Започващата климатична конференция на ООН в Глазгоу е последната възможност глобалното затопляне да бъде ограничено под градус и половина по Целзий. Това заяви в речта си при откриването председателят на конференцията Алок Шарма. COP26 започна с едноминутно мълчание в памет на жертвите на Covid-19.
Експертите смятат, че за да се ограничат задълбочаващите се негативни ефекти от глобалното затопляне, то трябва да се ограничи до градус и половина по Целзий в сравнение с прединдустриалните времена.
Целта, заложена в Парижкото споразумение на COP21 през 2015-а, беше оптимално повишаване до 2 градуса по Целзий. Учени и активисти обаче настояват целта да бъде ревизирана, а реалните мерки за ограничаване на климатичните промени да се увеличат.
Алок Шарма, който откри срещата в Глазгоу, която всъщност бе отложена от миналата година заради Covid-19, изтъкна, че за тази една година климатичните промени „не са си дали почивка“ и че тази конференция е последен шанс и надежда да бъдат изпълнени първоначално набелязаните цели преди 6 години.
По-рано в интервю за Би Би Си Шарма посочи, че всичко зависи от световните лидери и те трябва да се обединят и да направят крачка напред.
Двуседмичната конференция събра делегати от около 200 държави, които ще обсъдят намаляването на емисиите на вредни газове до 2030 година.
Глазгоу се очаква да стане домакин на повече от 25 000 души, включително делегатите от чужбина и демонстранти.
Пристигналата в Глазгоу млада шведска активистка Грета Тунберг заяви в сутрешното неделно шоу на Андрю Мар по Би Би Си, че не е била официално поканена да направи изявление на форума.
18-годишната Тунберг каза, че „понякога е необходимо екоактивистите да разгневят хората“.
Лидерите на 20-те най-развити икономики в света, с изключение на Русия и Китай, пристигат направо от Рим, където проведоха среща през уикенда.
На нея принц Чарлз призова правителствата да работят с частния сектор, „ако искат да бъде постигнат напредък в името на човечеството“.
"Ако Глазгоу се провали, всичко се проваля" - такава позиция изрази британският премиер Борис Джонсън по отношение на срещата в Глазгоу. Джонсън обаче изрази и оптимизъм за шансовете за напредък по темата в рамките на конференцията.
Емили Торнби от Лейбъристката партия каза, че тази среща не трябва да се превръща в поредна възможност за Борис Джонсън да се снима със световните лидери, а да прояви необходимото лидерство за постигане на сделка.
Днес следобед беше съобщено, че мнозина, предпочели да пътуват екологично съобразно с влак от Лондон до Глазгоу, са останали на гара Юстън в британската столица заради отменени влакове. Като причина е посочено паднало дърво по трасето, което е повредило електрозахранването.
Жители на столичния квартал "Захарна фабрика", чиито жилища бяха съборени, протестират за пореден ден на столичния булевард "Сливница". Те настояват общината да реши къде и как да бъдат настанени. "Бутнаха ни къщите, днес е 27-и ден, в който нашите другари, нашите хора спят навън със своите деца. На палатките живеят. Столична община - до момента нямаме..
Израел предупреди, че ще предприеме действия в случай на едностранно признаване на палестинска държава. Израелският външен министър Гидеон Саар заяви, че едностранното признаване на палестинска държава ще принуди Израел да предприеме "едностранни действия“, след като няколко страни, сред които Франция, обявиха, че планират да предприемат такава стъпка...
40 университетски преподаватели от юридическите факултети на Софийския университет, Нов български, Пловдивския и Великотърновския университети излязоха със становище след предложението на президента Румен Радев да се свика референдум за въвеждането на еврото. Президентът внася в НС искане за референдум ЗА или ПРОТИВ приемане на еврото през 2026 г...
Драстично намаляват площите с картофи, които българските земеделци засяват – сочат данните от последния оперативен анализ на министерството на земеделието. Подобна е ситуацията и с производството на българско зеле. Към края на април 2025 засадените площи с картофи са с близо 62% под нивото отпреди една година, а със зеле на открито -..
Завърши ремонтът на републиканския път от изхода на Кюстендил към парка "Хисарлъка" над града - около 1 километър, за който се изисква и винетка, казаха експерти. На практика отиването до парка с кола без винетка, което е масово, е в нарушение. Ситуацията би трябвало да се реши между АПИ и Общината, коментират водачи. Ремонтират..
43 мерки за подобряване на пътната безопасност набеляза правителството в Работна програма за тази година. Освен спешните ремонти на 36 вече обявени пътни отсечки с най-много катастрофи и загинали, кабинетът залага промени в редица закони и наредби. Записи от камери на общините и други държавни органи ще могат да се ползват като доказателство за издаване..
Най-големият и известен Фестивал на цветята в Кипър се провежда днес в крайбрежния град Ларнака. Ежегодните майски празници, посветени на пролетта, популяризират културните традиции и история на острова и съществено допринасят за развитието на туризма. Украсени с композиции от живи цветя платформи, много деца в костюми на цветя, представители..
В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората,..
"Нека влезе, за да излезе най-накрая." Този призив отправи в интервю за БНР политическият анализатор Георги Харизанов, член на ГЕРБ, в отговор на..