„Всички съоръжения на електроенергийния преносен оператор са в много добро състояние. Приключени са ремонтите или приключват в момента по всички обекти, по които работим, включени и в ремонтна, и в инвестиционна програма на дружеството. Към този момент балансът показва, че нивото на вода в язовирите е с добър запас. Така че очакваме с добрата политика, която има Националната електрическа компания по оползотворяване на водните запаси, да имаме добро гарантиране на доставките на електрическа енергия.“
Запитан има ли капацитет за внос на електроенергия от гледна точка на пазарните обединения с Гърция и Румъния, Ангелин Цачев коментира:
„И на двете граници имаме достатъчно осигурен свободен междусистемен капацитет, който да ни даде увереност, че може при необходимост да бъде внесена електрическа енергия за българския пазар.“
При необходимост има техническа възможност за внос на ток от съседните ни страни. Осигурена е и аварийна помощ, поясни Ангелин Цачев:
"По отношение на сигурността имаме подписан договор за аварийна помощ с румънския оператор и в момента сме в подписване на такъв договор и с гръцкия оператор. Със Сърбия и Турция предоставянето на аварийна помощ става на натурална основа. Имаме вече дадени на няколко пъти количества предоставени на турския и на сръбския оператор, така че те подлежат на връщане при необходимост от такава аварийна помощ".Испанската прокуратура успя за първи път да затвори интернет-страници, които рекламират сурогатно майчинство. То е незаконно в Испания от 2006-а година, а през 2023-та беше забранена и рекламата му. Разследването е резултат от жалба, подадена от феминистка асоциация. В сигнала си активистите са посочили списък с компании, институции и адвокати,..
Американският президент Доналд Тръмп очаква международните стабилизационни сили под ръководството на Съединените щати да бъдат разположени в Ивицата Газа съвсем скоро. Силите са част от плана на Тръмп за управление на анклава след края на войната. Очаква се те да обучават палестинските полицаи и да отговарят за сигурността на граничните райони и..
Украйна води разговори за закупуване на ракети "Томахоук" и други оръжия, заяви украинският посланик в Съединените щати Олга Стефанишина. Изявлението й идва на фона на това, че до момента американският президент Доналд Тръмп отказва да представи ракетите на Киев. В интервю за телевизия "Блумбърг" Стефанишина посочва, че дискусиите все още..
Полицията в английския град Бирмингам арестува 6 души преди началото на мача между "Астън Вила" и гостуващия израелския клуб "Макаби"-Тел Авив заради протести, свързани с недопускане на израелски фенове. Стотици протестиращи се стекоха в Бирмингам, за да демонстрират по повод на предизвикалия спорове мач, заради решение да не се допускат изра..
Испанската авиокомпания "Air Europa" финализира продажбата на 26% от акциите си на "Turkish Airlines." Стойността на сделката е 300 милиона евро. Парите ще се използват най-вече за погасяване на дългове, натрупани по време на пандемията от Covid -19. Очаква се авиокомпанията да изплати заем от 475 милиона евро, отпуснат от Държавната..
Летището в Брюксел спря работа за около половин час снощи заради дрон, съобщи говорител на въздушния контрол, цитиран от Ройтерс. В момента трафикът е възобновен. Агенцията припомня, че аерогарата в белгийската столица, както и тази в град Лиеж, прекратиха работа за няколко часа във вторник заради подобни инциденти. Снощи дронове..
Регистрираната в Швейцария компания "Гунвор" обяви, че оттегля предложението си да купи задграничните активи на "Лукойл", сред които е и рафинерията в Бургас, информира Ройтерс. Съобщението беше изпратено от директора на корпоративните въпроси на "Гунвор" Сет Пиетрас малко след като от американското финансово министерство публикуваха съобщение в..
Рекорд по най-много изкачвания на Хайдушката пътека в Сливенския балкан постави Милен Шидеров от Сливен. За 24 часа той направи 12 качвания и..
Малка част от дълга е за покриване на стари дългове, друга за покриване на дефицита, губят се около 5,4 млрд. евро – около 10 млрд. лв., с които..
Изборът на социалист – Зохран Мамдани за кмет на Ню Йорк е шамар за Тръмп, коментира в интервю пред БНР дипломатът Стефан Тафров. "Това е..