Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Днес се навършват 20 години от създаването на СЕМ

Георги Лозанов: Има тенденция да се търси регулация и за онлайн медиите

Има нещо много просто в идеята за свободата на словото - медиите да обслужват аудиторията си, а не други интереси

Георги Лозанов
Снимка: Ирина Недева

Днес се навършват 20 години от създаването /2001/ на Съвет за електронни медии.

От самото основаване на СЕМ през 1997 под името НСРТ, негов член е Георги Лозанов, медиен критик, културолог, публицист. Така че, проф. Лозанов е от 12 години член на СЕМ.

"СЕМ успя да вкара законови регламенти срещу пиратството в електорнните медии", каза пред БНР проф. Георги Лозанов.

Лозанов е автор на повече от 100 научни студии и над 200 статии, посветени на въпросите на електронните и печатните медии, културологията, философията, естетиката, литературната критика и изкуствознанието.

От 2010-2016 той е и член от парламентарната квота и председател на Съвета за електронни медии (СЕМ). 


На въпрос дали има друг председател, който си подава оставката през месец преди изтичането на мандата през 2016 година проф. Лозанов заяви:

"С тази оставка не търсех героични жестове, а исках да дам знак за това, че започва една много тежка промяна в медийната среда. Едно компроматно, пряко свързано с политически и икономически интереси говорене, което искаше да завладее и традиционните медии, на входа на телевизионното пространство,  които СЕМ следи. В нещо успя, в нещо не успя...сложно е...

То почваше в доста агресивен и радикален вид да променя медийната среда и аз исках хората да разберат за това", разказа още медийният експерт.

"През годините към СЕМ като медиен регулатор, всички имат много големи очаквания, на които той и да иска, не може да отговори. Иска се от него да даде свобода на слово. Но той такава свобода не може да даде.

Ако търсим позитивната му роля до тук, като равносметка, то е че създаде определени регулации в медийната среда", заяви още Лозанов в "Хоризонт до обед".


"Регулацията обаче е само в радиото и телевизията, по закона за радиото и телевизията. Сега има тенденция това се разшири по посока на онлайн медиите, но е трудно, защото не знаеш там докъде са медии и докъде е нещо друго", коментира още проф. Лозанов.

Проф. Лозанов каза, че има нещо много просто в идеята за свободата на словото  - медиите да обслужват аудиторията си, а не други интереси.

"Независимостта на медиите - това е битката между корпоративните интереси и журналистиката, а не с политиците. Затова властта е длъжна да търси начин да избегне гражданския и журналистическия контрол, а журналистиката да поставя под непрестанен натиск властта, защото добра власт няма, но под натиск намаляват лошите практити, поясни още проф. Георги Лозанов

Още по темата в зувковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

НСИ: 17% от пенсионерите работят

Едва 17 процента от пенсионерите работят - това сочат данните на Националния статистически институт, който публикува данни за пенсионирането и участието на пазара на труда като част от наблюдението на работната сила за 2023 година. Проучването е съфинансирано от Европейската комисия, и обхваща хората на възраст от 50 до 74 навършени години...

публикувано на 18.12.24 в 13:29

Геновева Петрова: Темата "Украйна" изкарва на повърхността противоречията между БСП, ДБ и ГЕРБ

ГЕРБ ще настояват и ако се стигне до съгласие за правителство, премиерът ще бъде политическа фигура и няма да е Бойко Борисов. Най-малкото ГЕРБ не биха отстъпили това да е техен представител премиер. Това прогнозира политологът от Алфа Рисърч Геновева Петрова в интервю пред БНР. "Предвид факта, че не се споменавали друго име освен Борисов..

публикувано на 18.12.24 в 13:23
Адмирал Емил Ефтимов - началник на отбраната.

Началникът на отбраната увери, че за армията не произтичат задачи от споразумението с Украйна

Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов увери, че за армията не произтичат задачи  от предстоящото да бъде подписано с Украйна 10-годишно споразумение в областта на сигурността и отбраната:  "Нищо ново за нас, което да ни поставя в ситуация да решаваме някакви извънредни и нови задачи. Правителството работи още около Срещата на върха във Вашингтон...

публикувано на 18.12.24 в 12:54

29 лекари подадоха оставки след смъртта на бебето от Сандански

29 лекари от болницата в Сандански подадоха заявления за напускане.  По време на извънредната сесия на Общинския съвет в града в началото на месеца след случая с починалото бебе в линейка, медиците бяха обиждани.  Удължават проверката на "Медицински надзор" след смъртта на бебето от Сандански Д-р Н. Тотев след смъртта на бебе в линейка:..

публикувано на 18.12.24 в 12:43

Доклад на ЕК очертава основните предизвикателства пред България

Дигиталното обучение на възрастни, слабият прием на деца в ясли под 3 години и високият процент на младежи, които нито учат, нито работят - това са основните предизвикателства пред България, посочени във втория пакет на Европейския есенен семестър. "България е изправена пред предизвикателства, свързани с обучението, които се отразяват на..

публикувано на 18.12.24 в 12:19
Румен Радев с Виктор Орбан в Будапеща.

Румен Радев и Виктор Орбан ще обсъдят двустранните отношения и регионалната сигурност

На 20 декември, петък, в 12.30 часа президентът Румен Радев ще се срещне на "Дондуков" 2 с министър-председателя на Унгария Виктор Орбан, който ще бъде на посещение у нас по покана на българския президент, съобщиха от пресцентъра на държавния глава. Последващо задълбочаване на приятелските двустранни отношения между България и Унгария, теми..

публикувано на 18.12.24 в 12:06
Саломе Зурабишвили в Европейския парламент, 18 декември 2024 г.

Президентката на Грузия поиска в Европарламента подкрепа за европейското бъдеще на страната си

Президентката на Грузия Саломе Зурабишвили настоя Европа да играе по-категорична роля срещу управляващите в страната, които спират проевропейското ѝ бъдеще. В реч пред Европейския парламент в Страсбург, тя определи решенията на министрите на външните работи от понеделник като първа, но недостатъчна стъпка. "Европа е предпочитана дестинация за..

публикувано на 18.12.24 в 11:33