на кръвта. Смята се, че честотата на носителство у..
" Под въздействието на силно вълнение групата от хора може да бъде неконтролируема . Трябва да си даваме сметка, че в подобен момент може да има..