Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Развитите страни дават 19 млрд. долара за защита на горите

| обновено на 02.11.21 в 12:02
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Световната среща за климата в Глазгоу постигна първото си конкретно решение - лидерите се ангажираха да спрат и преобърнат тенденцията на обезлесяване и влошаване на качествата на земята до края на десетилетието. Участниците на срещата за климата в Глазгоу планират да отделят над 19 милиарда долара публични и частни инвестиции в защитата на горите.

Всяка минута светът губи горска площ с размерите на 27 футболни игрища. Една трета от вредните емисии в света се неутрализират от горите. Затова до 2030 година над 100 държави в света са готови да спасят над 33 милиона квадратни километра гори. Освен ЕС, подписите си под обща декларация ще положат държавите с най-големите горски площи в света: Канада, Русия, Бразилия, Колумбия, Чили и Китай.

Близо 30 международни корпорации се очаква да подкрепят начинанието като положат усилия за ограничаване на ролята на търговията с храни и земеделски продукти в обезлесяването. Част от изсичането на горите е свързано с осигуряването на нови площи за реколта или пасища. Правозащитни организации обаче предупреждават, че постиганите преди подобни договорености са се оказвали безрезултатни.

Друг конкретен ангажимент в Глазгоу пое Индия. Премиерът Моди за първи път посочи срок за постигане на климатичен неутралитет, макар и в далечно бъдеще - 2070 година. Като държава, в която 90 процента от електроенергията се произвежда във въглищни централи, Индия е третият най-голям замърсител в света с отделяния въглероден диоксид.

В същото време, по време на конференцията Китай обяви, че увеличава с над един милион тона ежедневното си производство на въглища заради недостиг на електроенергия.

Съгласно споразумението, което трябва да бъде обявено по-късно днес, 12 държави се ангажират да предоставят 12 милиарда долара в периода между 2021 и 2025 година, за да подпомогнат развиващите се страни, включително за възстановяване на земите и справяне с горските пожари. Още милиард и 700 милиона долара ще отидат за поддръжка на коренното население за запазване на горите и засилване на правата им в горските райони. 

От "Грийнпийс" обаче разкритикуваха декларацията в Глазгоу за това, че де факто дава зелена светлина за още едно десетилетие на обезлесяване.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За първите 4 месеца на годината в страната са установени близо 1200 случая на работа без трудови договори

За първите четири месеца на годината в страната са установени близо 1200 случая на работа без трудови договори в различни икономически дейности. Над 200 от тях са в сектор "Хотелиерство и ресторантьорство", информираха от Главната инспекция по труда на старта на летния сезон. Санкцията за такова нарушение е от 1500 до 15 000 лева. От Главната..

публикувано на 24.05.25 в 18:02

Три катастрофи са станали в Плевенско, една от тях недалеч от мястото, където загина Сияна

Три катастрофи са станали в Плевенско за последните часове. Една от тях е в района на село Радомирци, недалеч от мястото, където загина 12-годишната Сияна. При инцидентите няма жертви и сериозно пострадали, информира комисар Валентин Георгиев от областната дирекция на МВР: "Всички знаем, че е много натоварен пътя, откакто започна ремонта..

публикувано на 24.05.25 в 17:36
Милен Митев

Милен Митев: БНР е с уникалната роля на създател, ползвател и разпространител на културно съдържание

Българското национално радио е с уникалната роля едновременно на създател, ползвател и разпространител на културно съдържание. Това подчерта директорът на БНР Милен Митев, който участва в първия панел "Културата в медиите", част от програмата на 20-а Световна среща на българските медии, организирана от Българската телеграфна агенция:..

публикувано на 24.05.25 в 17:18
На сн. /отляво на дясно / Радослав Петров- кмет на град Батановци, кметът на Перник Станислав Владимиров и министърът на младежта и спорта Иван Пешев

Липсата на достатъчна ангажираност на младите хора е една от причините за т.н. "локали", заяви спортният министър

Липсата на достатъчна ангажираност в свободното време на младите хора е една от причините за т.н. "локали", заяви пред журналисти в Батановци министърът на младежта и спорта Иван Пешев.  Министър Пешев подчерта, че Министерството на младежта и спорта съвместно с МВР работи за системна превенция на насилието и нарастващата агресия сред младите..

публикувано на 24.05.25 в 16:58

Британските власти са подложени на натиск да признаят палестинската държавност

Британските министри са подложени на натиск както от кръгове в управляващата Лейбъристка партия, така и извън нея, да признаят палестинската държавност на конференция на ООН следващия месец, като партийни високопоставени лица твърдят, че това би укрепило перспективите за мир и би демонстрирало "морално лидерство на фона на ескалиращото напрежение",..

публикувано на 24.05.25 в 16:33

В Ловеч отбелязаха 24 май с празнично шествие

В Ловеч празникът на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност беше отбелязан с празнично шествие под звуците на "Върви народе възродени…" и  награждаване на изявили се учители и ученици.  Именно в Ловеч на празника на светите равноапостоли Кирил и Методий през 1901 г. се запява за първи път Химна на светите братя Кирил и..

публикувано на 24.05.25 в 16:15

Диктовки на открито по случай празничния 24 май

В парка "Княжевска градина" в София учени от Института за български език към Българската академия на науките отбелязаха с диктовки на открито за дванайсета поредна година Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. В рамките на кампанията на Института "Написаното остава. Пиши..

публикувано на 24.05.25 в 15:54