Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за певеца Борис Христов Тотев

Тенорът Борис Христов Тотев е знаков солист в историята на Старозагорската опера. На 7 октомври се навършват 125 години от неговото рождение.

Роден е в Стара Загора, в семейство на учители. Още от детските си години се изявява като певец, а през 1919 г. изпълнява главната тенорова партия в оперетата “Двамата тюреновци“ от Бордез, поставена в родния му град. От този момент се насочва към операта.

Следва в Музикалната академия, в класа на Иван Вулпе, и е приет за солист на Софийската опера. Специализира 2 години в Консерваторията на Неапол при прочутия Фернандо ди Лучия. Дебютира в Софийската опера на 16 ноември 1923 г. с ролята на Ликов от “Царска годеница“ на Римски-Корсаков. През шестте години, в които пее на софийска сцена, подготвя редица лирични тенорови партии: той е първият български изпълнител на партиите на  Де Грийо от „Манон“, Дон Отавио от „Дон Жуан“, Белмонте от „Отвличане от сарая“, Едгардо от “Лучия ди Ламермур“, Берендей от „Снежанка“, Зефорис от „Ако бях цар“, Спас от „Цвета“, той е първият Самозванец от „Борис Годунов“, успешно се представя като Фауст, Ленски, Хофман, Вертер. 

В пресата отбелязват, че Борис Христов Тотев има лирико-драматичен теноров глас "с подобаваща сила, обем и емоционална изразителност“. През 1932 г. напуска операта и се установява в Букурещ, където работи като учител по музика, но има и активна концертна дейност из Румъния, участва в спектакли на Букурещката опера, а в репертоара му винаги има български народни песни. 

През 1946 г., когато е одържавена Старозагорската опера, той е поканен като солист. През следващите  години, до песнионирането си през 1958-а, той подготвя още осем нови централни партии, между които Йеник от „Продадена невеста“, Алфред от „Травиата“, Туриду от „Селска чест“. Изявите му са предимно в драматичния теноров репертоар: Канио от „Палячо“, Манрико от „Трубадур“, Дон Хозе от „Кармен" и др. С тези роли гостува и в много оперни театри в страната и винаги буди възторг в публиката. 

В този период той започва и педагогическа дейност. Споделя богатия си опит и работи с много певци, по-късно станали водещи солисти на Старозагорския театър - Георги Енев, Миньо Минев, Надежда Харитонова, Никола Кутин, Михаил Мартинов и още много други.

Борис Христов Тотев умира на 27 януари 1986 г.

От малкото записи на певеца, запазени в Златния фонд на БНР, е Арията на Каварадоси из операта „Тоска“ от Пучини. Чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йожен Йонеско

115 години от рождението на Йожен Йонеско

Днес - 26.11, се навършват  115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда".  "След  Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35

"Вълшебната гора" на театрална група "Метеор" тази вечер в Гьоте институт

Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..

публикувано на 25.11.24 в 12:09
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01

26 песни на финала на второто издание на Младежкия конкурс за нова песен

26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор".  Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...

публикувано на 22.11.24 в 15:48