Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Творба на проф. Недрет Яшар е големият победител в биеналето "Изкуството на миниатюрата"

Художествената галерия в Русе бе домакин на биеналето

Осмото Международно биенале „Изкуството на миниатюрата"
Снимка: Ася Пенчева


Художествената галерия в Русе бе домакин на Осмото Международно биенале "Изкуството на миниатюрата". В конкурсната част участваха 416 творби, но голямата награда бе връчена на проф. Недрет Яшар от Истанбул.

Творби в категориите Живопис, Графика, Рисунка, Скулптура, Фотография, както и произведения извън рамките на определенията предоставиха творци от Европа, Северна Америка, Азия и Австралия за Осмото международно биенале "Изкуството на миниатюрата". Журито с председател Теицка Бургерьон от Музея за съвременно изкуство в малък формат в град Нисмес, Белгия, определи най-добрите творби, които ще могат да се видят в Художествената галерия на Русе до 10 януари. Темата бе "Време на преформатиране", а основен организатор на биеналето е Художествената галерия в Русе.

„На тази изложба имаме гости от Австралия, Канада, Япония и това ни позволява да се сравним къде сме ние. Аз мисля, че ние сме на много хубаво място. Тази година може би по-малко са участвали русенски художници, но много качествени“, каза за БНР директорът на Художествената галерия в Русе Елена Великова.

Проф. Недрет Яшар         Снимка: Ася Пенчева

Творбата "Ева" на проф. Недрет Яшар е големият победител в тазгодишното издание на конкурса. Проф. Яшар е роден в Русе, завършил е Великотърновския университет и от 1996 година живее и работи в Истанбул, където ръководи Катедрата по живопис на университета "Ялова". В миниатюрата няма малки теми, но изразните средства са различни, каза при награждаването си проф. Яшар, който сподели впечатленията си от биеналето.

Художествената среда в Русе ме привлича и то не от сега, а от 80-те години, когато първото ми посещение в някаква изложба беше около 1981 в русенските общи изложби“, допълни за „Хоризонт“ проф. Недрет Яшар.

До 10 декември ще излезе от печат каталога с творбите, наградени на Осмото международно биенале "Изкуството на миниатюрата".

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Българските фестивални мениджъри на асамблеята - Узедом 2024

Български фестивали участват в годишната асамблея на Европейската фестивална асоциация

От 12 до 15 май 2024 г. представители на Българската фестивална асоциация (БФА) участваха в Годишната среща на фестивалите на изкуствата, организирана от Европейската фестивална асоциация (ЕФА) на остров Узедом.  От 12 години БФА е колективен член на най-старото фестивално обединение в Европа с повече от 70-годишна история. В конференцията се..

публикувано на 15.05.24 в 18:15

Соня Йончева възражда списанието “Български артист“

Световноизвестна оперна певица, продуцент и посланик на УНИЦЕФ, Соня Йончева добавя още едно амплоа в биографията си - на издател. На 24 май - Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, в разпространителската мрежа ще се появи списание “Български артист“. “Искам да издигна..

публикувано на 15.05.24 в 13:42
Александър Димитров

Александър Димитров гостува в концерт на "Софийски солисти"

Камерният ансамбъл "Софийски солисти" и неговият диригент Константин Добройков ни канят на концерт в зала "България" на 15 май от 19:00 ч. Към тях ще се присъедини виолончелистът Александър Димитров, който от години живее и работи в Германия. Заедно музикантите ще представят произведения от Марен Маре, Игор Стравински и Петерис Васкс.  Александър..

публикувано на 15.05.24 в 12:46
Проф. Адриан Георгиев

С концерт и конференция се бъде отбелязана 30-та годишнина на специалност "Музика" в СУ

С тържествен концерт и с юбилейна конференция се бъде отбелязана 30-та годишнина от създаването на специалност "Музика" в СУ. Събитието се организира от Факултета по науки за образованието и изкуствата. Проф. Адриан Георгиев, зам.-декан на факултета, обясни пред БНР, че за 30 години там вече има над 3000 завършили възпитаници. "Това са..

публикувано на 15.05.24 в 11:51
Константина Колева

"Сурова красота" - първа самостоятелна изложба на Константина Колева

"Сурова красота" - така се нарича самостоятелната изложба на художничката Константина Колева, която тя представя в музей "Борис Христов" в София.  Един оригинален творчески подход към образа и материала. "Сурова красота" - озаглавена е така, защото е посветена на индивидуалността и автентичността, която всеки носи в себе си. Тези..

публикувано на 15.05.24 в 10:23
Дейв Роджърс

За музикалния път на бащата на Eurobeat жанра Дейв Роджърс

21 февруари 1963-та година е датата, която се оказва съдбовна за музикалната сцена. В италианския град Мантуа се ражда Джанкарло Паскуини, който след години ще се превърне в определяния от мнозина като "баща на Eurobeat жанра" Дейв Роджърс. Автор на над 2500 песни за популярни изпълнители, първите му стъпки в музикалното продуциране, той прави през..

публикувано на 14.05.24 в 14:22
Златин Цветков

Златин Цветков за импровизацията в театъра и за театъра на импровизацията

Виола Сполин е създателят на съвременната театрална импровизация. Корените на съвременната театрална импровизация се откриват още през трети век преди новата ера. Кратки комедийни постановки, които се играели след края на някоя гръцка драма. Ренесансът пък ражда комедия дел арте, завладяла цяла Европа. Пътуващи артисти в архетипни роли тръгвали на..

публикувано на 14.05.24 в 13:16