Видни учени и еколози призоваха Борис Джонсън и Еманюел Макрон незабавно да обявят примирие по британско-френския спор за риболовните права след Брекзит, поради опасения, че обтягането на отношенията между Великобритания и съседите й от ЕС могат да помрачат откриващата се днес среща на високо равнище за климатичните промени в Глазгоу.
В навечерието на срещата , която ще събере 120 световни лидери, британският премиер, който е символичен домакин заяви, че "това е моментът на истинатата, който може да постави началото на края на климатичните промени".
Зелени организации и учени обаче са сериозно обезпокоени от начина, по който британското и френското правителство "са се хванали за гушите" за риболовните права. Това става и в момент, когато Лондон заплашва да активира член 16 от Протокола за Северна Ирландия, което може да доведе до търговска война с ЕС.
Професор лорд Николас Стърн, чийто прочут правителствен доклад от 2006 година предупреди за катастрофалните резултати от отлагането на действията по климатичните промени, каза, че Великобритания и Франция трябва да работят заедно за справяне с глобалните проблеми вместо да спорят по въпрос, който е "сравнително тривиален":
"Има примери на френски и британски лидери, обединили силите си по въпросите на климата, въпреки големи политически различия, като Жак Ширак и Тони Блеър след войната в Ирак. Двете страни също трябва да намерят начин да работят с Китай за климатичните промени", отбеляза професор Стърн.
Крис Венебълс, ръководител на политическия отдел на благотворителната организация "Green Alliance" пък пък определи като глупаво това, че този спор може да дестабилизира началото на срещата в Глазгоу. Той също призова лидерите на двете страни "по-бързо да превключат на вълна решаване на далеч по-важния въпрос за защита на бъдещето на планетата".
Международните лидери разкритикуваха решението на американския президент Доналд Тръмп да наложи масово мита върху вноса в САЩ. Премиерът на Канада Марк Карни обяви, че страната му ще противодейства на митата, обявени от Доналд Тръмп. "Ключово е да действаме с цел и сила и точно това ще направим", каза Карни преди заседание на канадския..
Кипър се стреми да привлече американски инвестиции с висока стойност в стратегически финансови и икономически сектори. С тази мисия президентът Никос Христодулидис замина за САЩ, където от днес в продължение на една седмица той и министри ще представят благоприятните условия за бизнес в страната. Целта на започващото посещение е популяризирането на..
Доналд Тръмп обяви мита от 10% върху британския износ за САЩ, но на фона на започналата глобална търговска война, включваща 20% мита за ЕС и 34% за Китай, Обединеното кралство изглежда пощадено от американския президент, смятат икономически експерти на Острова. Доналд Тръмп обвини други нации по света, включително съюзници, в "разграбване и..
Американският президент Доналд Тръмп обяви базови мита от 10 процента върху вноса в Съединените щати. Мерките ще влязат в сила на 5-и април и ще се отразят на цялата световна икономика, посочва Би Би Си. На някои страни ще бъдат наложени още по-сериозни тарифи - до 50 на сто, които ще започнат да се прилагат на 9-и април. В речта си в розовата..
Испанското правителството подготвя пакет от директна финансова помощ за най-застрашените от американските мита сектори. Това са производството на автомобили, селското стопанство и винопроизводството. Очаква се парите да бъдат насочени и към производството на алуминий, стомана и петрол. Правителството ще спаси засегнатите сектори и..
Инвестиции в размер на над два и половина милиарда евро са влезли в българската икономика през миналата година, съобщи изпълнителният директор на Агенцията за инвестиции Мила Ненова. Сертифицирани са повече от 20 инвестиционни проекта за 645 милиона лева с 1845 разкрити работни места. От началото на тази година от агенцията отбелязват засилен..
Изходът от войната в Украйна, европейската сигурност, ситуациите в Сирия и Газа и двустранните отношения са централните теми в разговорите на дипломат номер 1 на Турция Хакан Фидан и френския му колега Жан-Ноел Баро в Париж. Те разговарят ден преди срещата на външните министри от страните на НАТО в Брюксел и в сложния международен контекст при..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на..
Най-големият проблем на ДПС не е Пеевски, а Доган! Това заяви пред БНР Мехмед Дикме, бивш член на ръководството на ДПС и бивш министър на земеделието...