Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за певеца Борис Христов Тотев

Тенорът Борис Христов Тотев е знаков солист в историята на Старозагорската опера. На 7 октомври се навършват 125 години от неговото рождение.

Роден е в Стара Загора, в семейство на учители. Още от детските си години се изявява като певец, а през 1919 г. изпълнява главната тенорова партия в оперетата “Двамата тюреновци“ от Бордез, поставена в родния му град. От този момент се насочва към операта.

Следва в Музикалната академия, в класа на Иван Вулпе, и е приет за солист на Софийската опера. Специализира 2 години в Консерваторията на Неапол при прочутия Фернандо ди Лучия. Дебютира в Софийската опера на 16 ноември 1923 г. с ролята на Ликов от “Царска годеница“ на Римски-Корсаков. През шестте години, в които пее на софийска сцена, подготвя редица лирични тенорови партии: той е първият български изпълнител на партиите на  Де Грийо от „Манон“, Дон Отавио от „Дон Жуан“, Белмонте от „Отвличане от сарая“, Едгардо от “Лучия ди Ламермур“, Берендей от „Снежанка“, Зефорис от „Ако бях цар“, Спас от „Цвета“, той е първият Самозванец от „Борис Годунов“, успешно се представя като Фауст, Ленски, Хофман, Вертер. 

В пресата отбелязват, че Борис Христов Тотев има лирико-драматичен теноров глас "с подобаваща сила, обем и емоционална изразителност“. През 1932 г. напуска операта и се установява в Букурещ, където работи като учител по музика, но има и активна концертна дейност из Румъния, участва в спектакли на Букурещката опера, а в репертоара му винаги има български народни песни. 

През 1946 г., когато е одържавена Старозагорската опера, той е поканен като солист. През следващите  години, до песнионирането си през 1958-а, той подготвя още осем нови централни партии, между които Йеник от „Продадена невеста“, Алфред от „Травиата“, Туриду от „Селска чест“. Изявите му са предимно в драматичния теноров репертоар: Канио от „Палячо“, Манрико от „Трубадур“, Дон Хозе от „Кармен" и др. С тези роли гостува и в много оперни театри в страната и винаги буди възторг в публиката. 

В този период той започва и педагогическа дейност. Споделя богатия си опит и работи с много певци, по-късно станали водещи солисти на Старозагорския театър - Георги Енев, Миньо Минев, Надежда Харитонова, Никола Кутин, Михаил Мартинов и още много други.

Борис Христов Тотев умира на 27 януари 1986 г.

От малкото записи на певеца, запазени в Златния фонд на БНР, е Арията на Каварадоси из операта „Тоска“ от Пучини. Чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Венета Нейнска

Венета Нейнска ще представи творби на Димитър Ненов в Ню Йорк, Ню Джърси и София

Пианистката Венета Нейнска ще представи творби на Димитър Ненов на престижни сцени в Ню Йорк, Ню Джърси и София. На 15 февруари в Nicholas Music Center на Rutgers University, Ню Джърси, тя ще представи киноконцерта "В търсене на Димитър Ненов" .  Това събитие, част от тридневен фестивал, посветен на 90-годишнината на американския педагог и..

публикувано на 01.02.25 в 07:40
Костадин Генчев

Композиторът Костадин Генчев споделя своите "Петолиния и вдъхновения"

На 5 февруари от 19:00 часа Първо студио на БНР ще бъде домакин на авторски концерт с пиеси на композитора Костадин Генчев от поредицата "Петолиния и вдъхновения". Познаваме Костадин Генчев като един от виртуозите в Оркестъра за народна музика на БНР. Високо цененият наш кавалджия обаче отдавна е направил своята заявка и като автор на музика, в която..

публикувано на 31.01.25 в 15:42

Годишен преглед на книжната реколта от сливенски автори

Над 40 книги – поезия, проза, научни и научно-популярни издания и произведения за деца на автори от Сливен и региона, издадени през 2024 г., бяха представени в Регионалната библиотека "Сава Доброплодни" в рамките на първия за годината Петъчен литературен салон. Прегледът на годишната книжна продукция на сливенските автори се провежда от..

публикувано на 31.01.25 в 06:27

Деца свирят на деца - концерти с поглед в бъдещето

Поредицата "Културама фест в музея" ще има специално събитие на 31 януари от 19 часа в Софийската градска художествена галерия. Под надслов "Деца свирят на деца" фондацията организатор "Културни перспективи" ще представи най-младите си стипендианти: Анжелина Денчева - сопран, Кристиян Менев - баритон, Дарин Ламбрев - виолончело, и Филип Ангелов -..

публикувано на 30.01.25 в 18:21

Светлин Русев и Вероника Тодорова вдъхновиха нова творба на Минко Ламбов

Ново българско музикално произведение ще види бял свят на 29 януари във Военния клуб. Композиторът Минко Ламбов ще бъде и диригент в концерта на Симфониета "София", а в програмата са включени още пиеси от Кирил Ламбов, Ренцо Руджери и др. Новото произведение на Минко Ламбов е Концерт за цигулка, акордеон и оркестър. То е част от поредицата..

публикувано на 29.01.25 в 14:38
Кадър от филма „Човекът, който не можеше повече да мълчи

Катя Тричкова: Най-важно е историята на "Човекът, който не можеше повече да мълчи" да стигне до хората

"Номинацията за "Оскар" е нещо страхотно, ние въобще не сме го очаквали и дори изглежда малко нереално. Това е огромно признание за филма, дава му още по-голяма видимост. Най-важно е тази история да стигне до хората".  Това каза пред БНР  Катя Тричкова  - продуцент на "Човекът, който не можеше повече да мълчи" от българска страна...

публикувано на 28.01.25 в 18:08

"Дон Жуан от Сохо" - новата постановка в театър НАТФИЗ

Планета се върти, времената се сменят, а пред човека стоят едни и същи морални дилеми за пътя, по който да поеме . Изборът винаги е много личен , но общоприетите ценности, морални принципи и модели на възпитание и образование оказват своето влияние и учат на уважение, принципност, следване на правила, етика в отношенията.  Разбира се..

публикувано на 28.01.25 в 17:29